ترمیم دریچه میترال قلب : جزئیات عمل + ریکاوری

ترمیم دریچه میترال قلب

ترمیم دریچه میترال یک عمل جراحی قلب باز برای رفع مشکلات دریچه میترال است. افراد مبتلا به بیماری دریچه میترال، با جراحی ترمیم دریچه میترال می توانند زندگی طولانی تر و سالم تری داشته باشند.

جراحی دریچه، دومین جراحی رایج قلب در ایالات متحده است، به طوری که بیش از 100000 نفر در سال 2018 جراحی ترمیم یا تعویض دریچه انجام دادند. بیشترین عمل های ترمیم دریچه بر روی دریچه میترال است.

با گذشت زمان، افراد بیشتری تحت عمل جراحی دریچه میترال – چه ترمیم و چه تعویض – قرار می گیرند. در سال 2011، بیش از 14000 نفر یک عمل جراحی فقط بر روی دریچه میترال انجام دادند. تا سال 2016، این تعداد نزدیک به 18000 نفر بود.

به علاوه، برخی از افراد به همراه سایر روش‌های عمل قلب، مانند پیوند عروق کرونر (CABG) و تعویض دریچه آئورت، ترمیم یا تعویض دریچه میترال را نیز انجام می‌دهند. از سال 2011 تا 2016، حدود 174000 نفر عمل جراحی دریچه میترال را به تنهایی یا با سایر اقدامات درمانی برای قلب انجام دادند.

دریچه میترالی که نشت زیادی دارد یا بسیار باریک شده است را باید جراحی کرد. این مشکلات در صورت عدم درمان می توانند به مرور زمان به قلب آسیب برسانند و حتی کشنده باشند. با ارائه دهنده خدمات درمانی خود در مورد مناسب ترین برنامه درمانی که برای شما صحبت کنید.

جراحی دریچه میترال پیچیده است. بنابرین از پزشک خود بپرسید که برای حفظ سلامت قلبتان در سال های آینده، چه تغییراتی را می توانید پس از جراحی در سبک زندگی خود ایجاد کنید. برای دریافت نوبت حضوری برای تشخیص و درمان بیماری های قلبی با کلینیک یادمان طب در تهران تماس بگیرید.

ترمیم دریچه میترال چیست

ترمیم دریچه میترال یک گزینه درمانی برای افراد مبتلا به بیماری دریچه میترال است. این روش را می توان با جراحی قلب باز انجام داد. اگر بیماری دریچه میترال شدید باشد، پزشک ممکن است جراحی قلب باز را برای ترمیم یا تعویض دریچه آسیب دیده توصیه کند.

ارائه دهندگان خدمات درمانی اغلب ترمیم را به جای تعویض توصیه می کنند – به ویژه هنگامی که مشکل نشت دریچه باشد – زیرا حفظ دریچه مزایای بیشتر و خطرات کمتری دارد، اما برای برخی افراد، تعویض بهترین یا تنها گزینه است.

اگر نیاز به ترمیم دریچه میترال دارید، مهم است که از دلیل نیاز به این جراحی و شرایط پیش رو آگاه باشید. جراحی ترمیم دریچه میترال مانند همه جراحی‌های قلب خطراتی دارد، اما با پیشرفت‌های تکنولوژی این جراحی ایمن‌تر و موثرتر شده است.

برای برخی از افراد روش هایی غیر از جراحی قلب باز استاندارد مناسب است. ترمیم دریچه میترال با حداقل میزان تهاجم و مداخلات پوستی نمونه هایی از این روش ها هستند.

با ارائه دهنده خدمات درمانی خود در مورد مناسب بودن یکی از این روش ها برای شما صحبت کنید. پزشکان برای انتخاب بهترین روش ترمیم دریچه قلب، فاکتورهای زیادی مانند سن و وضعیت کلی سلامت را در نظر می گیرند.

