ریزش موی سکه ای (آلوپسی آره آتا) چیست؟ علل، علائم و درمان

درمان ریزش سکه ای

ریزش موی سکه ای چیست؟

ریزش موی سکه ای یا طاسی موی سکه ای اختلالی است که سبب ریزش مو به صورت تکه ای می گردد. تکه ها ممکن است در کنار هم متصل باشند و بیشتر به چشم بیایند. این اختلال وقتی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله کند و باعث ریزش مو شود.

طبق گفته بنیاد ملی آلوپسی آره آتا (NAAF)، این نوع ریزش مو بسیار شایع است و تقریبا 7 میلیون نفر در ایالات متحده به آن مبتلا هستند. این بیماری بر افرادی با هر قومیت، جنسیت یا هر سنی تاثیر می گذارد و می تواند از دوران کودکی یا در بزرگسالی شروع شود. همچنین در هر فردی با فرد دیگر متفاوت است.

آلوپسی آره آتا ممکن است در پوست سر و برخی موارد ابروها، مژه ها، صورت و نیز سایر بخش های بدن اتفاق بیفتد. این بیماری می تواند به آهستگی ایجاد شود و بعد از سالها دوباره عود کند.

اگر ریزش مو سکه ای موهای تمام بدن را درگیر کند، به آن آلوپسی یونیورسال گفته می شود. وقتی موهای فرد دوباره رشد کرد، امکان دارد که دوباره ریزش را تجربه کند. میزان ریزش و رشد مجدد مو در افراد مختلف متفاوت است.

به گفته بنیاد ملی آلوپسی آره آتا این نوع ریزش مو همیشه به یک بیماری مادام العمر تبدیل نمی شود. فولیکول های مو خودشان زنده هستند و بنابراین غالبا می توان دوباره شاهد رویش موها بود.

درمان هایی وجود دارند که به رشد سریع تر موها کمک کرده و می توانند از ریزش مو در آینده جلوگیری نمایند و روش های منحصر به فردی هم برای پوشاندن نواحی ریزش یافته وجود دارد. استرس با ریزش مو سکه ای مرتبط است. منابعی وجود دارند که به مقابله با استرس کمک می کنند. برای دریافت مشاوره درباره ریزش مو سکه ای می توانید با کلینیک یادمان طب تماس بگیرید.

تحقیقات در مورد نژاد و قومیت

میزان ابتلا به این بیماری در همه جمعیت ها یکسان نیست.

برای مثال، برخی مطالعات نشان می دهند که امکان ابتلا در زنان آفریقایی، آمریکایی و اسپانیایی تبار در طول عمرشان و در مقایسه با زنان سفید پوست بیشتر است. همچنین یافته ها نشان می دهد خطر ابتلا در آسیایی ها در مقایسه با زنان سفیدپوست کمتر است.

اما فقط تعداد کمی از مطالعات به بررسی الگوها و عوامل تعیین کننده در ایجاد بیمار آلوپسی پرداخته اند و فاکتورهای پاتوفیزیولوژیکی آن تا حد زیادی ناشناخته مانده اند.

تحقیقات بیشتری لازم است تا عوامل محیطی، رفتار ژنتیکی، فاکتورهای اقتصادی – اجتماعی و نیز میزان دسترسی به بهداشت و سلامت را مورد بررسی قرار دهند.

بر اساس آنالیز یازده هزار نفر بیمار مورد مطالعه در ثبت ملی انجمن آلوپسی آره آتا که بین سال های 2000 تا 2016 انجام شده، احتمال تقریبی تشخیص بیماری برای نژادهای گوناگون، در مقایسه با افراد سفیدپوست به شرح زیر است:

 • 1.77 برای نژاد آفریقایی آمریکایی
 • 1.27 برای سایر نژادها، شامل بومی آمریکایی و ساکنان جزایر اقیانوس آرام
 • 1 برای سفید پوستان
 • 0.9 برای اسپانیایی تبارها
 • 0.4 برای آسیایی ها

بر اساس آنالیز مرکز مطالعه سلامت پرستاری (NHS) و مطالعه سلامت پرستاری 2 (NHSII) که در سال 2018 درباره گزارش تشخیصی آلوپسی آره آتا در 1100 زن انجام شده است، احتمال 1.00 برای زنان سفیدپوست، 2.72 برای زنان سیاه پوست در مرکز سلامت پرستاری و 5.48 در مرکز سلامت پرستاری 2 دیده شده است.

