بیماری پوستی گال یا جرب چیست؟ علائم، علل و درمان

گال یا جرب یا گری از جمله بیماری هایی پوستی است که باعث خارش و بثورات می شود. عامل این بیماری، سارکوپتس اسکیبی، یک گونه کنه میکروسکوپی هشت پا است.

با این حال، این بیماری می تواند افراد را در هر سنی، صرف نظر از وضعیت زندگی شان درگیر کند. اگر فردی مبتلا به گال باشد، او و همه کسانی که با او در تماس نزدیک بوده اند باید تحت درمان قرار گیرند.

در این مقاله، درباره نمود ظاهری گال، علائم و علل و برخی از گزینه های درمانی آن صحبت خواهیم کرد.

بیماری گال مسری است و می تواند از طریق تماس فیزیکی نزدیک به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل شود. این امر باعث می‌شود که بیماری در محیط‌های بسته شیوع پیدا کند. اگر نگرانی هایی در مورد احتمال ابتلای خود به گال دارید یا در معرض خطر ابتلا به گال بوده اید، با کلینیک یادمان تب در تهران تماس بگیرید.

گال چیست؟

معمولا در هر مقطع زمانی حدود 200 میلیون نفر در سراسر جهان دچار گال هستند. این افراد مبتلا می توانند از هر نژاد، سن و موقعیت اجتماعی و اقتصادی باشند.

بیماری گال مسری است و به راحتی از طریق تماس فیزیکی نزدیک و اشتراک گذاری ملافه، لباس و وسایل آلوده به کنه ها، پخش می شود.

گال اغلب در میان کودکان و بزرگسالان جوان مشاهده می شود و شیوع آن در مراکز مراقبت از کودکان و مدارس بیشتر است.

علائم گال

این بیماری باعث خارش شدید و بثورات در فاصله بین انگشتان می شود.

شروع علائم گال بسته به اینکه فرد قبلا در معرض این کنه قرار گرفته باشد یا نه متفاوت است. اولین باری که فرد در معرض هجوم کنه گال قرار می گیرد، شروع علائم معمولا 4 تا 8 هفته طول می کشد.

این بازه زمانی در ابتلاهای بعدی به طور قابل توجهی کوتاهتر است، زیرا سیستم ایمنی بدن سریع تر واکنش نشان می دهد. واکنش در این موارد معمولا در عرض 1 تا 4 روز شروع خواهد شد.

برخی از علائم گال عبارتند از:

 • خارش : خارش یکی از شایع ترین علائم گال است که اغلب در شب بدتر می شود و می تواند بسیار شدید باشد.
 • بثورات پوستی : هنگامی که کنه به داخل پوست فرو می‌رود، خطوطی از مسیر تونل ایجاد می‌ شود که بیشتر در چین‌های پوستی هستند. بثورات ممکن است شبیه تاول، کهیر، گزش، برآمدگی جوش مانند یا یک ناحیه پوسته پوسته شده باشند.
 • زخم : این زخم ها با خاراندن نواحی آلوده پوست ایجاد می شود. زخم های باز می توانند منجر به زرد زخم شوند که معمولاً در اثر عفونت ثانویه با استافیلوکوکوس اورئوس به وجود می آیند.
 • پوسته های ضخیم : گال پوسته دار نوعی گال شدید است که در آن صدها تا هزاران کنه و تخم مایت در پوسته ها جای می گیرند و این باعث علائم شدید پوستی می شود.

اغلب، افراد مبتلا به گال پوسته دار، پوسته های خاکستری، ضخیم و متلاشی شده ای دارند. کنه‌هایی که در پوسته‌های جدا شده زندگی می‌کنند می‌توانند به دلیل مواد غذایی موجود در خود پوسته‌ها، بیش از یک هفته بدون نیاز به تماس با بدن انسان، زندگی کنند.

شایع ترین محل های آلودگی عبارتند از:

 • بین انگشتان
 • اطراف ناخن
 • زیر بغل
 • کمرگاه (میان دنده ها و کفل)
 • قسمت های داخلی مچ دست
 • ناحیه داخل آرنج
 • کف پا
 • سینه ها، به ویژه نواحی اطراف نوک سینه ها
 • اندام تناسلی مردان
 • باسن
 • زانوها
 • استخوان های کتف شانه

کنه ها معمولاً به سایر نواحی بدن نوزادان و کودکان خردسال هجوم می‌برند، این نواحی عبارتند از:

 • پوست سر
 • صورت
 • گردن
 • کف دست
 • کف پا

گاهی اوقات، کودکان با هجوم گسترده ای که اکثر بدن را درگیر کرده است، مراجعه می کنند. نوزادان مبتلا به گال معمولا علائم تحریک پذیری و همچنین مشکلات خواب و تغذیه دارند.