بیشتر بخوانید : هر آنچه باید در مورد بیماری قلبی بدانید

چه عارضه هایی با ترمیم دریچه میترال درمان می شود

ترمیم دریچه میترال عارضه های زیر را درمان می کند:

 • نارسایی دریچه میترال (پس زدن خون از دریچه میترال) : این نارسایی معمولاً با عنوان “نشتی دریچه” شناخته می شود. بسته نشدن کامل فلپ های دریچه باعث نشت خون در جهت اشتباه می شود. دلیل این مشکل اغلب افتادگی دریچه میترال است.
 • تنگی دریچه میترال : باریک شدن دهانه دریچه، از جریان خون کافی جلوگیری می کند.
 • افتادگی دریچه میترال : فلپ های دریچه میترال قلب افراد مبتلا به این عارضه بیش از حد شل یا کشیده شده است. از هر 10 عمل جراحی دریچه میترال، 6 مورد به دلیل نشتی دریچه ناشی از افتادگی فلپ است.
ترمیم دریچه میترال قلب چیست

چرا ترمیم دریچه میترال انجام می شود

ترمیم دریچه میترال مشکلات دریچه را برطرف می کند، و به این ترتیب خطر عوارض جدی پیش رو را کاهش می دهد.

دریچه میترال دری است که دهلیز چپ و بطن چپ را به هم متصل می کند. آنها دو حفره در قلب هستند که خون غنی از اکسیژن را در خود نگه می دارند. دهلیز چپ این خون را از ریه ها دریافت می کند. خون از طریق دریچه میترال عبور کرده و وارد بطن چپ می شود. سپس، بطن چپ آن را از طریق آئورت به بقیه بدن پمپ می کند.

با بیماری دریچه میترال کار دریچه سخت تر می شود. با گذشت زمان، این مشکل می تواند به قلب و ریه آسیب برساند. با ترمیم دریچه با جراحی قلب باز می توان از چنین مشکلاتی جلوگیری کرد یا آن را به تاخیر انداخت.

بیشتر بخوانید : علائم، تشخیص و درمان نارسایی قلبی در کودکان

چه کسانی نیاز به ترمیم دریچه میترال دارند

افراد مبتلا به بیماری دریچه میترال، به خصوص نشتی دریچه، ممکن است به جراحی ترمیم دریچه میترال نیاز داشته باشند.

اگر نوع خفیف این بیماری را دارید، ممکن است نیازی به جراحی نداشته باشید. در این صورت احتمالا داروهایی برای کنترل علائم تجویز می شود. اما پزشک به دقت وضعیت شما را زیر نظر خواهد داشت. آنها برای بررسی وضعیت قلب، در فواصل منظم از اکو قلب استفاده خواهند کرد. ممکن است بعداً برای مدیریت بیماری دریچه ای که بدتر می شود یا به قلب آسیب می رساند نیاز به جراحی داشته باشید.

در شرایط زیر ممکن است نیاز به ترمیم دریچه میترال داشته باشید:

 • دچار نارسایی قلب (رگورژیتاسیون) شدید هستید (دریچه نشتی زیادی دارد).
 • رگورژیتاسیون که همان پس زدن خون از دریچه میترال است باعث علائم می شود.
 • بطن چپ خون کافی را به بدن پمپاژ نمی کند (نارسایی قلبی سمت چپ).
 • قلب شما بزرگ شده است.
 • تنگی شدید دریچه میترال با علائم شدید یا دریچه بسیار باریکی دارید. اما ارائه دهنده ممکن است ابتدا روش های دیگری مانند والوتومی دریچه میترال با بالون را امتحان کند.
مزایای ترمیم دریچه میترال قلب

قبل از عمل ترمیم دریچه میترال چه اتفاقی می افتد

شما با کمک پزشک و تیم مراقبتی خود برای جراحی آماده می شود. حتماً از دستورالعمل های پزشک پیروی کنید. او ممکن است به شما بگوید که :

 • مصرف برخی داروها را در هفته های منتهی به جراحی متوقف کنید، از جمله رقیق کننده های خون (ضد انعقادها) مانند آسپرین و وارفارین.
 • سیگار نکشید.
 • شب قبل از جراحی، خود را با صابون ضد میکروب بشویید.
 • داروهای خاصی را در روز جراحی مصرف کنید.
 • خوردن و آشامیدن را پس از یک زمان مشخص در روز جراحی متوقف کنید.