طبق داده های مرکز سلامت پرستاری 2، این احتمال برای زنان اسپانیایی تبار در مقایسه با زنان سفیدپوست 1.94 است. هیچ تفاوت قابل توجهی بین این دو گروه در مرکز مطالعه سلامت پرستاری دیده نشده است.

علل ریزش مو سکه ای

درمان ریزش موی سکه ای

درمان شناخته شده ای برای ریزش موی سکه ای وجود ندارد، اما راهکارهای درمانی هستند که با انجام آنها می توانید ریزش موی سکه ای در آینده را کاهش داده و یا سرعت رویش مجدد را افزایش دهید.

پیش بینی شرایط این بیماری دشوار است، بدین معنا که ممکن است آزمون و خطاهای زیادی را امتحان کنید تا راهکار مناسب خود را پیدا کنید. مهم است که به یاد داشته باشید درمان ها همیشه موفقیت آمیز نیستند. در برخی افراد حتی با روش های درمانی هم ریزش موی سکه ای ادامه دارد.

بیشتر بخوانید : هر آنچه بایستی در مورد بیماری زونا بدانید

درمان پزشکی

داروهای موضعی

برای کمک به تحریک رشد مو می توانید داروهایی را به پوست سر خود بمالید. تعداد از آنها بدون نسخه در دسترس هستند اما برخی را باید با نسخه پزشک تهیه نمایید:

 • ماینوکسیدیل (Rogaine) بدون نسخه قابل تهیه است، با وجود آنکه مصرف آن متداول است ولی سازمان غذا و دارو ایالات متحده آن را برای درمان آلوپسی تایید نکرده است.

قبل از استفاده آن روی نواحی مانند پوست سر، ابرو و ریش با یک پزشک مشورت کنید. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این دارو قفط برای افرادی با ریزش سکه ای محدود موثر است. معمولا حدود 4 تا 6 ماه یا بیشتر طول می کشد تا فرد از این دارو نتیجه بگیرد.

 • انترالین (Dritho-Scalp) دارویی است که باعث تحریک پوست برای رویش مجدد مو می شود.
 • به نظر می رسد کرم های کورتیکواستروئیدی مانند کلوبتازول (Impoyz)، فوم ها، لوسیون ها، پمادها با کاهش التهاب در فولیکول مو کمک می کنند.
 • ایمونوتراپی موضعی تکنیکی است که در آن از یک ماده شیمیایی مانند دیفنسیپرون روی پوست استفاده می شود تا باعث ایجاد بثورات آلرژیک شود.

این بثورات که شبیه بلوط سمی هستند، می توانند در عرض 6 ماه باعث رشد موهای جدید شوند. با اینکه تکرار این درمان احتمالا ضروری است اما معمولا این روش به تعداد دفعالت محدودی انجام می شود.

درمان با تزریق

تزریق استروئید یک روش رایج برای درمان آلوپسی تکه ای متوسط است تا به رشد مجدد موها در نقاط طاس کمک کند. استروئید با سوزن های ریزی به ناحیه طاسی تزریق می شود.

این روش درمانی هر 1 تا 2 ماه تکرار می شود تا موها مجددا رشد کنند. اینکار از ریزش موی جدید جلوگیری نمی کند.

درمان های خوراکی

قرص های کورتیزون گاهی اوقات برای درمان آلوپسی گسترده استفاده می شود، اما به دلیل عوارض جانبی احتمالی باید با یک پزشک درباره مصرف آنها مشورت کنید.

 داروهای سرکوب کننده ایمنی خوراکی مانند متوترکسات و سیکلوسپورین، گزینه های دیگری برای امتحان هستند.

روش عملکرد این داروها از طریق مسدودکردن پاسخ سیستم ایمنی بدن است اما به دلیل خطر ایجاد عوارض جانبی مانند فشارخون بالا، آسیب کبد و کلیه، افزایش خطر ابتلا به عفونت های جدی و نوعی سرطان به نام لنفوم، نمی توان برای طولانی مدت آنها را مصرف کرد.

