عمل والولوپلاستی دریچه قلب + انواع و انتظارات

والولوپلاستی چیست

والولوپلاستی (valvuloplasty) درمانی برای باز کردن دریچه تنگ شده قلب است. در والولوپلاستی، پزشک با یک لوله کوچک و توخالی (کاتتر) به قلب می رسد و به جای برش های جراحی، از طریق کاتتر بالونی را عبور داده و باد می کند.

در والولوپلاستی، متخصصان قلب و عروق از تکنیک‌های کم تهاجمی برای قرار دادن یک بالون خالی در دریچه قلب استفاده می‌کنند. وقتی بالون باد می شود، دریچه را باز می‌کند.

با این روش کم تهاجمی، بهبودی سریع تر و درد کمتر خواهد شد. به این روش بالون والولوپلاستی نیز می‌گویند.

والولوپلاستی دریچه قلب باریک شده را باز کرده و خون را در آن به جریان می اندازد. با این درمان جریان خون بهتر شده و در نتیجه قلب خون را بهتر پمپ می کند.

در برخی موارد می توان با والولوپلاستی از جراحی تعویض دریچه جلوگیری کرد یا آن را به تاخیر انداخت. برای دریافت نوبت حضوری جهت درمان بیماری ها و نارسایی های قلبی با کلینیک یادمان طب در تهران تماس بگیرید.

والولوپلاستی چیست

والولوپلاستی روشی برای باز کردن دریچه قلب باریک و بهبود جریان خون در آن است. دریچه های قلب نحوه حرکت خون در قلب را کنترل می کنند. اگر یکی از دریچه های قلب سفت یا باریک شود، قلب نمی تواند خون را خوب پمپاژ کند.

نام دیگر والولوپلاستی، بالون والولوپلاستی است. ارائه دهنده خدمات درمانی از یک لوله کوچک و توخالی (کاتتر) برای قرار دادن یک بالون خالی در دریچه قلب استفاده می کند. با باد کردن بالون، دریچه قلب باز می شود.

آیا والولوپلاستی یک عمل جراحی است

والولوپلاستی یک روش مداخله ای کم تهاجمی است. در این روش به جای یک برش جراحی، از یک کاتتر در شریانی در کشاله ران استفاده می شود. اگرچه کمتر رایج است، اما گاهی پزشک کاتتر را در شریان شانه یا بازو قرار می دهد.

یک رویکرد کم تهاجمی در مقایسه با جراحی قلب باز، که نیاز به برش دارد، اغلب بهبودی سریع‌تر و درد کمتری دارد.

چه کسانی نیاز به انجام والولوپلاستی دارند

چه کسانی نیاز به انجام والولوپلاستی دارند

والولوپلاستی می تواند گزینه ای برای باز کردن دریچه قلب باریک (تنگی) باشد. پزشکان والولوپلاستی را برای درمان این نوع بیماری های دریچه قلب توصیه می کنند:

 • تنگی دریچه میترال
 • تنگی دریچه ریوی
 • تنگی دریچه سه لتی

استفاده از والولوپلاستی برای تنگی دریچه آئورت کمتر رایج است اما انجام می شود. والولوپلاستی می تواند برای درمان تنگی مادرزادی آئورت (در بدو تولد) در کودکان و بزرگسالان موثر باشد. با این حال، در بزرگسالان مبتلا به تنگی دریچه آئورت، دریچه آئورت اغلب پس از والولوپلاستی دوباره تنگ می‌شود.

گاهی از والولوپلاستی آئورت به عنوان یک درمان موقت قبل از جراحی دریچه آئورت یا تعویض دریچه آئورت به روش ترانس کاتتر (TAVR) استفاده می کنند. اما والولوپلاستی جایگزینی برای جراحی تعویض دریچه قلب نیست.

تفاوت بین والولوپلاستی و والوتومی

هیچ تفاوتی بین والولوپلاستی و بالون والوتومی وجود ندارد. بالون والوتومی نام دیگر والولوپلاستی است.

گاهی اوقات استفاده از اصطلاح “والوتومی” به معنای “جراحی والوتومی” است. جراحی والوتومی یک عمل جراحی قلب باز برای برش بافت فلپ های دریچه یا همان لت‌های دریچه است که برای کنترل جریان خون باز و بسته می‌شوند.

تفاوت بین والولوپلاستی و والوتومی

قبل از بالون والولوپلاستی چه اتفاقی می افتد

ارائه‌دهنده خدمات درمانی دستورالعمل‌های دقیقی را برای آماده شدن برای والولوپلاستی به شما می‌دهد. معمولاً از شب قبل از عمل باید ناشتا باشید (چیزی نخورید و ننوشید). در صورت مصرف داروهای رقیق کننده خون (ضد انعقادها)، ممکن است لازم باشد مصرف آنها را برای مدتی قطع کنید.

در روز عمل، هیچ شی فلزی، مانند جواهرات یا گیره های جدا شدنی را همراه خود نداشته باشید. در بیمارستان، تیم خدمات درمانی برای حفظ آرامش شما، یک داروی آرام بخش (بیهوشی) به شما می دهد. در طول این عمل معمولا فرد هوشیار است.