علائم گال

بیماری گال چقدر طول می کشد؟

کنه گال می تواند 1 تا 2 ماه در کودکان و بزرگسالان زنده بماند. وقتی کنه ها در بدن میزبان نباشند، فقط تا 72 ساعت زنده می مانند.

به طور کلی، درمان با داروهای تجویزی، کنه ها را به سرعت از بین می برد. ممکن است در ابتدا خارش و بثورات ناشی از گال بدتر شود، اما پوست باید ظرف 4 هفته بهبود یابد.

اگر علائم بیش از 4 هفته ادامه یابد، مایت عامل بیماری گال، همچنان وجود دارد. برای از بین بردن کامل کنه ها، گاهی نیاز به درمان دو یا سه باره است.

علل گال

گال ناشی از آلودگی به کنه سارکوپتس اسکابیه است که به کنه خارش انسان نیز معروف می باشد.

کنه ماده پس از نقب زدن در زیر پوست، تخم های خود را در تونلی که ایجاد کرده است می گذارد. لاروها پس از بیرون آمدن از تخم، به سطح پوست حرکت می کنند و در سراسر بدن یا از طریق تماس فیزیکی نزدیک، به میزبان دیگری منتقل می شوند.

انسان تنها گونه ای نیست که درگیر کنه ها می شود. کنه ها می توانند سگ ها و گربه ها را نیز آلوده کنند. با این حال، هر گونه، میزبان گونه‌های متفاوتی از کنه‌ها است.

انسان در تماس با کنه‌های حیوانی ممکن است واکنش پوستی خفیف و گذرا را تجربه کند و عفونت کامل در انسان با کنه‌های حیوانی نادر است.

گال بسیار مسری است و از طریق تماس مستقیم پوست به پوست یا استفاده از حوله، رختخواب یا وسایلی که آلوده به کنه ها هستند، پخش می شود. به همین دلیل، احتمال آلودگی برای برخی از افراد بیشتر است، مانند:

 • کودکانی که به مهد کودک یا مدرسه می روند
 • والدین یا مراقبین کودکان خردسال
 • بزرگسالان جوان فعال از نظر جنسی
 • افرادی که چندین شریک جنسی دارند
 • ساکنین نقاهتگاه ها
 • افراد مسن تر
 • افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند، از جمله افراد مبتلا به HIV، گیرندگان عضو پیوندی و کسانی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند.
علل گال

تشخیص گال

گاهی اوقات افراد گال را با درماتیت یا اگزما اشتباه می گیرند، زیرا این بیماری های پوستی نیز باعث خارش و برآمدگی روی پوست می شوند.

هر کسی که در مورد علت بیماری پوستی خود مطمئن نیست باید با پزشک تماس بگیرد، زیرا داروهای بدون نسخه نمی توانند گال را درمان کنند.

پزشک می تواند با معاینه پوست یا بررسی قسمت هایی از پوست زیر میکروسکوپ، گال را تشخیص دهد.

درمان گال

بیماری گال بسیار مسری است، بنابراین هر کسی که با فرد مبتلا زندگی می کند یا کسی که اخیرا با او تماس نزدیک داشته،حتی در صورت عدم وجود علائم، به احتمال زیاد نیاز به درمان گال خواهد داشت.

پزشکان معمولا گال را با داروهای موضعی مانند کرم پرمترین 5 درصد، کرم کروتامیتون یا لوسیون لیندان درمان می کنند. در برخی موارد، باید از لوسیون بنزیل بنزوات 25 درصد یا پماد گوگرد 10 درصد استفاده شود.

بیشتر پماد های موضعی، باید شب ها مالیده شوند تا هنگام خواب بر روی پوست بماند و صبح شسته می شوند.

در این بین، فرد باید تمام ملحفه ها، حوله ها و لباس هایی را که اخیرا استفاده کرده است را بشوید. اگر شستن یک مورد خاص غیرممکن باشد، آن شی باید در یک کیسه در بسته قرار داده شده و به مدت 3 تا 5 روز کنار بماند.

ایورمکتین، که یک داروی خوراکی است، می تواند برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، افراد مبتلا به گال پوسته ای، یا کسانی که با درمان موضعی بهبود نیافته اند، گزینه خوبی باشد.

این دارو نباید در دوران بارداری یا شیردهی استفاده شود. مصرف این دارو همچنین برای کودکان با وزن کمتر از 33 پوند (15 کیلوگرم) نیز ممنوع است.

پزشک در این موارد داروهای دیگری از جمله آنتی هیستامین ها، لوسیون های ضد خارش مانند لوسیون پراموکسین، آنتی بیوتیک ها و کرم های استروئیدی را برای تسکین علائم تجویز می کند.

بیشتر بخوانید : بیماری لایم چیست؟ علائم، تشخیص و درمان

درمان خانگی گال

گاهی اوقات، آلودگی به گال، بدون درمان برطرف می شود اما در برخی اوقات نیاز به درمان پزشکی نیز وجود دارد.