لیزر و نوردرمانی

در روش نوردرمانی که فتوشیمی درمانی هم نامیده می شود از یک حساس کننده نور یا فتوتراپی استفاده می شود که در آن طول موج های خاصی از اشعه ماوراء بنفش برای اثرات درمانی آنها به کار برده می شود.

در لیزردرمانی دوزهای خاصی از اشعه برای تحریک رشد موها به کار می رود. هر دو روش درمانی ایمن و موثر شناخته شده اند.

درمان طبیعی

برخی بیماران مبتلا به ریزش موی سکه ای از روش های طبی و سنتی برای درمان استفاده می کنند. به هرحال مهم است بدانید که همه این روش ها تجربی بوده و هیچکدام در آزمایشات بالینی به نتیجه قطعی نرسیده اند، شواهد علمی یا پزشکی محکمی هم برای موثر بودن آنها وجود ندارد.

درمان های طبی و طبیعی شامل طب سوزنی، رایحه درمانی، مصرف ویتامین و مکمل ها (از جمله روی و بیوتین)، اسانس های روغنی و سایر روغن ها (روغن نارگیل، روغن درخت چای و روغن کرچک)، مالیدن آب پیاز روی پوست کف سر و پروبیوتیک ها هستند.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد تغییرات در رژیم غذایی تاثیر مثبتی بر درمان ریزش موی سکه ای دارد.

در کسانی که بیماری خودایمنی تشخیص داده شده باید از یک رژیم غذایی ضدالتهابی پیروی کنند. این نوع برنامه غذایی برای کمک به کاهش پاسخ خودایمنی بدن و کاهش احتمالی دوره ریزش مو یا کاهش میزان ریزش مو طراحی می شود.

بیشتر بخوانید : سلامتی مثانه با چند ماده غذایی فوق العاده

در این رژیم، غذاهایی مصرف می شوند که روند التهاب را کاهش دهند. غذاهای اصلی این رژیم که به پروتکل خودایمنی هم معروف است شامل میوه ها و سبزیجاتی مثل بلوبری، آجیل ها، دانه ها، کلم بروکلی، چغندر و گوشت های بدون چربی مانند ماهی سالمون آزاد است.

برخی مطالعات نشان داده اند که رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند تاثیر مثبتی بر درمان ریزش موی سکه ای داشته باشد.

استفاده از یک رژیم غذایی متعادل – رژیم غلات کامل، میوه ها، سبزیجات و گوشت بدون چربی – برای سلامت کلی و نه فقط کاهش التهاب شما مفید است.

اثربخشی درمان در هر فردی با فرد دیگر متفاوت است. برخی نیازی به درمان ندارند چون موهای آنها خودش رشد خواهد کرد. با این حال، در برخی با وجود تلاش زیاد و امتحان روش های درمانی، بهبودی مشاهده نمی شود.

شاید لازم باشد بیش از یک روش درمانی را امتحان کنید تا تفاوت را ببینید. به خاطر داشته باشید که رشد مجدد موها ممکن است موقتی باشند. این امکان وجود دارد که موها دوباره رشد کنند و سپس ریزش داشته باشند.

درمان ریزش مو سکه ای با طب سوزنی

علل ریزش موی سکه ای

ریزش موی سکه ای یک بیماری خودایمنی است. بیماری خودایمنی وقتی بروز می کند که سیستم ایمنی بدن سلول های سالم را با جسم خارجی اشتباه بگیرند. بدن به طور طبیعی در برابر مهاجمی مثل ویروس و باکتری از خود دفاع می کند.

با این تفسیر وقتی شخصی به آلوپسی آره آتا مبتلا شده یعنی سیستم ایمنی بدن اشتباهی به فولیکول های موی خود او حمله کرده است. فولیکول های مو ساختارهایی هستند که موها از درون آنها رشد می کنند. وقتی فولیکول ها کوچک تر شوند و روند تولید مو متوقف گردد، ریزش مو اتفاق می افتد.