بیشتر بخوانید : افتادگی دریچه میترال قلب + علائم، تشخیص و درمان

در طی بالون والولوپلاستی چه اتفاقی می افتد

عمل والولوپلاستی را یک متخصص قلب انجام می دهد. در طول عمل، متخصص قلب:

 1. یک لوله کوچک توخالی به نام غلاف را از طریق یک رگ خونی در کشاله ران، بازو یا شانه وارد می کند.
 2. یک کاتتر را با یک بالون بدون باد از طریق غلاف عبور می دهد.
 3. یک رنگ کنتراست تزریق می کند و از اشعه ایکس برای هدایت کاتتر به دریچه قلب استفاده می کند.
 4. بادکنک را باد می کند تا دریچه قلب تنگ شده باز شود.
 5. کاتتر را برداشته و با بخیه های کوچک یا چسب مخصوص جراحی، محل قرارگیری آن را می بندد.

گاهی اوقات، متخصص قلب غلاف را تا شش ساعت خارج نمی کند. این کار در صورتی انجام می شود که خطر خونریزی یا نیاز به از بین رفتن اثر داروهای رقیق کننده خون وجود داشته باشد.

مزایای والولوپلاستی

بعد از بالون والولوپلاستی چه اتفاقی می افتد

پس از انجام عمل، به بخش ریکاوری می روید. اگر کاتتر را از کشاله ران عبور داده باشند، باید برای خم کردن پای خود، چند ساعت صبر کنید. بسته به عوامل مختلف حدود دو تا شش ساعت در رختخواب می مانید.

برای پاک شدن رنگ کنتراست از بدن، باید مقدار زیادی آب بنوشید. هنگام استراحت در رختخواب، باید از ظرف مخصوص توالت استفاده کنید.

معمولاً بیمار چند ساعت پس از والولوپلاستی می‌تواند بلند شود و حرکت کند. بیشتر بیماران روز بعد از عمل به خانه باز می گردند.

مزایای والولوپلاستی

والولوپلاستی جریان خون را افزایش می دهد و به درست کار کردن قلب کمک می کند. این روش ممکن است در به تعویق انداختن یا جلوگیری از تعویض دریچه موثر باشد.

والولوپلاستی یک روش کم تهاجمی است. درمان های کم تهاجمی قلب در مقایسه با جراحی قلب باز، مزایای زیر را دارند:

 • بهبودی سریعتر
 • جای زخم کمتر
 • خطر کمتر بروز عوارض
 • کاهش درد

با این حال، والولوپلاستی، جایگزینی برای جراحی نیست.

بیشتر بخوانید : آنژیوپلاستی و استنت گذاری عروق کرونری +ریسک ها و انتظارات

خطرات والولوپلاستی

مانند تمام روش های پزشکی، والولوپلاستی می تواند با خطر عفونت یا خونریزی همراه باشد. اگر باردار هستید یا احتمال می دهید که باردار باشید، به پزشک خود اطلاع دهید.

والولوپلاستی و قرار گرفتن در معرض اشعه (استفاده از اشعه ایکس در طول عمل) می تواند برای زنان باردار و جنین مضر باشد.

همچنین خطر باریک شدن دوباره دریچه قلب پس از والولوپلاستی وجود دارد.

عوامل خطرزا برای هر فرد به وضعیت کلی سلامت او بستگی دارد. ارائه دهنده خدمات درمانی می تواند شما را از تمام خطرات یا عوارض احتمالی والولوپلاستی آگاه کند.

خطرات والولوپلاستی

دوره نقاهت بعد از والولوپلاستی چه مدت است

مدت زمان بهبودی به عوامل مختلفی از جمله وضعیت کلی سلامت و وضعیت قلب بیمار بستگی دارد. به طور کلی، باید حدود پنج تا هفت روز از فعالیت های شدید و شنا اجتناب کنید.

بسیاری از افراد پس از یک هفته می توانند به سر کار بازگردند. اگر کار شما نیاز به فعالیت بدنی یا کار یدی دارد، باید بیشتر صبر کنید.

ممکن است هشت هفته طول بکشد تا بتوانید تمام فعالیت های معمول خود را از سر بگیرید.

چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت

پس از انجام والولوپلاستی، در صورت مشاهده علائم زیر فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • درد قفسه سینه
 • لرز یا تب
 • سرگیجه
 • غش (سنکوپ)
 • ترشح یا خونریزی در محل برش
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • درد یا تورمی که بدتر می شود
 • افزایش وزن بیش از 3 پوند در یک روز

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : ۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶ و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره ۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰ در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک ۰۲۱۸۸۵۷۱۵۲۳ و ۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دریافت مشاوره و نوبت حضوری

برای دریافت مشاوره رایگان و یا دریافت نوبت حضوری با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید

شماره تلفن 021-88073136
شماره موبایل 09304182098
نظرات و پرسش های شما
پاسخگوی سوالات شما هستیم

تاکنون دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید ☝️