8 غذای ضدالتهاب برای بیماران ام اس (MS)

غذاهای ضد التهاب برای بیماران ام اس

تغذیه بیماران ام اس MS باید سرشار از آنتی اکسیدان و دارای خواص ضدالتهابی باشد. تاثیر مستقیم غذاها در مقابله با التهاب مرتبط با مولتیپل اسکلروزیس (MS) مشخص نشده است، اما برخی غذاها ممکن است فواید غیرمستقیم داشته باشند.

زردچوبه، ماهی چرب، آووکادو و روغن زیتون از جمله غذاهایی هستند که اثرات ضد التهابی در بدن دارند.

برای مبتلایان به مولتیپل اسکلروزیس (MS)، پیروی از یک رژیم غذایی سالم مهم است. برای همه افراد، رژیم غذایی نقش مهمی در سلامت قلب و عروق و سلامت عمومی دارد و هر دوی این موارد بر علائم ام اس و عملکرد روزانه تأثیر گذار هستند.

بر اساس سرمقاله ای که در سپتامبر 2022 در ژورنال مولتیپل اسکلروزیس منتشر شد، در سال های اخیر، مطالعات بر روی ارتباط بین رژیم غذایی و ام اس بیشتر و بیشتر شده است و تاثیر تغییرات در تغذیه در بهبود علائمی مانند خستگی و احتمالاً پیشرفت آهسته بیماری مورد بررسی قرار گرفته است.

در یک مقاله در مجله مولتیپل اسکلروز اینگونه عنوان شد که برای تایید مفید بودن مداخلات تغذیه ای خاص برای بیماران مبتلا به ام اس، تحقیقات بیشتری باید انجام شود، اما به هر حال، پیروی از یک رژیم غذایی مناسب، به طور کلی عاقلانه است.

یکی از بخش های مورد تمرکز در تحقیقات روی ام ‌اس و رژیم غذایی، غذاهای ضدالتهابی و مفید بودن آن‌ها بوده است. این منطقی است، زیرا التهابی بودن بیماری ام اس کاملا ثابت شده است. برای آشنایی و کسب اطلاعات بیشتر در مورد تغذیه بیماران ام اس به کلینیک یادمان طب در تهران مراجعه کنید.

دکتر لورا پیچیو، متخصص مغز و اعصاب در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس و یکی از نویسندگان مقاله ژورنال مولتیپل اسکلروزیس، می گوید: «در حال حاضر، ما واقعا نمی توانیم هیچ اظهارنظر قطعی در مورد نقش رژیم غذایی داشته باشیم. نظراتی مبنی بر اهمیت تغذیه وجود دارد، اما ما هیچ مدرک بالینی قوی ای نداریم که به ما امکان برتری دادن یک رژیم غذایی خاص را نسبت به دیگری برای بیماران مبتلا به ام اس بدهد.

چگونه رژیم غذایی بر التهاب ناشی از ام اس تاثیر می گذارد

دکتر پیچیو می‌گوید: «التهاب قطعاً نقش مهمی دارد، احتمالاً هم در پیشرفت بیماری و هم در سیر دوره های بالینی بعدی». اما، او می افزاید که این بدان معنا نیست که ما در حال حاضر درک روشنی از تاثیر رژیم غذایی بر این فرآیند داریم.

مطالعات متعددی که شامل مدل‌های حیوانی هستند و همچنین برخی مطالعات کوچکتر روی افراد، برای بررسی ارتباط بین رژیم غذایی و ام‌اس و درک چگونگی تاثیر غذاهای مختلف بر فرآیندهای التهابی در بدن، در حال انجام است. پیچیو می‌گوید: «احتمالاً در چند سال آینده، ما به پاسخ‌هایی خواهیم رسید.»

در عین حال، او توصیه می‌کند که رژیم غذایی را دنبال کنید که پر از سبزیجات، میوه‌ها، غلات کامل و حبوبات و مقدار قند، نمک، چربی‌های اشباع شده و غذاهای فرآوری‌شده در آن کم باشد.

پیچیو می‌گوید: «ما مطمئناً می‌دانیم که تغذیه بر سیستم قلبی عروقی تأثیر می‌گذارد، بنابراین چنین رژیمی به طور غیرمستقیم به نفع بیماران ام اس خواهد بود».

بسیاری از غذاهایی که به‌خاطر اثرات ضدالتهابی‌شان به‌طور گسترده تبلیغ می‌شود، فواید دیگری نیز دارند. او خاطرنشان می کند: “قطعاً، توصیه این غذاها به هر بیمار برای ارتقای سلامت عمومی خوب است.”