اگر فردی بخواهد یک درمان خانگی را برای درمان گال امتحان کند، ابتدا باید با پزشک مشورت کند. موثر بودن بسیاری از درمان های خانگی برای گال از نظر علمی ثابت نشده است.

موارد زیر برخی از درمان های خانگی رایج برای گال هستند:

 • روغن درخت چای : بر اساس یک مطالعه تحقیقاتی مقدماتی، این روغن، به تسکین خارش و از بین بردن کنه ها کمک می کند. با این حال، برای تعیین اثربخشی آن باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد.
 • حمام بلغور جو دوسر : حمام کردن با بلغور جو دوسر کلوئیدی ممکن است خارش ناشی از انواع بیماری های پوستی را تسکین دهد.
 • مرطوب کننده : آبرسانی به پوست با یک مرطوب کننده ملایم و بدون عطر ممکن است به تسکین برخی از علائم گال کمک کند.
 • لباس های گشاد : پوشیدن لباس های گشاد به جلوگیری از تحریک پوست آسیب دیده بدن کمک می کند.
 • کاهش استرس و اضطراب : استرس و اضطراب می تواند خارش را بدتر کند، بنابراین ارزش دارد که تکنیک هایی را برای کاهش آن پیدا کنیم. گزینه هایی که باید امتحان کنید شامل یوگا، مدیتیشن و ورزش روزانه است.

بیماری گال از چه طریقی وارد بدن می شود؟

بیماری گال از طریق نوعی کنه میکروسکوپی هشت پا به نام سارکوپتس اسکیبی وارد بدن انسان می شود.

کنه گال که انسان را مبتلا می کند متعلق به خانواده Sarcoptidae است که شامل سه زیر خانواده Sarcoptinae، Teinocoptinae و Diabolicoptinae می باشد.

در مجموع، کل خانواده کنه گال شامل 118 گونه است که به پوست پستانداران مختلف وارد می شوند. به بیماری ناشی از آلوده شدن حیوانات به گال، جرب سارکوپتیک می گویند.

درمان گال

انواع آلودگی به گال

کنه گال انسانی می تواند افراد را به طرق مختلفی تحت تاثیر قرار دهد، مثلا:

 • گال معمولی : شایع ترین نوع این آلودگی است که باعث خارش در دست ها، مچ دست و سایر نواحی می شود، اما نه روی صورت یا پوست سر.
 • گال ندولار : این نوع باعث ایجاد برجستگی های خارش دار می شود که معمولاً در زیر بغل یا اطراف ناحیه تناسلی هستند.
 • گال پوسته دار : افراد مبتلا به گال معمولی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ممکن است به این نوع مبتلا شوند. گال پوسته دار پوسته های ضخیم و خاکستری رنگی ایجاد می کند که حاوی هزاران کنه گال است. این نوع آلودگی به شدت مسری است.

عوارض

اگر فرد برای تسکین خارش شدید ناشی از عفونت گال پوست خود را بخراشد یا بمالد، ممکن پوست زخم شود.

آلوده شدن این زخم‌های باز با باکتری‌های روی پوست مانند استافیلوکوکوس اورئوس می‌تواند منجر به عارضه های جدی مانند بیماری قلبی، بیماری کلیوی یا مسمومیت خونی شود.

پیشگیری

افراد می توانند با محدود کردن تماس با پوست فردی که قبلاً این بیماری را داشته و مواردی مانند رختخواب یا لباس آنها از آلوده شدن به گال جلوگیری کنند.

با این حال، زمانی که صحبت از یکی از اعضای خانواده یا افرادی است که در مجاورت فرد مبتلا به عفونت هستند، ممکن است این مسئله دشوار باشد، زیرا گاهی اوقات آن فرد 4 الی 8 هفته هیچ علامتی ندارد.

برای جلوگیری از آلوده شدن و انتشار بعدی، باید تمام لباس‌ها، حوله‌ها و ملحفه‌ها را بشویید یا خشک‌شویی کنید. برای این کار باید از آب گرم و صابون استفاده شود و پارچه ها باید با حرارت زیاد خشک شوند.

هر وسیله غیر قابل شستشو را باید به مدت حداقل 3 روز در یک کیسه پلاستیکی دربسته قرار داد تا کنه ها گرسنه بمانند.

همچنین کل خانه (از جمله فرش، موکت و اثاثه یا لوازم داخلی ) باید در روز شروع درمان جاروبرقی کشیده شود و کیسه آن دور انداخته شده یا محفظه جاروبرقی کاملا تمیز شود.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : ۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶ و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره ۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰ در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک ۰۲۱۸۸۵۷۱۵۲۳ و ۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دریافت مشاوره و نوبت حضوری

برای دریافت مشاوره رایگان و یا دریافت نوبت حضوری با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید

شماره تلفن 021-88073136
شماره موبایل 09304182098
نظرات و پرسش های شما
پاسخگوی سوالات شما هستیم

تاکنون دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید ☝️