محققان علت دقیق این بیماری را نمی دانند. برخی عوامل احتمالی شناسایی شده شامل این موارد است:

 • ژنتیک : مانند ابتلای یکی از اعضای همخون خانواده به آلوپسی آره آتا
 • وجود بیماری های خاص : مانند سندرم داون، بیماری تیروئید، یا ویتیلیگو (برص)
 • کمبود ویتامین D
 • خستگی

همچنین بیماری ریزش موی سکه ای ناشی از نیولوماب وجود دارد و در افرادی بروز می کند که تحت درمان با داروی سرطان نیولوماب هستند. در این مورد ریزش مو نشانه اثربخشی داروست.

بیشتر بخوانید : سندرم خستگی مزمن چیست؟ علائم، تشخیص و درمان

علائم ریزش موی سکه ای

علامت اصلی بیماری آلوپسی آره آتا ریزش مو است. معمولا مو به صورت تکه ای از روی پوست سر می ریزد. این تکه ها معمولا چندین سانتی متر یا کمتر هستند.

ریزش مو می تواند در سایر نواحی صورت مانند ابروها، مژه ها و ریش و همچنین سایر بخشهای بدن اتفاق بیفتد. در برخی افراد فقط در چند نقطه ریزش وجود دارد و در برخی نقاط متعددی ریزش دیده می شود.

در ابتدا ممکن است فرد روی بالش یا هنگام حمام متوجه توده ای از مو گردد. اگر نقاط سکه ای پشت سر باشند، شاید شخص دیگری شما را متوجه آن کند. با این وجود، بیماری های دیگری نیز می توانند با همین الگو موجب ریزش مو شوند. ریزش مو به تنهایی علامت بیماری آلوپسی آره آتا نیست.

در موارد نادر، برخی ریزش موی وسیع تری را تجربه می کنند که این هم علامت آلوپسی است از جمله:

 • آلوپسی توتالیس (طاسی کامل) که شامل ریزش تمامی موهای سر می شود..
 • آلوپسی یونیورسالیس (سراسری) که شامل ریزش تمام موها در کل بدن است

پزشکان از بکارگیری کلمات ریزش موی سرتاسری و کلمات ” توتالیس” و ” یونیورسالیس” اجتناب می کنند زیرا برخی از بیماران درجه ای از ریزش مو بین این دو وضعیت را تجربه می کنند. برای مثال، ممکن است فردی تمامی موهای روی بازو، پاها و کف سرش ریخته اما موهای روی سینه اش ریزش نداشته است.

ریزش مو در آلوپسی آره آتا غیرقابل پیش بینی است و از نظر محققان و پزشکان به شکل خودبخودی اتفاق می افتد. موها می توانند در هر زمان رشد کنند و دوباره ریزش داشته باشند. میزان ریزش و رشد مجدد مو از فردی تا فرد دیگر متفاوت است.

بیشتر بخوانید : مغز مه آلود

ابتلا به ریزش موی سکه ای بر اساس جنسیت

آلوپسی آره آتا هم در مردان و هم در زنان اتفاق می افتد و برخی منابع بیان می کنند که مردان بیشتر مستعد ابتلا به آن هستند، برخی دیگر عکس آن را می گویند.

برخی افراد ریزش مو را در موهای صورت و نیز پوست سر، روی سینه، پشت بدن خود تجربه می کنند. در مقایسه با طاسی سر با الگوی مردانه که همراه با نازک شدن مو در سرتاسر بدن است، ریزش موی سکه ای سبب ریزش مو به صورت تکه ای و پراکنده در بدن می شود.

بر خلاف الگوی زنانه ریزش مو، که با یک نازکی تدریجی مو منطقه وسیعی را تحت تاثیر قرار می دهد، ریزش موی سکه ای احتمالا به ناحیه کوچکی محدود است و یکباره رخ می دهد. این ناحیه می تواند به تدریج گسترش یابد که به ریزش موی بیشتر منجر می شود.

ریزش موی سکه ای در کودکان

کودکان هم می توانند به این بیماری مبتلا شوند. اما شروع ابتلا به این بیماری معمولا بین 25 تا 36 سالگی است.

با وجود آنکه برخی عوامل ارثی در ابتلا به آلوپسی آره آتا دخیل هستند، والدین همیشه آن را به فرزندان خود منتقل نمی کنند. و همچنین کودکان مبتلا به این نوع ریزش ممکن است والدینی نداشته باشند که به این بیماری مبتلا باشد.

