تاثیرات الکل بر روی قلب انسان

تاثیر مشروبات الکلی بر قلب

الکل چیست؟

الکل یک داروی “آرام بخش” است، به این معنی که کنترل مغز بر بدن را کند می کند و هم چنین می تواند بر عملکرد قلب تاثیر بگذارد.

حتی مقدار کمی از آن می تواند عملکردهای مهمی مانند گفتار و حرکت را تحت تاثیر قرار دهد. نوشیدن یکباره مقدار زیادی الکل می تواند ضربان قلب و تنفس را تا حد خطرناکی پایین بیاورد.

اگر به طور منظم الکل می نوشید، ممکن است احساس کنید که الکل زیاد روی شما تاثیر نمی گذارد، اما این معمولاً به این معنی است که شما نسبت به برخی از اثرات الکل مقاوم شده اید.

به یاد داشته باشید، هر چه بیشتر بنوشید، بیشتر آسیب خواهید دید.

ما در این مقاله سعی می کنیم اطلاعات بیشتری را درباره تاثیر مصرف الکل بر روی قلب انسان ارائه دهیم.

مصرف بیش از حد الکل می تواند فشار خون و وزن و خطر حمله قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 را افزایش دهد. توصیه می شود از مصرف الکل بپرهیزید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره درباره عوارض و خطرات مصرف الکل می توانید با کلینیک یادمان طب در تهران مراجعه کنید.

الکل چگونه بر قلب تاثیر می گذارد

ارتباط بسیار واضحی بین مصرف مقادیر زیاد الکل در طولانی مدت و فشار خون بالا وجود دارد.

فشار خون بالا با گذشت زمان، بر عضله قلب فشار وارد می کند و احتمال بروز بیماری قلبی عروقی (CVD) و در نتیجه خطر حمله قلبی و سکته را افزایش می دهد.

به کسانی که به طور منظم الکل می نوشند و بیش از مقادیر توصیه شده در دستورالعمل ها، الکل مصرف می کنند، توصیه می شود که مصرف الکل را به طور کامل قطع کنند یا به میزان زیادی کاهش دهند.

چقدر می توانم با خیال راحت الکل بنوشم

هیچ نوشیدنی مانند شراب قرمز یا آبجو وجود ندارد که بتوان بهتر بودن آن را نسبت به دیگری ثابت کرد.

طبق دستورالعمل جدید ارائه شده در ژانویه 2016 توسط کارشناسان ارشد پزشکی بریتانیا، شیوه مطمئن برای پایین نگه داشتن احتمال بروز مشکلات سلامتی در اثر نوشیدن الکل، برای هم مردان و هم زنان این است که بیش از 14 واحد در هفته الکل مصرف نکنند.

اگر هر هفته به اندازه 14 واحد نوشیدنی الکلی مصرف می کنید، بهتر است مصرف این مقدار را به طور مساوی در طول 3 روز یا بیشتر پخش کنید.

مصرف بیش از حد الکل می‌تواند باعث سایر بیماری‌های جدی مانند کاردیومیوپاتی (که در آن عضله قلب آسیب دیده و نمی‌تواند مانند گذشته کارآمد باشد) و آریتمی (ریتم غیرطبیعی قلب) شود. برخی از این بیماری ها خطر سکته مغزی را افزایش می دهند.

بیشتر بخوانید : تشخیص و درمان نارسایی قلبی حاد

آیا نوشیدن الکل فوایدی دارد

به طور کلی، خطرات نوشیدن الکل بسیار بیشتر از مزایای احتمالی آن است.

جدیدترین شواهد نشان می‌دهد که مزایای نوشیدن الکل برای سلامت قلب زیاد نیست و نسبت به آنچه قبلاً تصور می‌شد برای گروه کوچک‌ تری از جمعیت صدق می‌کند.

به طور کلی، تنها گروهی که الکل برای آنها مفید است، زنان بالای 55 سال هستند، اما حتی برای آنها نیز نوشیدن مقادیر کم الکل – حدود 5 واحد در هفته یا کمتر_ مفید خواهد بود.

اگر تا به حال الکل مصرف نکرده اید، مطمئناً دلیلی برای شروع نوشیدن آن وجود ندارد. همچنین هیچ نوشیدنی مانند شراب قرمز یا آبجو وجود ندارد که بتوان بهتر بودن آن را نسبت به دیگری ثابت کرد.