بیشتر بخوانید : الکتروگاردیوگرام چیست؟ چه کمکی به بیماری های قلبی می کند

در طول عمل ترمیم دریچه میترال چه اتفاقی می افتد

در طول عمل ترمیم دریچه میترال، جراح یک یا چند مشکل دریچه را برطرف می کند. برای این کار چندین تکنیک مختلف وجود دارد. به طور کلی، جراحی با این مراحل دنبال می شود.

 1. بیمار را بیهوشی می کنند تا در طول عمل در خواب عمیق باشد.
 2. بیمار به دستگاه بای پس قلبی ریوی متصل خواهد شد. این دستگاه کار قلب و ریه ها را در حین جراحی انجام می دهد.
 3. جراح یک برش ایجاد می کند (برشی در قفسه سینه. اندازه برش بستگی به روش جراحی دارد. برش ممکن است از وسط قفسه سینه (استرنوتومی کامل) یا بخشی از قفسه سینه (استرنوتومی محدود) عبور کند. ممکن است برش کوچکتری بین دو دنده (توراکوتومی در سمت راست) یا چندین برش کوچک در نقاط مختلف بین دنده ها ایجاد شود (روشی که به کمک ربات انجام می شود).
 4. جراح یک حلقه آنولوپلاستی دور دریچه قرار می دهد. این حلقه مانند یک واشر پارچه ای است که دریچه را نگه می دارد و به آن شکل نرمال تری می دهد.
 5. جراح دریچه میترال را با استفاده از یک یا چند تکنیک جراحی دیگر (که در زیر توضیح داده شده است) ترمیم خواهد کرد.
 6. پس از آن بررسی موفقیت ترمیم مهم است. جراح بررسی می کند که آیا دریچه به طور کامل اصلاح شده است یا خیر و در صورت نیاز تغییرات لازم را انجام می دهد.
 7. دستگاه بای پس از بیمار جدا می شود تا قلب و ریه های او دوباره شروع به کار کنند.
 8. جراح اکوکاردیوگرافی از طریق مری را انجام خواهد داد. این کار برای بررسی دریچه و تایید موفقیت عمل ترمیم است.
ترمیم و تعویض دریچه میترال قلب

برای ترمیم دریچه میترال از کدام تکنیک های جراحی استفاده می شود

پزشکان از چندین تکنیک مختلف برای ترمیم دریچه میترال استفاده می کنند. با پزشک خود در مورد تکنیک های ممکن برای جراحی خود صحبت کنید.

آنولوپلاستی

تمام روش های ترمیم دریچه میترال شامل آنولوپلاستی می باشد. این بدان معنی است که جراح یک حلقه کامل یا جزئی را در اطراف لبه دریچه قرار می دهد. حلقه ممکن است انعطاف پذیر یا سفت باشد. با آنولوپلاستی ناحیه ترمیم شده برای مدت طولانی تری دوام می آورد.

ترمیم طناب های وتری

جراحان از این تکنیک برای ترمیم افتادگی لت قدامی استفاده می کنند. برای این کار برخی از طناب های وتری که رشته های محکم و فیبری هستند و از دریچه میترال پشتیبانی می کنند، جایگزین می شوند.

جراح طناب های وتری پاره یا کشیده شده را برمی دارد. سپس طناب های وتری جدیدی را ایجاد کرده و به آن متصل می کند.

گاهی طناب های وتری جدیدی از یک ماده مصنوعی و سخت به نام Gore-Tex می سازند یا ممکن است طناب های وتری سالم را از ناحیه دیگری برداشته و به جای طناب های وتری آسیب دیده قرار دهند. این کار انتقال طناب های وتری نامیده می شود. نتایج بلند مدت هر دو گزینه عالی خواهد بود.

برش مثلثی یا چهار گوش

این تکنیکی است که جراحان اغلب برای افتادگی برگچه (یا لت یا فلپ) خلفی استفاده می کنند. لت خلفی و قدامی دو فلپ تشکیل دهنده دریچه هستند.