در کودکان علاوه بر ریزش مو احتمال بروز نقص در ناخن، مثلا سوراخ شدن یا لکه هایی روی ناخن وجود دارد. امکان مشاهده این علائم در بزرگسالان هم وجود دارد اما اینها در کودکان شایع تر است.

به گفته بنیاد ملی آلوپسی آره آتا، کودکان کمتر از 5 سال معمولا تحت تاثیر عاطفی این بیماری قرار نمی گیرند. اما بعد از 5 سال ریزش مو می تواند برای کودکان آسیب زا باشد زیرا متوجه تفاوت های موی خود با دیگران هستند.

اگر کودک شما دچار استرس شده یا افسرده به نظر می رسد، از یک متخصص اطفال بخواهید تا شما را به یک منبع حمایتی یا یک مشاور معرفی کند که تجربه کار با کودکان داشته باشد.

ریزش مو سکه ای در کودکان

انواع ریزش موی سکه ای

انواع مختلفی از آلوپسی آره آتا وجود دارد. هر نوع با میزان ریزش مو و سایر علائمی مشخص می شود که فرد تجربه می کند. در هر نوع نیز از ریزش هم امکان دارد علائم اولیه و درمان تا حدی متفاوت باشد.

 • آلوپسی آره آتا (تکه ای) : مشخصه اصلی آلوپسی آره آتا تکه ای اینست که ریزش مو در یک یا چند تکه از سطح پوست سر یا بدن و به اندازه یک سکه اتفاق می افتد. اگر این وضعیت گسترش یابد، امکان دارد به آلوپسی توتالیس یا یونیورسال تبدیل شود.
 • آلوپسی توتالیس (طاسی کامل) : وقتی اتفاق می افتد که شخص همه موهای سرش می ریزد.
 • آلوپسی یونیورسال (ریزش موی سراسر بدن) : در افراد مبتلا به آلوپسی یونیورسالیس علاوه بر ریزش موی روی سر، تمام موهای صورت، ابروها و مژه ها هم از دست می روند. آلوپسی سراسری باعث ریزش کل موها بدن می شود.
 • آلوپسی دیفیوز (دوایر کوچک به صورت گسترده) : این ریزش موی سکه ای پنهان می تواند در ابتدا همانند الگوی ریزش موی زنانه یا طاسی مردانه به نظر برسد. اما در نهایت به نازک شدن ناگهانی و غیرمنتظره مو در سراسر بدن و نه قفط در ناحیه یا تکه ای خاص منجر می شود.
 • آلوپسی اوفیازیس : این ریزش موی سکه ای در نواحی کناره سر در دو طرف و قسمت پایینی سر اتفاق می افتد.

بیشتر بخوانید : سردرد خوشه ای چیست؟ درمان و انواع آن

علائم اولیه آلوپسی آره آتا

پیش آگهی بیماری ریزش موی سکه ای در هر فردی متفاوت است.

وقتی شخص به این بیماری خودایمنی مبتلا شود این احتمال وجود دارد که مادام العمر دچار حملات ریزش مو و سایر علائم مرتبط با این سندرم گردد. اما برخی دیگر شاید فقط یک بار در طول زندگی این بیماری را تجربه کنند.

همین تفاوت ها درباره بهبود این بیماری هم صدق می کند، در برخی امکان دارد موها دوباره کاملا رشد کند اما در برخی دیگر این اتفاق نمی افتد. حتی ممکن است ریزش های بیشتری انجام پذیرد.

برای افراد مبتلا به ریزش موی سکه ای، ریسک افزایش تاثیر منفی بر دورنمای بیماری با چند فاکتور مرتبط است:

 • سن شروع اولیه بیماری
 • میزان گستردگی ریزش مو
 • تغییرات ناخن ها
 • سابقه خانوادگی
 • داشتن بیماری های خودایمنی متعدد

نحوه مقابله با ریزش موی سکه ای

آلوپسی آره آتا می تواند از نظر احساسی بیمار را دچار چالش کند، مخصوصا وقتی ریزش مو در کل سر اتفاق بیفتد. افراد مبتلا به این بیماری ممکن است احساس انزوا یا افسردگی پیدا کنند. دسترسی به یک مشاور می تواند موثر باشد. بنیاد ملی آلوپسی آره آتا می تواند به افراد کمک کند تا با کسانی که چنین تجربه ای داشته اند در ارتباط باشند.