در ادامه هشت ماده غذایی با خواص ضدالتهابی آورده شده است که در صورت ابتلا به ام اس باید آنها را امتحان کنید – حتی اگر هنوز شواهد محکمی در مورد مزایای خاص آنها برای ام اس در دسترس نباشد.

1. ماهی چرب منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 است

ماهی های چرب – مانند قزل آلا، سالمون، تن، ماهی خال مخالی، شاه ماهی و ساردین – منابع خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند.

مفید بودن امگا 3 برای قلب و عروق به طور گسترده ای مشخص شده و ممکن است برای افراد مبتلا به ام اس نیز مفید باشد. یک مطالعه مروری منتشر شده در جولای 2021 در Nutritional Neuroscience نشان داد که امگا 3 و روغن ماهی نشانگرهای التهابی و میزان عود را کاهش می دهند و کیفیت زندگی افراد مبتلا به ام اس را بهبود می بخشند.

حداقل در چند مطالعه، از جمله تحقیق منتشر شده در اکتبر 2020 در ژورنالMultiple Sclerosis ، نشان داده شده است که مصرف بیشتر ماهی‌های چرب خطر ابتلا به ام اس را کاهش می دهد.

2. میوه ها و سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان هستند

میوه ها و سبزیجات سرشار از فیتوکمیکال ها و آنتی اکسیدان ها هستند، موادی که ممکن است به کاهش التهاب کمک کنند. یک رژیم ضد التهابی باید شامل غذاهایی مانند گوجه فرنگی، سبزیجات برگدار مانند اسفناج و کلم پیچ و میوه هایی مانند توت فرنگی، زغال اخته، گیلاس و پرتقال باشد.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف این غذاها برای ام اس مفید است. طبق مطالعه‌ای که در ژانویه 2018 در مجله Neurology منتشر شد، رژیم غذایی غنی از میوه‌ها و سبزیجات با ناتوانی کمتر و شدت کمتر علائم در افراد مبتلا به MS، از جمله خستگی، درد، اختلال شناختی و افسردگی کمتر مرتبط است.

از سوی دیگر، فاکتورهای رژیمی دیگری نیز در این تحقیق وجود داشت و مشخص نیست که تاثیر میوه و سبزیجات در نتایج چقدر بوده است.

طبق مطالعه منتشر شده در ژانویه 2022 در مجله اروپایی عصب شناسی، پیروی از یک رژیم غذایی با کیفیت بالا و پر از میوه ها و سبزیجات و همچنین عدم مصرف گوشت، خطر ناتوانی شدید در افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس را کاهش می دهد.

و یک متاآنالیز منتشر شده در اکتبر 2022 در مجله نورولوژی، نشان داد که مداخلات تغذیه ای که معمولاً شامل گنجاندن مقدار زیادی میوه‌ها و سبزیجات است، به‌ویژه رژیم‌های غذایی سرخپوشان و مدیترانه‌ای، نسبت به کنترل برنامه غذایی با کاهش بیشتر خستگی و بهبود بیشتر در کیفیت زندگی فیزیکی و ذهنی بیماران ام اس مرتبط هستند.

انواع مواد غذایی ضدالتهابی برای ام اس

3. زردچوبه اثرات ضد التهابی متعددی دارد

زردچوبه یک ادویه زرد رنگ و معطر است که به صورت ریزوم (ساقه زیرزمینی) رشد می کند. می توان آن را به صورت تازه استفاده کرد، اما بیشتر به صورت خشک و پودری موجود است.

مشخص شده است که مولکول موجود در زردچوبه، معروف به کورکومین، دارای اثرات بالقوه مفید و متعددی در بدن انسان می باشد که برخی از آنها می‌ توانند به‌ویژه برای بیماران ام اس مفید باشند.

همانطور که در یک مطالعه تحقیقاتی منتشر شده در ژانویه 2017 در مجله Cellular Physiology اشاره شد، کورکومین می تواند با کاهش شدت بیماری های ناشی از پاسخ سیستم ایمنی بر سلول های مختلف در سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد.

یکی از اثرات ضد التهابی خاص کورکومین این است که می تواند مانع فعال شدن مولکول تنطیم کننده فاکتور نکروز توموری آلفا (TNF-alpha) شود، طبق بررسی ها در مطالعه منتشر شده در اکتبر 2017 در مجله Foods، این عامل موثر در التهاب در اکثر بیماری های التهابی از جمله ام اس نقش دارد.

