احساس فشار در قفسه سینه + علت های رایج و درمان

احساس فشار در قفسه سینه

فشار در قفسه سینه چیست

احساس فشار در قفسه سینه علامتی است که می تواند نشانه ای از یک مشکل خطرناک و تهدید کننده زندگی مانند حملات قلبی باشد. اما ممکن است در اثر مشکلات بی خطر و کم خطر نیز اتفاق بیفتد.

با شناخت این عارضه و علل بالقوه آن می توانید علائم هشداردهنده بیماری های جدی را شناسایی کرده و به سرعت به دنبال دریافت کمک بروید.

مهم: هرگز نباید تصور کنید که فشار در قفسه سینه نمی تواند یک حمله قلبی باشد. اگر احتمال یک حمله قلبی وجود دارد، حتی زمانی که احتمال آن کم است، باید فوراً با 115 (یا شماره تلفن خدمات اورژانس محلی خود) تماس بگیرید.

تأخیر در دریافت مراقبت های پزشکی برای حمله قلبی می تواند منجر به آسیب شدید و دائمی قلب شود. اگرچه حملات قلبی معمولا در افراد بالای 50 سال اتفاق می افتد، اما ممکن است به دلایل زیادی، افراد جوان تر نیز دچار حمله قلبی شوند.

نباید درباره این علامت خودتان تصمیم بگیرید و برای اطمینان از عدم وجود یک مشکل خطرناک پس از احساس شار در قفسه سینه ، باید سریع به پزشک مراجعه کنید. برای دریافت نوبت حضوری جهت درمان احساس فشار در قفسه سینه با کلینیک یادمان طب در تهران تماس بگیرید.

علت احساس فشار در قفسه سینه

فشار در قفسه سینه یک علامت غیر اختصاصی است، به این معنی که ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. علل بالقوه عبارتند از:

 • حمله قلبی
 • تامپوناد قلبی (مایع اطراف قلب که آن را فشرده می کند) یا سایر مشکلات پریکارد (ساختار کیسه مانندی که قلب را نگه می دارد و از آن در برابر ضربه محافظت می کند)
 • فروپاشی ریه (پنوموتوراکس)
 • آمبولی ریه ( گیر کردن لخته خونی در رگ خونی ریه)
 • فشار خون ریوی (فشار خون بالا در ریه ها)
 • فتق هیاتال
 • حملات آسم
 • مشکل در بلع (دیسفاژی) یا سایر مشکلات مربوط به مری (لوله متصل کننده دهان به معده)، مانند اسپاسم مری
 • اضطراب یا حملات پانیک

بیشتر بخوانید : آنژین (درد قفسه سینه) + علائم، تشخیص و درمان

فشار در قفسه سینه چه احساسی دارد

یکی از راه‌های اصلی ارائه‌دهندگان خدمات درمانی در تعیین علت این علامت، درخواست از شما برای توصیف این احساس و محل هایی است که قوی تر احساس می شوند.

افراد مبتلا به فشار قفسه سینه اغلب آن را با استفاده از کلمات زیر توصیف می کنند:

 • فشرده کننده
 • خرد کننده
 • سفتی
 • سنگینی (مانند وزنه ای روی سینه)
درد و فشار در قفسه سینه نشانه چیست

تشخیص علل فشار در قفسه سینه

درد قفسه سینه، فشار یا ناراحتی ناشی از حمله قلبی – یا هرعارضه دیگری که جریان خون را در قسمت‌هایی از قلب محدود می‌کند – آنژین نامیده می‌شود. این نوع فشار یا درد به این دلیل اتفاق می افتد که بدون جریان خون کافی، سلول های عضله قلب آسیب دیده شروع به مردن می کنند.

فشار قفسه سینه ناشی از حمله قلبی اغلب در یک مکان باقی نمی ماند. معمولاً فشار یا درد «منتشر می‌ شود»، به این معنی که به خارج از آن ناحیه و به سمت سایر قسمت‌های بدن مانند گردن، بازو (مخصوصاً بازوی چپ)، فک، شکم، کمر یا شانه پخش می‌شود.

همچنین در زمان فعالیت بدتر و در زمان استراحت بهتر می شود و ممکن است در زمانی که تحت استرس عاطفی شدید هستید یا در حین فعالیت جنسی اتفاق بیفتد.

راه های کلیدی دیگر برای تشخیص علل فشار در قفسه سینه عبارتند از:

 • زمان ​​سنجی : آیا به طور قابل پیش بینی در ساعات خاصی از روز، به خصوص بعد از صرف غذا اتفاق می افتد؟ آیا برای مدت طولانی ادامه دارد یا فقط چند دقیقه طول می کشد؟
 • محل : آیا محل فشار، در وسط قفسه سینه است یا به یک سمت کشیده می شود؟ آیا بالاتر (به سمت گلو) یا پایین تر (به سمت شکم) است؟
 • در حین چه فعالیتی رخ می دهد : آیا فشار با انجام فعالیت های خاص یا تحت شرایط خاصی اتفاق می افتد؟ نمونه هایی از این موارد، زمان اضطراب یا وحشت زدگی شدید، یا زمان خوردن، نوشیدن یا بلعیدن است.