جراح قسمت آسیب دیده لت را با برش جدا می کند و سپس لبه های باقی مانده را به هم می دوزد.

معمولا جراحان برای برداشتن قسمت آسیب دیده یک برش کوچک و مثلثی ایجاد می کنند. اما اگر ناحیه بزرگتری از لت مشکل داشته باشد، ممکن است نیاز به برش مستطیلی باشد تا بافت بیشتری برداشته شود.

برش مثلثی یا چهار گوش برای ترمیم دریچه میترال قلب

شرایط خاص برای ترمیم دریچه میترال قلب

برخی از افراد شرایط خاصی دارند و در طول جراحی ترمیم نیاز است از تکنیک های بیشتری استفاده شود. برای مثال:

 • ترمیم دریچه میترال و فیبریلاسیون دهلیزی : بسیاری از افرادی که بیماری دریچه میترال دارند، فیبریلاسیون دهلیزی (AFib) نیز دارند. اگر AFib دارید، جراح می‌تواند روش MAZE را برای درمان AFib در طی همان عمل انجام دهد.
 • ترمیم دریچه میترال برای اندوکاردیت : اندوکاردیت به معنای وجود عفونت در دریچه قلب است. جراح

باید تمام بافت های عفونی را از دریچه جدا کند. اگر بافت سالم باقی مانده کافی باشد، جراح می تواند دریچه را بازسازی کند. در غیر این صورت ممکن است به یک دریچه جدید نیاز باشد (تعویض دریچه).

 • کلسیفیکاسیون دریچه میترال : اگر رسوبات کلسیم زیادی روی لت های دریچه یا حلقه (annulus) باشد، جراح از تکنیک های جراحی پیشرفته استفاده می کند. آنها لت ها را از حلقه جدا می کنند و رسوبات کلسیم را از بین می برند. سپس، قسمت آسیب دیده دریچه را با پچ یا بخیه بازسازی می کنند.

بیشتر بخوانید : علائم بزرگ شدن قلب و عوارض آن

بعد از ترمیم دریچه میترال چه اتفاقی می افتد

پس از جراحی، باید انتظار داشته باشید که:

 • یک یا دو روز را در ICU بگذرانید. تیم مراقبتی از نزدیک شما را زیر نظر خواهد داشت. آنها نبض، تنفس و سایر علائم حیاتی شما را بررسی خواهند کرد.
 • چند روز دیگر را در اتاق بیمارستان بگذرانید تا ریکاوری ادامه یابد.
 • در مورد توانبخشی قلبی بیاموزید.
 • نحوه مراقبت از زخم خود در خانه را یاد بگیرید.
 • مانند اکثر افراد حدود یک هفته پس از جراحی دریچه در بیمارستان بهبود یابید.
مراقبت های بعد از عمل ترمیم دریچه میترال قلب

مزایای ترمیم دریچه میترال قلب

ترمیم دریچه میترال مزایای متعددی نسبت به تعویض دریچه دارد. برای مثال:

 • شانس بیشتر برای زنده ماندن در حین جراحی و زندگی طولانی تری پس از آن
 • بهبود شیوه زندگی
 • حفظ بهتر عملکرد قلب
 • خطر کمتر عوارضی مانند سکته مغزی و اندوکاردیت
 • عدم نیاز به استفاده طولانی مدت از داروهای رقیق کننده خون (ضد انعقاد)

پزشک در صورت امکان به جای تعویض، ترمیم را توصیه می کند. تقریباً برای همه افراد مبتلا به نارسایی دریچه میترال، ترمیم گزینه بهتری است. همچنین برای برخی از افراد مبتلا به تنگی دریچه میترال نیز این گزینه بهتر است.

اما جراحی تعویض دریچه در برخی شرایط گزینه بهتری می باشد. به اندازه جراحی ترمیم طول نمی کشد و انجام آن پیچیدگی کمتری دارد. با پزشک خود در مورد بهترین گزینه برای خودتان صحبت کنید.