و بر اساس مقاله مروری منتشر شده در اوت 2019 در مجله Cellular Physiology، کورکومین ممکن است در درمان ام اس موثر باشد، به ویژه با مهار ترشح سیتوکین های پیش التهابی که مواد شیمیایی پیام رسان در التهاب هستند.

تغذیه بیماران ام اس

4. زنجبیل ممکن است التهاب سیستم عصبی را کاهش دهد

زنجبیل یک ریزوم دیگر با طعمی تند است. مانند زردچوبه می توان از آن به صورت تازه یا خشک و پودر استفاده کرد.

اعتقاد بر این است که عصاره زنجبیل و زنجبیل تازه تعدادی ترکیبات ضد التهابی مختلف دارد. بر اساس مطالعه منتشر شده در مجله Food Chemistry، یکی از اینها، 10-جینجرول است که در کاهش التهاب عصبی – به ویژه التهاب در مغز یا نخاع – موثر می باشد.

ترکیب دیگری در زنجبیل، به نام 6-shogaol نیز باعث کاهش التهاب عصبی و بهبود عملکرد شناختی می شود.

همچنین طبق یک مطالعه مروری که در ژوئن 2021 در Pharmaceuticals (بازل) منتشر شد، مطالعات اولیه شواهد امیدوارکننده‌ای را در مورد عمل کردن 6-shogaol به عنوان یک ترکیب ضد التهابی نشان می‌دهد، اگرچه محققان هنوز در حال بررسی دقیق نحوه عملکرد آن هستند.

در مطالعه مروری دیگری که در مارس 2022 در Frontiers in Nutrition منتشر شد، محققان به این نتیجه رسیدند که ترکیبات موجود در زنجبیل، از جمله جینجرول ها و شوگاول ها، دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی هستند و احتمالا می توانند سطح التهاب و استرس اکسیداتیو را کاهش دهند.

عدم تعادل در بدن، به طوری که مقدار رادیکال‌های آزاد و مولکول‌های ناپایدار موثر در پیری زودرس و بیماری مزمن، بسیار زیاد و مقدار آنتی‌اکسیدان‌ها بسیار کم است- برای مثال در بیماری‌های تخریب‌کننده سیستم عصبی مانند بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون و مولتیپل اسکلروزیس.

بیشتر بخوانید : حمله ام اس چگونه است؟

5. آووکادو منبع خوبی از چربی های سالم و آنتی اکسیدان ها است

آووکادو منبع خوبی از چربی های تک غیراشباع سالم و آنتی اکسیدان ها است که می توانند پاسخ التهابی بدن را کاهش دهند. در واقع، خواص ضد التهابی آووکادو به قدری قوی است که ممکن است تاثیرات نامطلوب انتخاب های غذایی کمتر سالم را جبران کند.

در مطالعه‌ای که در مجله Food & Function منتشر شد، نشانگرهای التهابی در خون شرکت‌کنندگان پس از خوردن یک همبرگر با یا بدون حدود 2 اونس آووکادو مورد بررسی قرار گرفت. محققان دریافتند کسانی که آووکادو خوردند در مقایسه با کسانی که فقط همبرگر خوردند، واکنش التهابی کمتری داشتند.

مصرف آووکادو همراه با همبرگر با وجود چربی و کالری اضافه شده با آووکادو، سطح تری گلیسیرید خون شرکت کنندگان را افزایش نداد.

یک مطالعه موردی منتشر شده در اکتبر 2019 در ژورنال Antioxidants (Basel) نشان داد که در برخی از مطالعات اولیه، خواص ضد التهابی ترکیبی از روغن آووکادو و سویا مشخص شده است و ممکن است تأثیر مفیدی بر بیماری های التهابی مختلف یا عارضه هایی که شامل التهاب هستند، مانند آرتروز و آرتروز باشد. بیماری پریودنتال داشته باشد.

رژیم غذایی ضد التهاب

6. دانه های کتان حاوی چربی های سالم و لیگنان ها است

کتان یکی از غنی ترین منابع اسیدهای چرب امگا 3 است و به همین دلیل جایگزین خوبی برای ماهی های چرب می باشد.

دانه کتان همچنین حاوی مواد شیمیایی گیاهی به نام لیگنان است که اغلب به دلیل اثرات ضد التهابی آنها مورد تبلیغ قرار گرفته است.

