کیست کلوئید + علائم، تشخیص و درمان

کیست کلوئید

کیست کلوئید چیست؟

کیست کلوئید مجموعه ای از کیست های پر از مایع و خوش خیم هستند که در بطن های پر از مایع مغز ایجاد می شوند.

کیست‌های کلوئید در مغز در محل اتصال جفت بطن‌ های جانبی ایجاد شده و گاهی با مسدود کردن جریان مایع مغزی نخاعی (CSF) منجر به هیدروسفالی (تجمع مایع مغزی نخاعی اضافی در مغز) ‌می گردند.

در نتیجه، این توده های خوش خیم می توانند باعث سردرد، تغییرات بینایی، مشکلات حافظه و گاهی اوقات منجر به از دست دادن هوشیاری یا کما شوند.

خوشبختانه، در حال حاضر می توان اکثر کیست های کلوئید علامت دار یا بزرگ را با روش اندوسکوپی کم تهاجمی یا تکنیک پورت مغز (brain port) از طریق ایجاد سوراخی به اندازه یک چهارم حفره جمجمه به راحتی خارج کرد.

کیست‌های کلوئیدی خوش‌خیم و نسبتاً نادر در نواحی پر از مایع مغز یعنی بطن‌ها ایجاد می‌شوند. محل تشکیل آنها معمولاً در محل اتصال بین بطن جانبی و سوم است. برای تشخیص و درمان کیست کلوئید می توانید به کلینیک یادمان طب در تهران مراجعه کنید.

علائم

این روش معمولاً هیدروسفالی و علائم مرتبط به آن را برطرف می کند.

کیست یک پوشش نازک دارد که یک ناحیه مرکزی ضخیم و پر از مایع را احاطه کرده است. در صورت رسیدن اندازه این کیست ها به حد بحرانی، جریان طبیعی مایع مغزی نخاعی (CSF) مسدود شده و فشار داخل مغز افزایش می یابد. علاوه بر این موارد، احتمال فشرده شدن ساختارهای عصبی که سیگنال های حافظه را در مغز پردازش می کنند نیز وجود دارد.

با بزرگ شدن این کیست ها که به آهستگی رشد می کنند، جریان طبیعی مایع مغزی نخاعی از طریق سوراخ مونرو کم کم مسدود می شود.

سوراخ مونرو کانال های باریکی هستند که از طریق آن مایع مغزی نخاعی از دو بطن جانبی به بطن سوم جریان می یابد. این انسداد می تواند منجر به افزایش فشار در سر و در نتیجه آن عوارض زیر شود:

  • سردرد
  • اختلال بینایی
  • دوبینی
  • مشکلات حافظه و تمرکز
  • در برخی موارد پیشرفته، تغییر حالت های هوشیاری و حتی کما

بیشتر بخوانید : علائم آنوریسم مغزی و تشخیص آن

تشخیص

کیست های کلوئید معمولاً با مشاهده اسکن های گرفته شده از مغز با تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا توموگرافی کامپیوتری (CT) تشخیص داده می شوند.

با تنظیمات خاصی از توالی پالس و شیب میدان پالسی در MRI با وضوح بالا می‌توان کیست‌های کلوئیدی، نحوه تأثیر آنها بر ساختارهای آناتومیک اطراف و الگوهای جریان مایع مغزی نخاعی از بطن جانبی به بطن سوم را مشخص کرد.

تشخیص کیست کلوئید

درمان کیست کلوئید با جراحی

در مورد کیست های کلوئید علامت دار، بهترین درمان برداشتن آنها با جراحی است. بسته به محل دقیق کیست کلوئید و اندازه بطن های جانبی، گزینه های جراحی شامل برداشتن کیست کلوئید با آندوسکوپی یا استفاده از روش حداقل تهاجمی پورت مغزی برای خارج کردن کیست کلوئید از طریق جمجمه است.

در موارد نادر، لازم است برای تغییر مسیر جریان مایع مغزی نخاعی از سوراخ مونرو مسدوده شده پس از جراحی، از شانت ها (معروف به شانت VP) برای تخلیه مایع مغزی نخاعی استفاده کرد.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : ۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶ و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره ۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰ در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک ۰۲۱۸۸۵۷۱۵۲۳ و ۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دریافت مشاوره و نوبت حضوری

برای دریافت مشاوره رایگان و یا دریافت نوبت حضوری با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید

شماره تلفن 021-88073136
شماره موبایل 09304182098
نظرات و پرسش های شما
پاسخگوی سوالات شما هستیم

تاکنون دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید ☝️