علت سر درد بعد از قلیان کشیدن و روش های درمانی

علت سر درد بعد از قلیان کشیدن و روش های درمان

در حال حاضر کشیدن قلیان در میان جوانان به یک مد تبدیل شده است. یکی از علت های سر درد کشیدن قلیان اتفاق می افتد.

به علائم ناخوشایند ناشی از کشیدن قلیان “ناخوشی ناشی از قلیان” یا “خماری قلیان” می‌گویند.

سردرد پس از قلیان کشیدن، اغلب همراه با حالت تهوع و تنگی نفس است. آیا توجه به سردرد پس از قلیان کشیدن و آگاهی از نحوه مقابله با آن ضرورت دارد؟

عوارض قلیان کشیدن

برخی از مراجعه کنندگان به قلیان خانه‌ها تجربیات ناخوشایند مشترکی پس از قلیان کشیدن دارند، از جمله حالت تهوع ، عدم هماهنگی حرکات، ضعف عمومی و سردرد.

در موارد حاد و شدید حتی از دست دادن موقتی هوشیاری نیز مشاهده شده است.

گاهی به شخص حالت مسمومیت ناشی از سوء مصرف مواد دست می‌دهد، برای مثال شخص نمی‌تواند درست راه برود و درک او از صداها، بوها و رنگ‌ها اغراق آمیز است.

در اغلب موارد، در صورتی که فرد دچار مشکلات فشار خون باشد این عوارض را تجربه خواهد کرد اما گاهی افراد کاملا سالم نیز این علائم را تجربه می‌کنند.

باید ببینیم که علت ایجاد این مشکلات و حس بد و سر دردی که بعد از قلیان کشیدن به افراد دست می‌دهد چیست.

علت سردرد بعد از قلیان کشیدن

خماری ناشی از قلیان چگونه ایجاد می‌شود

دلیل خماری ناشی از قلیان کشیدن، کمبود اکسیژن و مقدار بیش از حد کربن دی اکسید در خون است. سیگار کشیدن بیش از حد نیز چنین عواقبی را ایجاد می‌کند.

اغلب، افراد بی‌تجربه در قلیان کشیدن دچار این ناخوشی‌ها می‌شوند. کمبود اکسیژن ناشی از قلیان کشیدن مشکلاتی را برای سیستم عصبی ایجاد می‌کند و سردرد پس از قلیان کشیدن از نتایج آن است.

شایع‌ترین مشخصه خماری ناشی از قلیان کشیدن سردرد به همراه سرگیجه و حالت تهوع می‌باشد، اما در برخی موارد علائم زیر نیز مشاهده می‌شود:

 • سردرد ضربان دار ناشی از اسپاسم عروق
 • مه مغزی
 • مشکلات گفتاری
 • فروریختگی ناگهانی سلامت ذهنی
 • سرگیجه شدید
 • استفراغ
 • آریتمی قلبی
 • فتوفوبیا

بسیاری از مردم فکر می کنند که سیگار کشیدن کاملا بی ضرر است. اما این درست نیست. نیکوتین، قطران و سایر مواد مضر برای بدن انسان، در سیگار نیز وجود دارد.

مقدار نیکوتین موجود در تنباکو آنقدر زیاد هست که فیلتر تمام آن را جذب نکند. مطمئناً مقدار مشخصی از مواد مضر در فیلتر باقی می ماند، اما بخش بزرگی از نیکوتین به بدن فرد سیگاری وارد خواهد شد.

درمان سر درد بعد از قلیان کشیدن

علت سر درد بعد از قلیان کشیدن

قلیان کشیدن اخیراً به طور ویژه ای مرسوم شده است. قلیان از شرق آمد و به تدریج در جهان گسترش یافت. امروزه مردم در اوقات فراغت خود دود معطر آن را استنشاق می کنند.

ناراحتی پس از قلیان کشیدن، اغلب به ندرت و بیشتر برای افراد مبتدی یا کسانی که زیاد قلیان می‌کشند اتفاق می‌افتد. برای برخی از افراد سردرد اغلب با حالت تهوع، سرگیجه و تپش قلب همراه است.

اگر تاثیرات خماری بیش از حد باشد، فرد ممکن است دچار توهم نیز شود.