الکل چگونه بر قلب تاثیر می گذارد

آیا الکل موجب ناراحتی قلبی می شود

اگر بیماری دارید که باعث آریتمی می شود، الکل ممکن است این خطر را افزایش دهد. این خطر به ویژه برای افراد مبتلا به بیماری های ارثی ریتم قلب بیشتر است.

نوشیدن بیش از حد الکل، همچنین می تواند باعث شروع آریتمی شود. هنگامی که آریتمی برای اولین بار اتفاق بیفتد، احتمال بروز آن در آینده بیشتر خواهد بود.

پس از متوقف کردن یا کاهش دادن نوشیدن الکل، شاهد بهبود سریع فشار خون خود خواهید بود (باید ظرف چند روز کاهش یابد).

در صورت ابتلا به کاردیومیوپاتی ناشی از الکل، قطع مصرف الکل می تواند برای بسیاری از افراد، بیماری را بهبود دهد یا حتی برطرف کند.

بیشتر بخوانید : عفونت مجاری ادراری و ممنوعیت مصرف الکل

چه مدت زمانی بعد از عمل قلب الکل مصرف کرد

در بیمارستان، داروهای شما برای کنترل فشار خون تنظیم می شوند. در آن مدت نباید الکل بنوشید.

در خانه، اگر پس از شروع دوباره نوشیدن نوشیدنی الکلی فشار خون شما تغییر کند، باید به پزشک عمومی خود مراجعه کنید تا داروهای شما را تغییر دهد.

پزشک احتمالا به شما می گوید که از نظر پزشکی، نوشیدن دوباره الکل، چه زمانی بی خطر خواهد بود.

بسیاری از افراد پس از ترخیص، به خصوص پس از عمل جراحی قلب باز، احساس بد خلقی می کنند. بهتر است تا زمانی که این احساس از بین نرود، نوشیدن دوباره الکل را شروع نکنید، زیرا می تواند حال بد شما را بسیار بدتر یا طولانی تر کند.

تاثیرات الکل بر روی قلب انسان

آیا الکل با داروهای قلب تداخل ایجاد می کند

برای بسیاری از افرادی که داروهایی را در مدت طولانی مصرف می کنند، الکل می تواند اثربخشی دارو را کاهش دهد.

اگر داروهای دیابت مصرف می‌کنید یا از داروهای ضد انعقاد مانند وارفارین استفاده می‌کنید، نوشیدن الکل می‌تواند بر عملکرد این داروها تاثیر بگذارد، بنابراین حتما با پزشک خود مشورت کنید.

علاوه براین، الکل به مرور زمان به کبد آسیب می رساند، به خصوص در صورت مصرف بیش از حد.

داروهایی مانند استاتین‌ها که مستقیماً روی کبد اثر می‌گذارند، در صورت ترکیب با الکل باعث آسیب بیشتری می شوند. اگر مشروب می خورید، مصرف خود را در محدوده های کم خطر نگه دارید.

بیشتر بخوانید : آناتومی عروق خونی قلب و بخش‌های آن

الکل چگونه بر وزن تاثیر می گذارد

افراد اغلب فکر می کنند که کالری فقط مربوط به غذا است و فراموش می‌کنند که بسیاری از نوشیدنی‌های الکلی کالری بالایی دارند.

الکل در خالص ترین شکل خود، حاوی حدود 7 کیلو کالری در هر گرم است. یک واحد الکل حدود 8 گرم و حاوی 56 کیلو کالری، معادل کالری یک کرم کاستارد، است.

جالب است بدانید که کربوهیدرات ها حاوی 4 کیلو کالری در هر گرم هستند. نوشیدنی شما ممکن است قندهای اضافه ای نیز داشته باشد و درنتیجه میزان کالری موجود در آن بیشتر خواهد بود.

مصرف کالری بیش از حد در طولانی مدت وزن را افزایش می دهد و چاقی یک عامل خطرزا برای حمله قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 است.

الکل همچنین باعث شود می شود که بیشتر از حد معمول غذا بخورید یا انتخاب های غذایی سالمی نداشته باشید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : ۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶ و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره ۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰ در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک ۰۲۱۸۸۵۷۱۵۲۳ و ۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دریافت مشاوره و نوبت حضوری

برای دریافت مشاوره رایگان و یا دریافت نوبت حضوری با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید

شماره تلفن 021-88073136
شماره موبایل 09304182098
نظرات و پرسش های شما
پاسخگوی سوالات شما هستیم

تاکنون دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید ☝️