بیشتر بخوانید : آناتومی عروق خونی قلب و بخش های آن

عوارض ترمیم دریچه میترال قلب

عوارض احتمالی جراحی دریچه عبارتند از:

با پزشک خود در مورد تمام عوارض احتمالی و نحوه کاهش احتمال بروز آنها صحبت کنید.

روش های درمان تنگی دریچه میترال قلب

ریکاوری برای ترمیم دریچه میترال قلب

بهبودی پس از جراحی ترمیم دریچه معمولاً چهار تا هشت هفته طول می کشد. برخی افراد ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشند.

اگر عمل جراحی در پیش رو دارید، احتمالاً از خود می پرسید که زندگی پس از ترمیم دریچه میترال چگونه خواهد بود. می دانید که باید مدتی را در بیمارستان بگذرانید و ممکن است در حال برنامه ریزی برای بازتوانی قلبی باشید. اما بعد چه می شود؟

پاسخ کوتاه این است که روند بهبودی برای هر کس متفاوت است. همسایه شما ممکن است به سرعت توانایی خود را بازیافته و یک ماه بعد خوب شده باشد. اما شاید از یکی از دوستان قدیمی خود شنیده باشید که تا چندین ماه به حالت عادی بازنگشته است و حتی پس از آن، احساس او یک ” حس عادی جدید” بوده است.

اگر ریکاوری برای شما بیشتر طول بکشد، اشکالی ندارد. بهبودی خود را با تجربه دیگران مقایسه نکنید و به خودتان برای بهبودی سریع تر فشار نیاورید.

عوامل متعددی بر روند بهبودی شما تأثیر می گذارد. مانند:

 • شدت بیماری قلبی قبل از عمل جراحی : اگر عملکرد قلب کاهش یافته باشد، زمان بیشتری طول می کشد تا قدرت خود را بازیابید.
 • سلامت عمومی شما قبل از جراحی : آیا قبلا خیلی فعال بودید؟ یا مشکلات سلامتی، رفت و آمد را برای شما سخت کرده بود؟ بیماری هایی مانند نارسایی قلبی و نارسایی کلیه نیز می تواند روند بهبودی را کندتر کند.
 • روش جراحی : اگر استرنوتومی میانه انجام داده اید، شش تا هشت هفته طول می کشد تا استخوان سینه شما دوباره قوی شود. برش های کوچکتر (آنهایی که در روش های جراحی کم تهاجمی استفاده می شوند) سریع تر بهبود می یابند.

بعد از اینکه از بیمارستان به خانه آمدید، اهداف کوچک و قابل کنترلی را تعیین کنید. در مدت زمانی که به آرامی به روال عادی خود باز می گردید استراحت کافی داشته باشید.

پزشک به شما خواهد گفت که چه زمانی می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • رانندگی
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • پیاده روی کوتاه یا انواع ورزش های دیگر

شرایط پیش روی افرادی که ترمیم دریچه میترال دارند چگونه است

ترمیم دریچه میترال یک راه حل طولانی مدت برای درمان بیماری دریچه میترال است.

اکثر مردم (95%) حداقل 10 سال به جراحی دیگری نیاز ندارند. تقریباً به همان اندازه (90٪) می توانند 20 سال را بدون نیاز به جراحی بگذرانند. اکثر افراد پس از ترمیم موفقیت آمیز به جراحی دیگری بر روی دریچه میترال نیاز ندارند.

شما باید هر سال برای بررسی عملکرد دریچه اکوکاردیوگرام انجام دهید. همچنین برخی افراد باید برای جلوگیری از اندوکاردیت (عفونت دریچه)، قبل از انجام برخی کارها آنتی بیوتیک مصرف کنند. با پزشک خود در مورد تمام اقداماتی که باید در سال های بعد از جراحی انجام دهید صحبت کنید.

آیا ترمیم دریچه میترال عمر بیمار را کوتاه می کند

فرد با ترمیم دریچه میترال، می تواند زندگی طولانی تر و سالم تری داشته باشد. این جراحی مانند همه جراحی های قلب، خطراتی را به همراه دارد. اکثر افراد پس از جراحی زنده می مانند. اما برای برخی اینگونه نیست.

