الکترومیوگرافی (EMG)

الکترومیو

الکترومیوگرافی چیست؟

الکترومیوگرافی (EMG) یا تست نوار عصب و عضله یک روش تشخیصی است که وضعیت سلامتی ماهیچه ها و سلول های عصبی کنترل کننده آنها را ارزیابی می کند. این سلولهای عصبی به عنوان نورونهای حرکتی شناخته می شوند. آنها سیگنالهای الکتریکی را منتقل می کنند که باعث انقباض و شل شدن عضلات می شود. الکترومیوگرافی این سیگنال ها را به نمودارها یا اعداد ترجمه می کند و به این ترتیب به پزشکان در تشخیص کمک می کند.

وقتی کسی علائم اختلال عصبی عضلانی را نشان می دهد، پزشک معمولاً الکترومیوگرافی را تجویز می کند. این علائم ممکن است شامل گزگز، بی حسی یا ضعف غیر قابل توضیح در اندام ها باشد. نتایج الکترومیوگرافی می تواند به پزشک کمک کند تا اختلالات عضلانی، اختلالات عصبی و اختلالات موثر بر اتصال اعصاب و عضلات را تشخیص دهد.

بعضی از پزشکان ممکن است الکترومیوگرافی را به عنوان یک معاینه الکترو دیاگونیک معرفی کنند.

چرا الکترومیوگرافی انجام می شود؟

اگر علائمی را تجربه کنید که نشانگر یک اختلال عضلانی یا عصبی است، ممکن است پزشک انجام الکترومیوگرافی را برای شما تجویز کند. برخی از علائمی که ممکن است نیاز به الکترومیوگرافی داشته باشند عبارتند از:

 • مور مور
 • بی حسی
 • ضعف عضلانی
 • درد یا گرفتگی عضلات
 • فلج
 • انقباض عضلانی غیر ارادی با تیک
الکترومیوگرافی چیست؟

نتایج الکترومیوگرافی می تواند به پزشک شما کمک کند تا علت اصلی این علائم را تشخیص دهد. دلایل احتمالی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اختلالات عضلانی، مانند دیستروفی عضلانی
 • اختلالاتی که بر توانایی نورون حرکتی در ارسال سیگنال های الکتریکی به عضله تأثیر می گذارند مانند میاستنی گراویس
 • رادیکولوپاتی
 • اختلالات عصبی محیطی که بر اعصاب خارج از نخاع تأثیر می گذارد، مانند سندرم تونل کارپ
 • اختلالات عصبی، مانند اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)

چطور برای الکترومیوگرافی آماده شوم؟

حتما در مورد هر دارویی که مصرف می کنید به پزشک توضیح دهید. همچنین اگر دارای اختلال خونریزی هستید یا ضربان ساز ضربان قلب یا دفیبریلاتور قابل کاشت دارید، باید به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت داشتن هر یک از این شرایط پزشکی یا دستگاه ها ممکن است نتوانید الکترومیوگرافی داشته باشید.

اگر می توانید الکترومیوگرافی داشته باشید، باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • حداقل سه ساعت قبل از عمل از استعمال سیگار خودداری کنید.
 • برای از بین بردن هرگونه چربی از پوست، حمام یا دوش بگیرید. بعد از شستشو از هیچ لوسیون یا کرمی استفاده نکنید.
 • لباس راحتی بپوشید که مانعی برای دسترسی به ناحیه ای که پزشک شما ارزیابی خواهد کرد، نداشته باشد. ممکن است از شما خواسته شود که قبال از انجام الکترومیوگرافی لباس تان را عوض کنید.

الکترومیوگرافی چگونه انجام میشود؟

از شما خواسته می شود روی میز معاینه دراز بکشید یا روی صندلی خوابیده بنشینید. ممکن است پزشک در طول عمل از شما بخواهد که در موقعیت های مختلف حرکت کنید.

الکترومیوگرافی و هدایت عصبی

آزمایش الکترومیوگرافی دو قسمت دارد: هدایت عصبی و الکترومیوگرافی با سوزن. مطالعه هدایت عصبی اولین قسمت از این روش است. مطالعه هدایت عصبی با قرار دادن حسگرهای کوچکی به نام الکترودهای سطحی روی پوست برای ارزیابی توانایی نورون های حرکتی در ارسال سیگنال های الکتریکی انجام می شود. قسمت دوم الکترومیوگرافی، معروف به EMG سوزنی هم  از حسگرهایی برای ارزیابی سیگنال های الکتریکی استفاده می کند. این سنسورها را الکترودهای سوزنی می نامند و مستقیماً در بافت عضله قرار می گیرند تا فعالیت عضلات را در حالت استراحت و هنگام انقباض ارزیابی کنند.

