بیماری‌های عصبی در سنین پیری + تشخیص و مراقبت

بیماری‌های عصبی در سنین پیری + تشخیص و مراقبت

با افزایش سن، تغییراتی در مو، پوست و مفاصل ایجاد می شود. همراه با این تغییرات قابل مشاهده، مغز و سیستم عصبی مرکزی نیز طی روند پیری فرسوده می شوند و فرد دچار بیماری های عصبی و اختلالات روانی می شود.

فرسودگی مغز و سیستم عصبی یکی از دلایل افزایش احتمال ابتلا به مشکلات عصبی بعد از 65 سالگی است.

سکته مغزی، نوروپاتی، بیماری آلزایمر و پارکینسون برخی از شایع ‌ترین اختلالات عصبی در سالمندان هستند. به احتمال زیاد، همه ما سالمندان مبتلا به این بیماری ها را در اطراف مان دیده ایم.

اگر احتمال ابتلا به یک مشکل عصبی را می دهید، اولین قدم انجام ارزیابی های لازم توسط یک متخصص مغز و اعصاب است.

در زمان ملاقات با پزشک، برای مشخص شدن وضعیت بیماری، یک سری سوالات پرسیده می شود و احتمالاً آزمایشات عصبی انجام خواهد شد.

خوشبختانه، بسیاری از اختلالات مغز و سیستم عصبی قابل درمان بوده و درمان های مختلف مورد استفاده پزشکان دائما در حال بهبود هستند.

مبارزه با بیماری های عصبی در پیری

بیماری های عصبی اختلالات مختلفی هستند که بر مغز و سیستم عصبی تاثیر می گذارند. علت این بیماری ها گاهی یک جهش بیولوژیکی در مغز است که می تواند باعث لرزش یا اختلال عصبی و در نتیجه شکست عصبی یا اختلال سیستم عصبی مرکزی شده و انتقال سیگنال ها بین اعصاب را غیرطبیعی کند.

پارکینسون، آتاکسی، اختلال حرکتی، دیستونی، میگرن از انواع دیگر این بیماری ها هستند. بیماری های عصبی در بزرگسالان بالای 50 سال شایع است. دلیل این بیماری ها بیشتر جهش ژنتیکی، ویژگی های بیولوژیکی ارثی، عوامل محیطی و سبک زندگی فرد می باشد.

برای سالمندان مبتلا به بیماری های عصبی، برخی از علائم معمولاً قبل از شروع این اختلال ظاهر می شوند.

زوال عقل، سکته مغزی و پارکینسونیسم از جمله علل اصلی مرگ و میر و ناتوانی در افراد مسن هستند و مشکلات بزرگی را برای بیماران و مراقبان آنها ایجاد می کنند.

عوامل خطرزا برای بیماری های عصبی رایج در بسیاری از موارد مشترک بوده و این بیماری ها بیشتر پس از سکته شروع می شوند.

برای بیماران پارکینسونیسم خطر ابتلا به زوال عقل و برای بیماران مبتلا به زوال عقل خطر سکته مغزی بیشتر است.

بیماری‌های عصبی در پیری چیست

مراحل درمان بیماری های عصبی در پیری

با آگاهی از دلایل و علائم بیماری های عصبی مختلف، می توان گام های عملی مختلفی را برای مبارزه با انواع مختلف بیماری های عصبی در سنین بالا برداشت. موارد زیر نمونه هایی از این مراحل عملی هستند:

 • تمرینات فیزیوتراپی تجویز شده: این تمرینات برای کمک به حفظ عملکرد عضلات تجویز می شوند. هدف از این تمرینات تحریک بافت ها به داشتن عملکرد مناسب است.
 • دارو : پیشرفت علم و فناوری گزینه دارویی را برای مبارزه با این بیماری های عصبی فراهم کرده است. این داروها با دقت فرموله شده اند تا مکمل هایی که سیستم بدن قادر به تولید آنها نیست را فراهم کنند.