مهم است به خاطر داشته باشید در ایالات متحده بیش از 5 میلیون نفر به این بیماری مبتلا هستند. پس شما تنها نیستید. تغییرات در سبک زندگی می تواند به مقابله با این بیماری کمک کند.

اگر به دنبال کلاه گیس، اکستنش های مژه، یا شابلون های ابرو هستید، از فروشگاه آنلاین برای اکسسوری و محصولات مو استفاده کنید. شرکت های تولید کلاه گیس هم ویدئوها و آموزش های آنلاین برای کمک به آرایش و مراقبت دارند.

فناوری های جدید تولید کلاه گیس مانند کلاه گیس وکیومی که از سیلیکون و یک پایه ساکشن ساخته شده برای بیمار مبتلا به آلوپسی مناسب است. او می تواند حتی با آن شنا کنند و کلاه گیس همچنان سرجای خودش بماند. اگرچه این کلاه گیس ها معمولا گران تر هستند.

اگر ریزش مو بر ابروهای شما تاثیر گذاشته، از یک مداد ابرو، روش میکروبیلدینگ یا تتوی ابرو کمک بگیرید.

 • میکروبیلدینگ یک تکنیک خالکوبی نیمه دائمی است که ابروها را با ضربات مویی پر می کند. این روش نسبت به تاتوهای سنتی طبیعی تر به نظر می رسد و 1 تا 3 سال ماندگاری دارد.
 • از آموزش های آرایشی و نحوه پرکردن و حالت دادن به ابروها را از اینترنت دریافت کنید. هم زنان و هم مردانی که ابروهای خود را از دست می دهند، می توانند با این آموزش پر کردن ابروهای خود را تمرین کنند.
 • استفاده از اکستنشن های مژه در زمانی که سطحی برای چسباندن آنها وجود ندارد دشوار است، اما می توانید آموزش های آنلاین برای چسباندن مژه های مصنوعی در شرایطی که خودتان مژه ندارید را پیدا کنید.
خالکوبی موی سر

بیماری ریزش موی سکه ای چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک ممکن است بتواند به سادگی و با نگاه کردن به میزان ریزش موی شما و بررسی چند نمونه از تار مو در زیر میکروسکوپ این بیماری را تشخیص دهد.

پزشک شما احتمالا یک آزمایش نمونه برداری از پوست سر تجویز می کند تا امکان ابتلا به سایر بیماری هایی که باعث ریزش مو می شوند از جمله عفونت های قارچی مانند کینه کاپیتیس را رد کند. در بیوپسی پوست سر، پزشک متخصص یک تکه کوچک از پوست سر را برای آنالیز بر می دارد.

اگر پزشک به سایر بیماری های خودایمنی مشکوک باشد، احتمالا آزمایش خون تجویز می کند.

نوع آزمایش خون به اختلال خاصی مربوط است که پزشک به آن مشکوک شده است.

پزشک احتمالا آزمایش هایی برای بررسی وجود یک یا چند آنتی بادی غیرطبیعی تجویز می کند. اگر این آنتی بادی ها در خون شما یافت شوند، ممکن است به معنی ابتلا به یک بیماری خودایمنی باشد.

بر اساس نتایج آزمایش، امکان دارد پزشک آزمایشات بیشتری برای رد سایر بیماری های احتمالی مثل اختلال تیروئید یا عدم تعادل هورمونی تجویز کند.

اگر دچار ریزش مو هستید با یک پزشک مشورت کنید تا بیشتر بدانید و از گزینه های درمانی موجود آگاه شوید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : ۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶ و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره ۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰ در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک ۰۲۱۸۸۵۷۱۵۲۳ و ۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دریافت مشاوره و نوبت حضوری

برای دریافت مشاوره رایگان و یا دریافت نوبت حضوری با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید

شماره تلفن 021-88073136
شماره موبایل 09304182098
نظرات و پرسش های شما
پاسخگوی سوالات شما هستیم

تاکنون دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید ☝️