هدایت عصبی یا الکترومیوگرافی سطحی

ابتدا مطالعه هدایت عصب با الکترومیوگرافی سطحی انجام می شود. در طی این بخش از الکترومیوگرافی، پزشک چندین الکترود را روی سطح پوست شما قرار می دهد، معمولاً در ناحیه ای که علائم را حس می کنید. این الکترودها ارزیابی می کنند که نورون های حرکتی شما چگونه با عضلات ارتباط برقرار می کنند. پس از اتمام آزمایش، الکترودها از روی پوست برداشته می شوند.

الکترومیوگرافی سوزنی

پس از مطالعه هدایت عصبی، پزشک الکترومیوگرافی (EMG) سوزنی را انجام می دهد. پزشک ابتدا ناحیه آسیب دیده را با داروی ضد عفونی کننده تمیز می کند. سپس، از سوزن برای قرار دادن الکترودها در بافت عضلانی شما استفاده می کنند. در حین قرار دادن سوزن ممکن است کمی احساس ناراحتی یا درد کنید.

الکترودهای سوزنی فعالیت الکتریکی عضلات را هنگام انقباض و زمان استراحت ارزیابی می کنند. این الکترودها پس از پایان تست الکترومیوگرافی برداشته می شوند.

در طی هر دو قسمت الکترومیوگرافی، الکترودها سیگنال های الکتریکی بسیار کمی را به اعصاب شما می رسانند. رایانه این سیگنال ها را به نمودارها یا مقادیر عددی قابل ترجمه توسط پزشک ترجمه می کند. کل مراحل الکترومیوگرافی بین 30 تا 60 دقیقه طول می کشد.

عوارض الکترومیوگرافی چیست؟

الکترومیوگرافی یک معاینه بسیار کم خطر است. با این حال، ممکن است در ناحیه ای که آزمایش شده احساس درد کنید. درد ممکن است چند روز طول بکشد و با مصرف مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن برطرف شود.

در موارد نادر، ممکن است دچار گزگز، کبودی و تورم در محل های قرار دادن سوزن شوید. اگر تورم یا درد شدیدتر شد حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

نتایج الکترومیوگرافی به چه معناست؟

پزشک شما ممکن است نتایج را بلافاصله بعد از الکترومیوگرافی با شما بررسی کند. با این حال، اگر پزشک دیگری الکترومیوگرافی را تجویز کرده باشد، ممکن است تا ملاقات بعدی با پزشک خود از نتایج اطلاع نداشته باشید.

اگر نتایج الکترومیوگرافی شما فعالیت الکتریکی را در عضله در حال استراحت نشان دهد، ممکن است دلیل آن یکی از موارد زیر باشد:

 • یک اختلال عضلانی
 • اختلالی که بر اعصاب متصل به عضله تأثیر می گذارد
 • التهاب ناشی از آسیب

اگر هنگام انقباض عضله، الکترومیوگرافی شما فعالیت الکتریکی غیرطبیعی را نشان دهد، ممکن است دیسک کمر یا اختلالات عصبی مانند ALS یا سندرم تونل کارپ داشته باشید.

الکترومیوگرافی در ورزش

الکترومیوگرافی در ورزش

می توان از الکترومیو گرافی در ورزش برای تجزیه و تحلیل اختلال عملکرد عضلات در ورزشکاران، شناسایی الگوهای نامناسب فعال سازی عضلات و کمک به ایجاد و ارزیابی نتایج درمان در شرایطی مانند بی اختیاری ادرار و کمردرد استفاده کرد.

الکترومیوگرافی مثانه

الکترومیوگرافی مثانه برای بررسی وضعیت ععضلات و اعصاب مثانه به خصوص در مواردی که فرد به بی اختیاری ادرار دچار است تجویز می شود.

الکترومیوگرافی دیسک کمر

الکترومیوگرافی دیسک کمر برای مشخص کردن اینکه در کدام قسمت از کمر، دیسک بیرون زده و روی عصب فشار وارد می کند مورد استفاده قرار می گیرد.

تلفن ثابت

۰۲۱۸۸۵۹۱۵۲۳

۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶

۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸

تلفن همراه

۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰

آدرس:

تهران، شهرک غرب، بلوار فرحزادی، دویست متر بالاتر از بلوار دادمان، کوچه ناخدا محتاج، انتهای بن بست، پلاک یک، طبقه یک

دریافت مشاوره و نوبت حضوری

برای دریافت مشاوره رایگان و یا دریافت نوبت حضوری با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید

شماره تلفن 021-88073136
شماره موبایل 09304182098
نظرات و پرسش های شما
پاسخگوی سوالات شما هستیم

تاکنون دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید ☝️