شواهد بالینی در مورد لیگنان ها و التهاب ضعیف اما امیدوارکننده است. در یک مطالعه که در نوامبر 2017 در مجله American College of Nutrition منتشر شد، به گروهی از افراد مسن مکمل لیگنان مبتنی بر دانه کتان داده شد تا به مدت شش ماه مصرف کنند.

شرکت‌کنندگانی که مکمل را مصرف کردند در طول دوره مطالعه فشار خون پایین‌تری نسبت به افرادی که دارونما (قرص‌های غیرفعال) مصرف کردند، داشتند، اما هیچ تفاوت قابل‌توجهی در انواع دیگر پیامدها از جمله نشانگرهای التهابی خون مشاهده نشد.

یک مطالعه مروری که در نوامبر 2019 در Advances in Nutrition منتشر شد، احتمال تاثیرات ضد التهابی تخم کتان در بدن را تایید کرد، اگرچه محققان در این مطالعه تاکید کرده اند که برای مشخص شدن این ارتباط به تحقیقات بیشتری نیاز است.

بیشتر بخوانید : نوار عصب و عضله برای تشخیص ام اس

7. گردو نشانگرهای التهابی را کاهش می دهد

گردو منبع خوبی از امگا 3 و سایر چربی های غیراشباع سالم است. مانند برخی دیگر از انواع آجیل، گردو نیز مملو از آنتی اکسیدان ها، فیبر و منیزیم است که همگی نقش مهمی در تنظیم التهاب دارند.

تحقیقات منتشر شده در سال 2019 در Nutritional Neuroscience نشان می‌دهد که در موش‌های مبتلا به مدل حیوانی مولتیپل اسکلروزیس، روغن گردو به طور قابل‌توجهی شدت بیماری را کاهش داده، مانع تشکیل پلاک شده و تولید سیتوکین را تغییر می‌دهد. این تاثیرات گردو را به یک ماده غذایی بالقوه مفید برای درمان ام‌اس در انسان تبدیل می‌کند.

و یک مطالعه مروری منتشر شده در جولای 2022 در مجله آنتی اکسیدان ها (بازل) نشان داد که خوردن گردو نه تنها برخی از علائم التهابی را کاهش می دهد، بلکه مزایای سلامتی دیگری مانند کاهش سطح تری گلیسیرید و کلسترول در بزرگسالان میانسال دارد.

مواد غذایی ضد التهاب

8. روغن زیتون ممکن است در جلوگیری از التهاب موثر باشد

طبق یک مقاله منتشر شده در نوامبر 2016 در مجله Food & Function، شواهد موقتی وجود دارد که نشان می دهد روغن زیتون فوق بکر – و به ویژه، ترکیبات موجود در آن به نام فنل ها – ممکن است از فرآیندهای التهابی مرتبط با انواع بیماری های مزمن جلوگیری کند.

یک مطالعه‌ بر روی روی موش‌ها که در اکتبر 2019 در Nutrients منتشر شد، پتانسیل تاثیر روغن زیتون فوق بکر در محافظت از سلول‌های عصبی در برابر آسیب و انحطاط و تاثیر گنجاندن این چربی سالم در رژیم غذایی معمولی در بهبود التهاب عمومی و درمان بیماری ام اس را نشان داد.

روغن زیتون بخش مهمی از رژیم غذایی مدیترانه ای است و در یک مقاله منتشر شده در مارس 2022 در Nutrients، به تاثیر روغن زیتون در محافظت از سیستم عصبی در برابر استرس اکسیداتیو و به طور کلی کاهش علائم التهاب با رژیم مدیترانه ای اشاره شد.

مطالعه ای که در اکتبر 2022 به صورت آنلاین در مجله مولتیپل اسکلروز منتشر شد و کاهش ناتوانی های مرتبط با ام اس در صورت استفاده از رژیم های غذایی هماهنگ تر با رژیم غذایی مدیترانه ای را نشان داد، این خط فکری را حمایت می کند.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : ۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶ و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره ۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰ در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک ۰۲۱۸۸۵۷۱۵۲۳ و ۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دریافت مشاوره و نوبت حضوری

برای دریافت مشاوره رایگان و یا دریافت نوبت حضوری با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید

شماره تلفن 021-88073136
شماره موبایل 09304182098
نظرات و پرسش های شما
پاسخگوی سوالات شما هستیم

تاکنون دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید ☝️