فهرست اختلالات عصبی در سالمندان

اختلالات عصبی، بیماری ها و عارضه هایی هستند که سیستم عصبی مرکزی (مغز و ستون فقرات) را تحت تأثیر قرار می دهند. طبق گزارش کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده، بیش از 600 نوع بیماری عصبی وجود دارد. در زیر لیستی از اختلالات عصبی رایج در سالمندان آمده است:

 • بیماری های ناشی از عوامل ژنتیکی مانند بیماری هانتینگتون
 • مشکلات مربوط به نحوه رشد سیستم عصبی و/یا سیستم اسکلتی، مانند تنگی کانال نخاعی
 • بیماری های دژنراتیو، که در آنها سلول های عصبی آسیب می بینند یا می میرند، مانند بیماری پارکینسون و بیماری آلزایمر
 • بیماری های رگ های خونی که اکسیژن و مواد مغذی مغز را تامین می کنند، مانند سکته مغزی
 • آسیب به مغز و/یا نخاع
 • اختلالات تشنجی، مانند صرع
 • سرطان مغز

تشخیص بیماری های عصبی در سنین بالا

برای تشخیص سریع بیماری های شایع اعصاب در سالمندان باید قبل از چهل و نه سالگی، برنامه های پیگیری شروع شود.

علائمی مانند دردهای مربوط به سیستم عصبی و مغز مانند سردرد، میگرن، کمردرد، تشنج، لرزش، خستگی در پاها به ویژه سفتی عضلات هنگام حرکت، فراموشی، به یاد آوردن اشتباه، فوبیا یا اضطراب و ترس باید مورد بررسی قرار گیرند.

در صورت وجود این علائم در سالمندان، ترکیبی از روش ‌های تشخیصی برای بررسی بدون خطر عملکرد سالمندان توصیه می‌شود، برای مثال از اکوکاردیوگرافی، سونوگرافی مغزی، الکتروانسفالوگرافی و تصویربرداری توموگرافی کامپیوتری و آزمایش‌های عصبی روان‌شناختی استفاده شود.

اختلالات روانی شایع در پیری

مراقبت از سالمندان مبتلا به بیماری های عصبی

اختلالات عصبی با تأثیر آنها بر سیستم عصبی فرد مشخص می شود.

علائم معمولاً شامل غیر ممکن شدن حرکت یا تغییر حرکات هنگام خوردن یا تفکر و تغییرات احساسی یا رفتاری است.

شایع ترین اختلالات عصبی در میان افراد مسن، حمله های مولتیپل اسکلروزیس، فلج مغزی، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک، آتاکسی فردریش، صرع، آسیب مغزی شدید، میگرن، بیماری نخاع و آتروفی عضلانی، مشکلات نخاعی، نوروپاتی و اختلالات عصبی ناشی از آلزایمر و پارکینسون، سرطان های مغز لویی بادی همراه با بیماری های دیگر است.

اگرچه درمانی برای همه این عارضه ها وجود ندارد، اما می توان برای بهبود کیفیت زندگی بیماران، اصلاحات خاصی را انجام داد.

با خدمات مراقبت در منزل می توان کیفیت زندگی افراد مبتلا به زوال عقل و سایر بیماری های عصبی یا عصبی را تا حد زیادی بهبود بخشید.

بهترین راهکارها برای کمک به مبتلایان به بیماری های عصبی چیست؟

موارد زیر تنها چند مورد از این راهکارها هستند:

داشتن روتین و ایجاد شرایط قابل پیش بینی

تاثیر ایجاد ثبات و روتین در زندگی در کاهش اضطراب و استرس ثابت شده است. این امر به ویژه برای افرادی که دچار مشکلات عصبی و به دلایل نامشخص مستعد سردرگمی و گم شدن هستند، بسیار مهم است.

مراقبت کنندگان ما در کلینیک یادمان طب، روال هایی را مطابق با نیازهای فردی یا پزشکی هر فرد و برنامه درمانی او، برنامه ریزی می کنند.

با کار کردن طبق این روتین ها می توان احتمال صدمات، حوادث و همچنین موارد اضطراری پزشکی را کاهش داد و به حفظ کرامت، استقلال و کیفیت زندگی افراد کمک کرد.

فعالیت های محرک

مغز همیشه به تحریک نیاز دارد و از آن سود می برد. افراد مبتلا به مشکلات عصبی بیش از دیگران به محرک ها نیاز دارند، به ویژه کسانی که از بیماری های پیشرونده مانند پارکینسون، آلزایمر و زوال عقل با اجسام لویی رنج می برند.

در صورت عدم دریافت تحریک کافی در مغز افراد مبتلا به این بیماری ها و محدودیت های جسمی، جسم و ذهن این افراد تحلیل رفته و فرد دچار مشکلات جسمی و کاهش استقلال می شود. 