در زمان صحبت با ارائه دهنده خدمات درمانی، پاسخ دادن یا توضیح بیشتر در مورد سؤالات و اطلاعات فوق مهم است.

هرگز نباید سعی کنید فشار قفسه سینه را خودتان تشخیص دهید، مگر اینکه قبلاً با ارائه دهنده خدمات درمانی خود در مورد آن صحبت کرده باشید و آنها شما را در مورد شرایط هشدار دهنده و نحوه واکنش به آنها، راهنمایی کرده باشند.

علت احساس فشار و سنگینی در قفسه سینه

درمان درد و فشار در قفسه سینه

درمان فشار در قفسه سینه کاملاً به علت ایجاد آن بستگی دارد. نمونه هایی از درمان های احتمالی عبارتند از:

 • حمله قلبی : دارویی مانند نیتروگلیسیرین. درمان های پیشرفته تر می تواند شامل آنژیوپلاستی یا حتی پیوند عروق کرونر (CABG) باشد.
 • فشار خون ریوی : داروها یا جراحی قلب.
 • مشکلات دستگاه گوارش مانند اسپاسم مری یا فتق هیاتال : درمان‌ها از درمان‌های خانگی یا تزریق سم بوتولینوم برای اسپاسم مری گرفته تا دارو یا جراحی برای هر یک از مشکلات شدیدتر مربوط به دستگاه گوارش، متغیر است.
 • آسم : داروهایی که سلول های ماهیچه صاف مجاری تنفسی را شل می کنند.
 • مشکلات خاص ریوی : بسته به علت خاص، انجام مداخلات اورژانسی، مثل جراحی.
 • اختلالات اضطرابی یا پانیک : تکنیک های درمانی و آرامش بخش، یا داروها در موارد شدیدتر یا مداوم.

بیشتر بخوانید : وجود لخته خونی در سینه، شکم و پا

برای درمان فشار در قفسه سینه در خانه چه کاری می توانم انجام دهم

شما نباید سعی کنید فشار در قفسه سینه را در خانه و بدون صحبت با یک ارائه دهنده خدمات درمانی درمان کنید. زیرا فشار در قفسه سینه می تواند نشانه ای از یک عارضه خطرناک باشد که نباید خودتان در مورد آن نظر دهید.

اگر فشار قفسه سینه شدید نیست یا به تدریج اتفاق می افتد، باید با ارائه دهنده خدمات درمانی خود تماس بگیرید تا در مورد آن سوال کنید. زیرا حملات قلبی نیزباعث فشار غیر شدید در قفسه سینه می شوند. اگر شدید باشد یا به طور ناگهانی رخ دهد، باید فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرید.

پیشگیری از احساس فشار در قفسه سینه

فشار قفسه سینه اغلب به علت غیر قابل پیش بینی بودن قابل پیشگیری نیست.

اگر وقوع آن قابل پیش بینی یا به دلایل قابل پیشگیری باشد، پزشک شما بهترین فردی است که می توانید برای کسب اطلاعات به او مراجعه کنید.

آنها پس از پیدا کردن علت، می توانند در مورد نحوه پیشگیری از فشار قفسه سینه و کم کردن شدت آن، به شما اطلاعات بیشتری بدهند.

احساس سنگینی و فشار در قفسه سینه

چه زمانی باید برای درمان فشار در قفسه سینه به پزشک مراجعه کرد

بروز ناگهانی یا شدید فشار در قفسه سینه نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارد. اگر به تدریج اتفاق بیافتد یا شدید نباشد، باید برای دریافت راهنمایی با ارائه دهنده خدمات درمانی خود تماس بگیرید.

در بسیاری از موارد، آنها به شما توصیه می کنند که برای اطمینان از عدم وجود مشکل خطرناک تری مانند حمله قلبی، مراقبت های پزشکی را دریافت کنید.

یادداشتی از کلینیک یادمان

فشار در قفسه سینه می تواند نشانه ای از یک مشکل خطرناک باشد یا ممکن است به دلیل مشکل بی ضرری رخ دهد.

صرف نظر از علت، این علامتی نیست که بتوانید نادیده بگیرید یا سعی کنید خودتان آن را تشخیص دهید. اگر احساس فشار در قفسه سینه دارید، باید با ارائه دهنده خدمات درمانی خود تماس گرفته و از او در مورد اقدامات مورد نیاز راهنمایی بگیرید.

اگر احتمال حمله قلبی یا سایر مشکلات تهدید کننده زندگی وجود دارد، باید فرض را بر وجود آنها بگذارید و فوراً تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرید. تأخیر در دریافت مراقبت های پزشکی برای یک وضعیت اورژانسی در پزشکی می تواند منجر به عوارض خطرناک یا مرگبار شود.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : ۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶ و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره ۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰ در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک ۰۲۱۸۸۵۷۱۵۲۳ و ۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دریافت مشاوره و نوبت حضوری

برای دریافت مشاوره رایگان و یا دریافت نوبت حضوری با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید

شماره تلفن 021-88073136
شماره موبایل 09304182098
نظرات و پرسش های شما
پاسخگوی سوالات شما هستیم

تاکنون دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید ☝️