9 باور غلط در مورد سیاتیک

9 باور غلط درباره سیاتیک

با این راهنما باورهای غلط در مورد سیاتیک را از حقیقت تشخیص دهید. سیاتیک بسیار شایع است، با این حال بسیاری از مردم باورهای اشتباهی در مورد آن دارند.

سیاتیک درد یا بی حسی در طول مسیر عصب سیاتیک است – که از قسمت تحتانی ستون فقرات، از باسن و پشت پاها می گذرد – و ناشی از فشرده شدن این عصب می باشد.

درد سیاتیک می تواند از خفیف تا طاقت فرسا متغیر باشد، اما در بیشتر موارد خود محدود شونده است، به این معنی که خود به خود از بین می رود. البته، وقتی درد دارید، احساس می کنید که هرگز از بین نمی رود.

باورهای رایج در مورد سیاتیک

1. سیاتیک یک بیماری یا یک تشخیص است

واقعیت: مردم معمولاً سیاتیک را یک بیماری یا تشخیص می‌ دانند، اما در حقیقت این یک علامت است که نشان می‌دهد چیزی باعث تحریک ریشه عصبی در ناحیه کمر می ‌شود. نکته مهم این است که بفهمیم چه چیزی باعث فشار روی عصب شده است.

برای دریافت نوبت حضوری جهت معاینه، تشخیص و درمان قطعی درد سیاتیک و یا انجام تست نوار عصب سیاتیک می توانید با کلینیک یادمان طب در تهران تماس بگیرید.

2. تمام دردهای پا می تواند سیاتیک باشد

واقعیت: بساری از افراد معتقدند هر درد پا می تواند سیاتیک باشد، اما این درست نیست.

درد پا می تواند ناشی از مشکلات عروقی، کشیدگی عضلانی، سلولیت یا تحریک عصب دیگری مانند عصب فمورال باشد که باعث درد در جلوی ساق پا می شود.

یکی از علائم اصلی سیاتیک دردی است که از وسط باسن تا پشت ساق پا و معمولاً از زانو عبور می کند و به پایین ساق پا می رود.

3. علت سیاتیک مشخص نیست

واقعیت: علت سیاتیک فشردگی عصب سیاتیک است و معمولاً به دلیل برآمدگی یا فتق دیسک بین مهره‌ها در قسمت پایین ستون فقرات ایجاد می‌شود.

همچنین می‌تواند ناشی از خار استخوانی یا رشد استخوان در خود ستون فقرات یا تنگی کانال نخاعی باشد. در موارد نادر، تومور ستون فقرات باعث فشرده شدن این عصب و درد سیاتیک می شود.

درد سیاتیک چگونه است

4. سیاتیک در اثر یک رویداد خاص ایجاد می شود

واقعیت:  بیشتر اوقات، دیسک بین مهره‌ای نقص کوچکی دارد و آماده فتق است و سیاتیک لزوماً ناشی از رویداد خاصی نیست.

بیشتر مردم دوره های سیاتیک را یکبار یا گاهی اوقات چندبار تجربه می کنند. هنگام درد زندگی آنها تحت تاثیر قرار می گیرد، اما به طور کلی بخش کوچکی از زندگی آنها است.

به هر حال، 80 درصد آمریکایی‌ها زمانی دچار کمردرد یا درد سیاتیک می شوند، بنابراین این عارضه واقعاً نرمال است.

اگرچه ممکن است سیاتیک در اثر یک رویداد خاص نباشد، اما ممکن است مشاغل خاصی باعث آن شوند. یک مطالعه نشان داد که کارهای سخت بدنی یک عامل خطرزای قوی برای ابتلا به سیاتیک هستند.

برای مردان، مشاغلی که ریسک بالاتری دارند شامل کار با فلزات، ماشین آلات و سایر کارهای صنعتی بود. برای زنان، این خطر در میان پرستاران، فروشندگان و کارگران صنعتی بیشتر بود.

بیشتر بخوانید : تست نوار عصب سیاتیک

5. دارو بهترین راه برای تسکین درد سیاتیک است

واقعیت: ممکن است فکر کنید که مصرف یک داروی ضد درد یا ضد التهاب درد سیاتیک را کاهش می دهد، اما، یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز نشان داد که شواهدی مبنی بر اثربخشی داروهایی از جمله NSAID ها، کورتیکواستروئیدها، داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد درد اپیوئیدی وجود ندارد.

