تاثیر قهوه روی مغز

تاثیر قهوه روی مغز

قهوه و کافئین بر روی رفتار، احساسات، شناخت عملکرد و سلامت مغز، تاثیر می گذارند. اگر قهوه را به عنوان یک ماده تغییر دهنده عصبی بررسی کنیم، تاثیر نوشیدن یک فنجان قهوه در صبح، بسیار بیشتر از حد انتظار شما از یک جزء همیشگی برنامه روزانه است.

برای تشخیص و درمان انواع بیماری های مغز و اعصاب می توانید به کلینیک یادمان طب در تهران مراجعه کنید.

تاثیر کافئین روی مغز

آدنوزین یک انتقال دهنده عصبی است – یک ماده شیمیایی که سیگنال ها را بین سلول های عصبی در مغز رد و بدل می کند. این انتقال دهنده عصبی، به طور طبیعی در طول روز با اتصال به گیرنده های آدنوزین در مغز انباشته می شود.

نتیجه این پیوند خستگی است، احساسی که درست هنگام تلاش برای بیشتر خوابیدن جهت سرحال بودن در روز بعد، به شما هجوم می آورد یا احساسی که شما را به نوشیدن قهوه بعدی یا خرج کردن بیشتر در کافی شاپ وادار می کند.

پس از نوشیدن قهوه، اثرات روان‌گردان کافئین شروع شده و با مسدود کردن گیرنده‌های آدنوزین، از اتصال آدنوزین جلوگیری و حس خستگی شدید ایجاد می کند.

کافئین سطح انتقال دهنده عصبی دوپامین را نیز افزایش داده و باعث افزایش تمرکز و توجه می شود.

مغز ما همچنین باید تعادل بین غلظت گلوتامات، یک انتقال دهنده عصبی تقویت کننده سیگنال های ارسال شده در مغز و انتقال دهنده عصبی بازدارنده گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) را حفظ کند.

افزایش بیش از حد گلوتامات، با ایجاد اضطراب و بی قراری مرتبط است – که اساساً اثر انرژی زا دارد – در حالی که GABA با آهسته کردن انتقالات عصبی این اثر را متعادل می کند.

کافئین غلظت گلوتامات خارج سلولی را افزایش می دهد و از آزاد شدن GABA جلوگیری، انتقال عصبی را سریع و ما را هیجان زده می کند.

اثرات قهوه روی مغز

تاثیر بلند مدت قهوه بر مغز

البته، مصرف مقدار مناسبی از کافئین، می تواند اثرات مثبتی برای اختلالات مختلف سلامت روان داشته باشد.

در یک مطالعه نشان داده شد که کافئین توانایی های شناخت و توجه موش ها را افزایش می دهد. این تاثیر مثبت در میان کودکان مبتلا به ADHD مصرف کننده کافئین نیز مشاهده شد.

مطالعه دیگری – که طی بیش از 10 سال انجام شد – نشان داد زنانی که در طول روز قهوه بیشتری مصرف می‌کنند، کمتر افسرده می شوند.

در اختلالات نورودژنراتیو مانند پارکینسون و آلزایمر معمولاً اختلال در سد خونی مغزی منجر به تغییرات التهابی شده و در نهایت باعث تجزیه نورون ها می شود.

به نظر می رسد که در مدل های حیوانی اختلالات عصبی، کافئین از سد خونی مغز محافظت می کند.

در نهایت، برای گرفتن تاثیر مثبت از کافئین، باید آن را در حد اعتدال مصرف کرد. مصرف بیش از حد کافئین، عوارضی مانند اختلالات خواب، روان پریشی و اضطراب دارد.

علاوه بر این، مصرف کافئین در اواخر روز، احتمال تاثیر بر خواب را بیشتر است.

به طور کلی، کارهای ما در طول روز انجام می شود و صرف نظر از میزان استراحت تان در شب، باید در طول روز برای کار کردن، بیدار و هوشیار باشیم.

فردی که به علت تاثیرات کافئین، شب خوب نخوابیده است، احتمالا در روز بعد بخاطر خستگی زیاد دوباره به کافئین روی می آورد.

این شرایط، چرخه‌ای را ایجاد می‌ کند که در آن فرد برای بیدار ماندن به ماده ای وابسته می شود که از طرف دیگر او را از داشتن استراحت کافی باز می دارد.

فواید آنتی اکسیدانی قهوه

در مورد آنتی اکسیدان های قهوه و چیزهایی که در این مورد گفته می شود، چطور؟ همه چیز در واقع خیلی ساده شروع می شود.

فرآیندهای متابولیک با وجود تولید انرژی لازم برای زندگی، مواد زائدی نیز ایجاد می کنند که اغلب به شکل مولکول های اکسید شده مضر یا مواد آسیب زننده به مولکول های دیگر هستند.

آنتی اکسیدان ها گروه وسیعی از مولکول ها می باشند که قابلیت از بین بردن مواد زائد خطرناک را دارند. همه موجودات برای تعادل متابولیک خود آنتی اکسیدان تولید می کنند.

تاثیر یا عدم تاثیر مکمل رژیم غذایی حاوی آنتی اکسیدان های اضافی، در تقویت این فرایند دفاعی طبیعی مشخص نیست، اما بحث درباره این موضوع همچنان وجود دارد.

آنتی اکسیدان ها تقریباً با همه چیز از جمله انزال زودرس مرتبط هستند.