علت سر درد و حالت ناخوشایند بعد از قلیان کشیدن را می‌توان در موارد زیر جستجو کرد:

گرسنگی

 اگر با معده خالی یا بدون آب خوردن قلیان بکشید، اغلب بعد از آن سردرد می‌گیرید. کم آبی بدن اغلب علائم ناخوشایندی را ایجاد می‌کند. بنابراین همیشه در مهمانی ها، صرف میوه و سبزیجات تازه یا حداقل نوشیدن یک فنجان چای را در نظر بگیرید.

 زغال بد

کیفیت محصول همیشه مهم است و نباید آن را نادیده گرفت. باید از زغال چوب مخصوص و طبیعی و بدون استفاده از مواد افزودنی استفاده کنید. اما استفاده از زغال چوب معمولی مورد استفاده برای کباب پزی مطلقاً جایز نیست.

زغالی که کم گرم شده است

در برخی موارد علت سر درد بعد از قلیان کشیدن ناشی از مسمومیت با مونوکسید کربن است. دلیل آن خوب گرم نشدن زغال و وجود گاز سمی در آن است.

علت سر درد گرفتن بعد از قلیان کشیدن چیست

ترکیب با الکل

بسیاری از افراد در مهمانی‌ها علاوه بر قلیان کشیدن، نوشیدنی‌های گرم نیز می‌نوشند. چنین ترکیبی می تواند مسمومیت الکلی، ایجاد کند.

مناسب نبودن محیط

گاهی اوقات دود قلیان در یک اتاق کوچک جمع می شود. تهویه بد هوای اتاق، غلظت مونوکسید کربن در هوا را افزایش می دهد. در چنین شرایطی، حال افراد درون این اتاق حتماً بد خواهد شد.

مقدار بیش از حد دود در ریه ها

این مشکل معمولاً به دلیل مقدار بیش از حد نیکوتین در هوا رخ می دهد. برای جلوگیری از آن، باید در فضای باز قلیان بکشید و به آرامی دود را استنشاق کنید. با عجله قلیان کشیدن باعث سردردهای بدی خواهد شد.

استفاده زیاد از قلیان

ایمن و بی‌خطر در نظر گرفتن استنشاق بیش از حد دود قلیان غیر ممکن است. نیکوتین موجود در تنباکو، تأثیرات نامطلوبی بر بدن دارد. بنابراین استفاده مکرر از قلیان می‌تواند باعث ناخوشی شود.

به طور کلی قلیان کشیدن یک عادت بد محسوب می‌شود. بنابراین هرگونه علائم ناراحت کننده باید به عنوان یک سیگنال برای توقف استفاده از آن تلقی گردد. در غیر این صورت، عوارض ناشی از آن تشدید خواهد شد.

بیشتر بخوانید : تاثیرات الکل بر روی قلب انسان

پیشگیری از سر درد بعد از قلیان کشیدن

 برای بسیاری از افراد این پرسش مطرح است که آیا قلیان به سر آسیب می‌زند؟ البته که بله. اگر توصیه های اولیه برای کشیدن قلیان را در نظر بگیرید، می توانید از بروز سردرد جلوگیری کنید.

در این صورت «خماری قلیان» رخ نمی دهد. برای به حداقل رساندن احتمال بروز یک علامت ناخوشایند، باید:

 • آب کافی بنوشید. در هنگام کشیدن قلیان از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید، زیرا بر عملکرد بدن تأثیر منفی می گذارد. الکل باعث کم آبی بدن می شود.
 • هنگام قلیان کشیدن، دود را با فشار استنشاق و بازدم نکنید. کشیدن قلیان باید یک فرآیند آرامش بخش و آرام باشد. استنشاق مکرر دود باعث سردردهای شدید خواهد شد.
 • اگر از قلیان در خانه استفاده می کنید، باید از دستورالعمل استفاده از آن آگاه باشید.
 • قبل از سیگار کشیدن، کمی میان وعده بخورید. قلیان کشیدن با معده خالی اغلب سلامت کلی فرد را به خطر می‌اندازد.

اگر این نکات را به دقت رعایت کنید، به احتمال زیاد سردرد پس از مصرف قلیان آزارتان نخواهد داد.