در بهترین حالت برای قضاوت در مورد اثربخشی و میزان تاثیر داروهای تجویزی برای کنترل سیاتیک، فقط شواهدی با کیفیت پایین وجود دارد.

اما طبق این مطالعه درمان کوتاه مدت با یک داروی ضد التهابی یا  داروی ضد صرع گاباپنتین (Neurontin) می تواند برای برخی افراد مفید باشد.

برای افرادی که علائم شدید مداوم دارند و مصرف مسکن ها و اصلاح فعالیت تاثیری در بهبود آنها ندارد، گزینه درمانی دیگر تزریق استروئید اپیدورال است – تزریق در فضای اپیدورال اطراف نخاع.

اما تزریق استروئید اپیدورال معمولاً برای رادیکولوپاتی حاد [ریشه عصب باریکش] انجام می شود. آنها معمولاً در مورد سیاتیک مزمن موثر نیستند.

6. اگر درد سیاتیک دارید، باید در رختخواب بمانید و استراحت کنید

واقعیت: بیشتر بیماران اگر فعال بمانند و از استراحت زیاد اجتناب کنند، شرایط بهتری خواهند داشت.

مطالعات متعددی نشان داده‌اند که برای افراد مبتلا به سیاتیک ماندن در رختخواب در مقایسه با فعال ماندن، فایده‌ای کمی دارد یا بدون فایده است.

درمان خانگی درد عصب سیاتیک

7. جراحی تنها راه برای درمان واقعی سیاتیک است

اکثر موارد سیاتیک ظرف حدود شش هفته برطرف می شوند و نیازی به جراحی ندارند.

درمان های دیگر از جمله فیزیوتراپی و تزریق اپیدورال می توانند مفید باشد. در صورت موثر نبودن این درمان‌ها، یا در موارد نادر، در صورت وجود ضعف، بی‌حسی یا درد شدید، جراحی می‌تواند درد سیاتیک را به طور قابل ملاحظه‌ای بهبود بخشد؛ بهبودی که در طولانی مدت ماندگار است.

8. گاهی هیچ چیز سیاتیک را بهبود نمی بخشد

واقعیت: معمولاً می‌شنویم که بیماران نگران هستند که هیچ درمانی وجود نداشته باشد یا نتوان کاری برای بهبود علائم آنها انجام داد. گاهی بیماران نگران هستند که جراحی موفقیت‌آمیز نباشد. خوشبختانه، در مطالعات علمی با کیفیت بسیار بالا مکرراً نشان داده شده است که بیشتر علائم بهبود می یابند و در صورت نیاز، جراحی بسیار موثر است.

بیشتر بخوانید : تست نوار عصب و عضله

9. سیاتیک قابل پیشگیری نیست

واقعیت: نمی توان از همه موارد سیاتیک پیشگیری کرد، اما فعال ماندن – و استفاده از وضعیت بدنی مناسب هنگام انجام فعالیت ها – می تواند تا حد زیادی به کاهش بروز و عود کمردرد کمک کند.

قوی نگه داشتن تنه – یعنی تقویت عضلات شکم و کمر – نیز می تواند به جلوگیری از عود سیاتیک کمک کند.

پیلاتس به دلیل افزایش قدرت مرکزی بدن قابل توجه است و می تواند برای بسیاری از بیماری ها از جمله سیاتیک مفید باشد.

با تمرین وضعیت بدنی مناسب، به حداقل رساندن زمان نشستن، کنترل وزن، حفظ انعطاف پذیری همسترینگ و حفظ تراز خوب ستون فقرات می توان از سیاتیک پیشگیری کرد.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : ۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶ و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره ۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰ در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک ۰۲۱۸۸۵۷۱۵۲۳ و ۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دریافت مشاوره و نوبت حضوری

برای دریافت مشاوره رایگان و یا دریافت نوبت حضوری با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید

شماره تلفن 021-88073136
شماره موبایل 09304182098
نظرات و پرسش های شما
پاسخگوی سوالات شما هستیم

تاکنون دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید ☝️