آیا هیچ یک از ادعاهای مربوط به اثرات مثبت کافئین اثبات شده است؟ با کمال تعجب، پاسخ دوباره شاید است.

در حال حاضر، فواید قهوه برای سلامتی موضوعی به شدت مورد بحث است. برخی از افراد در مورد سالم بودن آن صحبت می کنند، در حالی که برخی دیگر نگران مضرات آن برای سلامتی هستند.

بیشتر بخوانید : تاثیرات الکل بر روی قلب انسان

تاثیر قهوه بر حافظه

تاثیر مصرف قهوه بر اختلالات خواب

نوشیدن قهوه در هر ساعتی از روز، احتمال بی خوابی در اواخر همان شب را ایجاد می کند. متخصص تغذیه ما نحوه ارتباط این مسئله با تاثیر قهوه بر مغز را توضیح می دهد.

یکی از راه‌ های اصلی تأثیر قهوه بر روی مغز، تعامل آن با انتقال‌دهنده عصبی، آدنوزین است. این انتقال دهنده عصبی در بهبود کیفیت خواب نقش دارد زیرا تجمع آن در طول روز شکل می گیرد.

به دلیل شباهت ساختار مولکولی آدنوزین به کافئین، این دو برای مکان های گیرنده در مغز رقابت می کنند. در این رقابت کافئین می برد و باعث اثر مهاری آدنوزین می شود.

به همین دلیل است که بسیاری از مردم در صورت نوشیدن قهوه بعد از زمان خاصی از روز، نمی توانند بخوابند یا بد خواب می شوند.

آیا قهوه حافظه را تقویت می کند؟

تاثیر مثبت قهوه در بهبود حافظه، ثابت شده است. همین الان کمی به خود فرصت بدهید و یک لاته سویا بنوشید.

برایتان خوب است، چون طبق تحقیقات جانز هاپکینز، کافئین به تقویت حافظه بلند مدت کمک می کند.

مطالعات همچنین نشان می دهد که کافئین موجود در قهوه بر حافظه کوتاه مدت و بلند مدت تأثیر می گذارد.

با این حال، باید به عوارض جانبی شکر برای سلامتی نیز توجه کنید. بهتر است خود را در محدوده امن نگه دارید. فقط یک قاشق چای خوری برای یک فنجان قهوه کافی است.

کافئین ممکن است با بهبود عملکردهای مختلف مغز، شما را در کارها هوشمندتر کند، از جمله:

 • حس و حال
 • زمان ​​پاسخ
 • هوشیاری
 • توجه
 • یادگیری

و در اینجا پنج روش تاثیر کافئین بر مغز آورده شده است، مطمئناً دانستن این موارد شما را به نوشیدن یک فنجان قهوه دیگر ترغیب می کند:

 • عملکرد ذهنی را به طور کلی بهبود می بخشد.
 • شما را هوشیارتر می کند.
 • حس انگیزه را بالا می برد.
 • حافظه را تقویت می کند.
 • سطح انرژی را بالا نگه می دارد.

بیشتر بخوانید : اختلالات و مشکلات مغز و اعصاب

تاثیر قهوه بر هوش

تاثیر قهوه بر هوش

قهوه با تقویت حافظه شما را باهوش تر می کند.

طبق مطالعه انجام شده در دانشگاه بارسلونا در اسپانیا، مصرف کافئین و شکر با هم، نسبت به مصرف جداگانه آنها، باعث افزایش کارایی و عملکرد مغز می شود.

این مطالعه بر روی 40 داوطلب سالم انجام شد. برخی قهوه را با شکر و برخی دیگر قهوه و شکر را به صورت جداگانه مصرف کردند. نتیجه، نحوه تقویت عملکرد ترکیبات کافئین توسط اجزای شکر و بالعکس را نشان داد.

افزودن یک قاشق شکر به قهوه، علاوه بر طعم شیرین آن، بهترین نتیجه را ایجاد می کند.

خلاصه

بنابراین، به طور کلی، قهوه به افزایش هوش شما کمک می‌کند، اما نباید در مصرف آن زیاده روی کرد، زیرا می‌ تواند اثرات معکوسی چون از دست دادن تمرکز و ناتوانی در تمرکز روی یک کار خاص را ایجاد کند.

قهوه یکی از معدود عاداتی است که به ما حس لذت گناه آلوده می دهد، اما عملاً هیچ ایرادی ندارد. نوشیدن منظم قهوه در حد اعتدال فواید زیادی برای عملکرد شناختی و سلامت مغز داشته و عوارض جانبی نسبتا کمی دارد.

شاید باور کردن آن سخت باشد اما مقدار کافئین موجود در قهوه آن قدر هست که تاثیر مثبت و قابل اندازه گیری بر هوش داشته باشد و همچنین از برخی از بدترین و رایج ترین بیماری های دژنراتیو مغزی جلوگیری کند.

اگر عطر فریبنده و طعم لذیذ قهوه شما را ترغیت به دوست داشتن آن نمی کند، قطعاً اثرات تقویت کننده کافئین برای مغز خواهد کرد.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : ۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶ و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره ۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰ در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک ۰۲۱۸۸۵۷۱۵۲۳ و ۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دریافت مشاوره و نوبت حضوری

برای دریافت مشاوره رایگان و یا دریافت نوبت حضوری با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید

شماره تلفن 021-88073136
شماره موبایل 09304182098
نظرات و پرسش های شما
پاسخگوی سوالات شما هستیم

تاکنون دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید ☝️