بیماری های روانی شایع در سالمندان

امنیت و ایمنی

انواع اختلالات یا علائم عصبی باعث سردرگمی، بی نظمی و مشکلات تعادلی می شوند. حتی آشناترین مکان ها مانند خانه نیز می تواند برای این افراد گیج کننده و خطرناک باشد.

با شناسایی خطرات احتمالی و سازماندهی یا تمیز کردن تأسیسات و لوازم محل زندگی آنها می توان از حوادثی مانند زمین خوردن جلوگیری کرد.

برای افراد مبتلا به زوال عقل، سرگردانی می‌تواند مشکل بزرگی برای خانواده‌ ها باشد. برنامه مراقبتی به سالمندان کمک می‌کند که این بیماران هرگز بدون دیگران از خانه بیرون نروند و در خانه بمانند.

روابط اجتماعی و همراهی

یکی از جنبه های مهم مراقبت از سالمندان، حول محور قرار گرفتن در اجتماع و برخورداری از همراهی دیگران است.

مراقبان اغلب به دنبال فرصتی برای تعامل با مراجعین مسن و گوش دادن به داستان زندگی آنها می گردند. مزایای خدمات همراهی برای سالمندان، فراتر از رضایت ذاتی ناشی از چنین تعاملاتی است.

تنهایی یکی از مسائل رایج در میان سالمندان می باشد و سلامت روانی و عاطفی آنها را مختل می کند.

خدمات همراهی سالمندان با ارائه تعاملات اجتماعی منظم و حمایت عاطفی به آنها، نقش مهمی در رسیدگی به این مشکل دارد.

با توجه به غریزه انسان برای داشتن ارتباط اجتماعی، این خدمات می تواند کیفیت کلی زندگی افراد مسن را به طور قابل توجهی بهبود بخشد.

به طور خلاصه، فراهم کردن فرصت‌هایی برای داشتن همراه و روابط اجتماعی در مراقبت از سالمندان نه تنها آنها را از نظر عاطفی حمایت می کند، بلکه با کاهش اثرات منفی تنهایی، در نهایت کیفیت زندگی سالمندان را بالاتر می برد.

تشخیص و مراقبت از بیماری های عصبی در سالمندان

مراقبت انتقالی

مراقبت های انتقالی احتمال بستری مجدد بیمار در بیمارستان را پس از مدت اقامت مورد نیاز در بخش اورژانس، به طور چشمگیری کاهش می دهد. اما چگونه؟

ارائه مراقبت های انتقالی و کمک های دارویی در محیط های مختلف مراقبتی، به جلوگیری از بستری شدن مجدد کمک می کند.

حضور یک متخصص برای پیگیری وضعیت سلامتی بیمار پس از بستری یا مراقبت های پرستاری احتمال بهبودی آنها را افزایش می دهد.

دریافت کمک برای مراقبت از بیمار

اگر مراقبت از بیمار چالش برانگیز یا سخت شود، خانواده ها اغلب با معضل انتقال عزیزشان به مرکز مراقبت یا ماندن در خانه مواجه می شوند. بیشتر اوقات افراد مسن ترجیح می دهند به جای رفتن به یک مرکز مراقبتی در خانه بمانند.

خدمات کمکی و پشتیبانی 24 ساعته می تواند برای این خانواده ها مفید باشد.

بیشتر بخوانید : بی اختیاری ادرار در سالمندان

نتیجه گیری

بیماری های عصبی مانند سکته مغزی، اختلال حرکتی و بیماری پارکینسون بیشتر در بین افراد مسن دیده می شود.

می توان با مراقبت کافی و ایجاد یک محیط کنترل شده برای فرد آسیب دیده، مشکلات این افراد را به خوبی مدیریت کرد.

تشخیص زودهنگام این بیماری ها برای شروع درمان و مراقبت در اسرع وقت بسیار مهم است.

پس از شناخت انواع، علائم و درمان، باید اقدامات لازم را انجام داد.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : ۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶ و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره ۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰ در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک ۰۲۱۸۸۵۷۱۵۲۳ و ۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دریافت مشاوره و نوبت حضوری

برای دریافت مشاوره رایگان و یا دریافت نوبت حضوری با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید

شماره تلفن 021-88073136
شماره موبایل 09304182098
نظرات و پرسش های شما
پاسخگوی سوالات شما هستیم

تاکنون دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید ☝️