علت سر درد شدید بعد از قلیان کشیدن و روش های درمانی

درمان سر درد بعد از قلیان کشیدن

اگر قلیان کشیدن باعث سردرد و حالت تهوع شد چه باید کرد؟ بسیاری از مردم در مورد خماری شنیده اند، اما فقط تعداد کمی از مردم می دانند که این حالت ممکن است حتی پس از قلیان نیز رخ دهد.

اولین علامت مسمومیت معمولا سردرد است، سپس حال فرد بدتر می‌شود. بسیاری از طرفداران قلیان احتمالا تجربه حال بد، سردرد، حالت تهوع و ناراحتی در ناحیه قفسه سینه را پس از کشیدن قلیان داشته اند.

خوشبختانه، می توان به راحتی با پیامدهای منفی آن مقابله کرد و حتی خیلی راحت، از آنها اجتناب کرد. اگر بعد از کشیدن قلیان سردرد گرفتید، این گونه با آن مقابله کنید:

 • حتما چیزی بخورید، حتی اگر بی اشتها باشید. غذا به کاهش غلظت دود کمک می کند. غذا باید یک وعده متعادل و سرشار از عناصر مفید و ویتامین ها باشد.
 • بهتر است روی سبزیجات و میوه ها تمرکز کنید.
 • غذای خوب احساس سنگینی را از بین می برد.
 • هوای اتاق را تهویه کنید.
 • بهتر است به پیاده روی بروید.
 • توصیه می شود کمی استراحت کنید.
 • اگر بعد از قلیان کشیدن دچار سردرد شدید، بهتر است از مسکن استفاده کنید. این سریعترین راه برای تسکین سردرد است.

بیشتر بخوانید : سردرد خوشه ای چیست؟ درمان و انواع آن

اگر پس از جستجوی راه حل و انجام اقدامات لازم هیچ بهبودی حاصل نشد، قطعاً باید از متخصصان کمک بگیرید. شاید وضعیت بدتر از آن چیزی که به نظر می رسد باشد و بدون کمک پزشکی نتوان آن را برطرف کرد.

قلیان ممکن است باعث آرامش شود. اما هر از چند گاهی به فرد به جای لذت، حال بدی دست می دهد. اگر این حال بد چندین بار تکرار شد، باید به طور جدی در مورد استفاده از این نوع سرگرمی تجدید نظر کنید.

این توصیه های ساده به شما برای مقابله با «مشکلات قلیان» کمک می‌کند. وقتی فردی اغلب دچار علائم ناخوشایند ناشی از مصرف تنباکو شود، نمی داند چه باید بکند.

سردرد بعد از قلیان می تواند سیستماتیک باشد. این مورد، نشان دهنده وجود موادی در دود قلیان است که بدن یک شخص خاص نمی‌تواند آن را تحمل کند. در نتیجه به یاد داشته باشید که قلیان، یک پیپ یا حتی سیگار نیست.

کشیدن قلیان، اگر برخی نکات را رعایت کنید، ممکن است برای سلامت انسان کم خطر باشد. تنباکو باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد. مدت زمان هر بار استفاده نیز نقش ویژه ای دارد.

مصرف زیاد قلیان می تواند منجر به سردردهای شدید و مشکلات ریوی شود. برای از بین بردن سریع علائم ناخوشایند، از روش های مرسوم یا دارویی استفاده کنید.

باید توجه داشته باشید که قلیان کشیدن زیاد اغلب باعث سردرد می شود. در صورتی که سردرد از بین نرود، باید از یک متخصص کمک بگیرید تا معاینه کامل پزشکی انجام شود.

سردرد شدید اغلب یکی از نشانه های یک بیماری جدی است. سردرد و ضعف بعد از قلیان کشیدن می تواند ناشی از مسمومیت باشد.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : ۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶ و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره ۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰ در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک ۰۲۱۸۸۵۷۱۵۲۳ و ۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دریافت مشاوره و نوبت حضوری

برای دریافت مشاوره رایگان و یا دریافت نوبت حضوری با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید

شماره تلفن 021-88073136
شماره موبایل 09304182098
نظرات و پرسش های شما
پاسخگوی سوالات شما هستیم

تاکنون دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید ☝️