مرگ و میر ناشی از این عمل یا تعداد افرادی که در جراحی متمرکز بر ترمیم دریچه میترال جان خود را از دست می دهند، در مراکز مجرب کمتر از 1 در 1000 است.

اگر پزشک ترمیم دریچه میترال را توصیه کند، معتقد به بیشتر بودن مزایای این جراحی نسبت به خطرات آن بوده است. مهم است که با پزشک خود در مورد خطرات خاص انجام جراحی برای شما و شانس زنده ماندن تان صحبت کنید. همچنین، از او بپرسید که در صورت عدم انجام جراحی چه اتفاقی می افتد.

طول عمر بیماران ترمیم دریچه میترال قلب چقدر است

چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت

پزشک به شما می گوید که هر چند وقت یکبار باید برای پیگیری مراجعه کنید. حتما در تمام قرارهای بعدی حضور یابید و پزشک را در جریان حال خود قرار دهید.

در طول دوره نقاهت، به احوال خود توجه کنید. همه افراد در این مدت ناراحتی هایی دارند و پزشک داروهای مسکن تجویز می کند. اما اگر علائمی از عوارضی مانند موارد زیر را دارید با پزشک خود تماس بگیرید.

 • درد قفسه سینه
 • لرز یا تب
 • بالا آوردن خون با سرفه
 • سرفه کردن مخاطی که زرد یا سبز به نظر می رسد
 • سرگیجه یا غش
 • تب
 • سردردی که بسیار شدید است
 • نبض نامنظم (خیلی آهسته یا خیلی سریع)
 • تهوع و استفراغ
 • درد، قرمزی یا تورم در ساق پا
 • درد مداوم در ناحیه برش جراحی
 • تنگی نفس
 • علائم عفونت در اطراف برش جراحی، مانند ترشح یا قرمزی
 • گفتار نامفهوم یا سایر علائم سکته مغزی

پزشک در مورد علائم دیگری که باید مراقب آنها باشید، با شما صحبت خواهد کرد. به عنوان مثال، اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید، باید در موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • زمین خوردن
 • خونریزی بیش از حد در هر ناحیه از بدن (از جمله بینی یا لثه)
 • کبودی های زیاد روی پوست

ممکن است تشخیص این که یک علامت بخشی طبیعی از روند بهبودی است یا نشانه یک عارضه است، دشوار باشد. اگر تردید دارید، تلفن را بردارید و با تیم مراقبت خود تماس بگیرید. بهتر است معاینه شده و مطمئن شوید که مشکلی وجود ندارد تا اینکه مشکلی را که نیاز به مراقبت پزشکی دارد نادیده بگیرید.

امید به زندگی پس از ترمیم دریچه میترال چقدر است

امید به زندگی برای هر فرد به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله شدت بیماری دریچه میترال و وضعیت سلامت هر فرد. با پزشک خود در مورد تاثیر ترمیم دریچه میترال بر امید به زندگی شما صحبت کنید.

یادداشتی از کلینیک یادمان

جراحی ترمیم دریچه میترال می تواند انرژی و قدرت از دست رفته شما را بازگرداند. مانند همه جراحی‌های قلب، این جراحی نیز می‌تواند با خطراتی همراه باشد. اما پیشرفت‌های فناوری، ترمیم دریچه میترال را هر سال ایمن‌تر و بادوام‌تر کرده است.

در دهه 1920، جراحان در ترمیم دریچه میترال پیشگام بودند. تکنیک آنها چه بود؟ استفاده از انگشت جراح برای باز کردن یک دریچه باریک! از انگشت جراح تا روش‌های پیشرفته جراحی، راه درازی طی شده است.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : ۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶ و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره ۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰ در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک ۰۲۱۸۸۵۷۱۵۲۳ و ۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دریافت مشاوره و نوبت حضوری

برای دریافت مشاوره رایگان و یا دریافت نوبت حضوری با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید

شماره تلفن 021-88073136
شماره موبایل 09304182098
نظرات و پرسش های شما
پاسخگوی سوالات شما هستیم

تاکنون دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید ☝️