علائم آسم برونش + درمان

علائم آسم برونش

 آسم یک بیماری مزمن است که تنفس را مختل می کند. بیماری آسم بر لوله‌های منتقل کننده هوا به داخل و خارج از ریه‌ها (لوله ‌های برونش) تأثیر می‌گذارد.

متورم و ملتهب شدن این لوله ها در افراد مبتلا به آسم، باعث این بیماری می شود.

آسم یک بیماری مادام العمر است که بر تنفس تأثیر می گذارد. انواع آسم، برونش ها را تحت تاثیر قرار می دهند و به همین علت به این بیماری نام “آسم برونش” را داده اند.

این مقاله به بررسی انواع مختلف آسم، وجه تمایز و نحوه مدیریت آنها می پردازد.

اگر بیماری آسم در خانواده وجود دارد یا اگر در محیط‌های خاص یا بعد از فعالیت‌ها دچار خس‌خس سینه و سایر مشکلات تنفسی می‌شوید، به کلینیک یادمان تب در تهران مراجعه کرده و در مورد خطر ابتلا به آسم و بهترین روش مدیریت آن، مشاوره دریافت کنید.

آلرژی و آسم برونش

آلرژی عامل اصلی آسم برونش است. استنشاق مواد خاصی به نام آلرژن در برخی افراد باعث واکنش آلرژیک و تحریک، ملتهب و متورم شدن مجاری تنفسی می شود.

تورم و التهاب، روزنه ای که هوا از آن عبور می کند را تنگ کرده و تنفس را دشوارتر می کند. صداهای خس خس سینه و سرفه علائم رایجی هستند که با حمله آسم آلرژیک ایجاد می شوند.

بسیاری از آلرژن ها می توانند منجر به حمله آسم شوند. آلرژی های غذایی و واکنش های آلرژیک پوستی خطر بروز آسم را بیشتر می کنند.

انواع مختلفی از آسم وجود دارد که بر اساس علت بیماری یا عوامل ایجادکننده علائم طبقه بندی می شوند.

انواع آسم

آلرژی تنها محرک حمله آسم نیست. آسم برونش، برونشیول ها را درگیر می کند و تقریباً هر نوع آسمی را شامل می شود.

یک راه موثرتر برای طبقه بندی انواع آسم بر اساس علت یا محرک آن است. انواع رایج آسم عبارتند از:

 • آسم آلرژیک : توسط یک آلرژن یا چند آلرژن ایجاد می شود.
 • آسم غیر آلرژیک : توسط مواد محرک استنشاقی، مواد شیمیایی، عفونت تنفسی، هوای سرد یا دود تنباکو ایجاد می شود.
 • آسم مرتبط با شغل: ناشی از استنشاق مواد شیمیایی یا گرد و غبار صنعتی در محل کار است.
 • آسم ناشی از ورزش: با ورزش و فعالیت بدنی، به ویژه زمانی که هوا خشک است، ایجاد می شود.
درمان آسم ورزشی

محرک های آسم برونش

هر کسی به آسم مبتلا می شود، اما این بیماری در افرادی شایع است که:

 • سابقه خانوادگی آسم داشته باشند.
 • در دوران کودکی عفونت های تنفسی شدید داشته اند.
 • چاق هستند.
 • تنباکو مصرف می کنند.
 • در محل کار در معرض عوامل محرک هستند.
 • در مناطق به شدت آلوده زندگی می کنند.
 • سایر مشکلات آلرژیک مانند اگزما یا تب یونجه دارند.

اگر حمله آسم برونش در اثر آلرژی باشد، دلایل اصلی می توانند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشند. برخی از آلرژن های رایج که باعث حملات آسم می شوند عبارتند از:

 • دود تنباکو
 • کنه های گرد و غبار
 • شوره و موهای بدن جوندگان یا حشرات
 • شوره و موی بدن حیوانات خانگی
 • کپک
 • مواد شیمیایی یا مواد پاک کننده
 • عطرها
 • گرده گل

بیشتر بخوانید : بیماری برونشیت چیست؟ علائم، تشخیص و درمان

علل آسم

تشخیص آسم به معنی وجود تورم و التهاب مزمن در برونشیول ها است. این بیماری همچنین با عناوینی مانند خس خس سینه یا آسم برونش شناخته می شود. آسم می تواند ارثی باشد یا در اثر آلرژی ها و محرک ها ایجاد شود.

علائم و نشانه های آسم برونش

اگر آسم دارید، متوجه تغییرات منظمی در تنفس خود می شوید که دامنه آنها از خفیف تا شدید متغیر است. اما هنگامی که حمله آسم رخ می دهد، علائم می تواند به سرعت شدید شود و حتی ممکن است نیاز به درمان فوری پزشکی باشد.

برخی از علائم و نشانه های رایج آسم برونش عبارتند از:

 • سفتی یا درد در قفسه سینه
 • سرفه به خصوص در صبح و شب
 • تنگی نفس
 • خس خس سینه
علت آسم

تشخیص آسم برونش

تشخیص آسم یک فرآیند چند مرحله‌ای است که با بررسی سوابق پزشکی شخصی و خانوادگی، بررسی انواع آلرژی‌ها (یا انجام تست آلرژی برای شناسایی هرگونه آلرژی) و انجام یک معاینه فیزیکی آغاز می‌شود.

تست آلرژی و سیستم ایمنی با استفاده از آزمایش خون یا پوست روش های استانداردی هستند. در بیشتر موارد، آزمایشاتی نیز برای ارزیابی عملکرد ریه و سیستم تنفسی انجام می شود.

 • اسپیرومتری : نوعی تست عملکرد ریه است که سلامت کلی ریه ها را بررسی می کند. در این آزمایش فرد باید در یک دستگاه با قدرت ها و سرعت های متفاوت نفس بکشد. این تست اندازه گیری می کند که با هر نفس می توانید چه مقدار هوا را به داخل و خارج از ریه های خود حرکت دهید و هوا در سیستم تنفسی شما چقدر راحت حرکت می کند.
 • اوج جریان بازدمی (PEF) : نوع دیگری از تست عملکرد ریه است. این آزمایش اندازه گیری می کند که با چه سرعتی می توانید هوا را پس از یک استنشاق کامل از ریه های خود خارج کنید. تست اوج جریان با یک دستگاه دستی انجام می‌شود که می‌تواند به ارائه‌دهنده خدمات درمانی در تعیین مقدار فضای مجاری تنفسی شما با توجه به التهاب و مدیریت روزانه آسم کمک کند.
 • اکسید نیتریک بازدم کسری (FeNO) : این آزمایش سطح نیتریک اکسید موجود در نفس را هنگام بازدم اندازه گیری می کند. سطوح بالای اکسید نیتریک می تواند نشانه التهاب در ریه ها باشد. این آزمایش با تنفس در دستگاه مخصوص اندازه گیری سطح اکسید نیتریک انجام می شود.
 • اشعه ایکس قفسه سینه : به ارائه دهنده خدمات درمانی تصویری از داخل ریه ها می دهد. اگرچه این آزمایش برای تشخیص آسم مفید نیست، اما می تواند مشکلات دیگر موثر بر تنفس، مانند ذات الریه یا سرطان ریه را شناسایی کند.

درمان آسم برونش

درمان آسم برونش شامل اجتناب از محرک ها، داروهای نگهدارنده (یادآور) و درمان شعله ور شدن علائم بیماری (مواقعی که علائم بدتر می شود) است.

شناخت محرک های خود و تلاش برای جلوگیری یا مدیریت آنها حیاتی است، زیرا به جلوگیری از حملات شدید آسم کمک می کند. داروهای نگهدارنده یا یادآور روزانه به دلیل جلوگیری از ایجاد التهاب و تورم در برونشیول ها برای پیشگیری از این بیماری ضروری هستند.

در صورت بی اثر بودن این استراتژی‌ها، می‌توان قبل یا بعد از فعالیت افزایش دهنده علائم آسم از یک داروی سریع الاثر (که داروی نجات نیز نامیده می‌شود) استفاده کرد.

برونکودیلاتورهای استنشاقی کوتاه اثر (داروهایی برای شل کردن مجاری هوایی) و کورتیکواستروئیدهای خوراکی (داروهایی برای کاهش التهاب ریه) نمونه‌هایی از داروهای نجات هستند.

اگر حمله آسم شدید باشد، ممکن است برای انجام درمان های بیشتر مانند داروهای داخل وریدی یا دریافت اکسیژن نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشید.

درمان آسم برونش

خلاصه

آسم برونش اصطلاحی است که به جای آسم استفاده می شود. همه انواع آسم بر لوله هایی که هوا را به داخل و خارج از ریه های می برند (برونشیول ها) تاثیر می گذارند.

در انواع آسم، یک آلرژن، محرک یا مشکل دیگر باعث تورم این برونشیول ها و محدود شدن حرکت هوا می شود. ارائه‌دهنده خدمات درمانی می‌تواند با تجویز مصرف روزانه داروهای کنترل کننده و درمان‌هایی برای جلوگیری از عود یا حملات آسم به شما در مدیریت آسم کمک کند.

سوالات متداول

تفاوت بین آسم و آسم برونش چیست؟

“آسم برونش” فقط نام دیگری برای آسم است. همه انواع آسم بر لوله های برونش تأثیر می گذارند.

بهترین درمان برای آسم برونش چیست؟

بهترین درمان آسم برونش اجتناب از محرک ها و استفاده از داروهای یادآور برای کنترل التهاب است. حملات آسم با داروهای نجات یا مراقبت های پزشکی مستقیم درمان می شوند.

 آسم برونش چقدر طول می کشد؟

آسم برونش یک بیماری مزمن است که در صورت تشخیص، باید تا آخر عمر آن را کنترل کنید.

 آیا آسم برونش جدی است؟

آسم برونش هرگز از بین نمی رود و علائم آن می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. در صورت وجود مشکل در تنفس و عبور نکردن هوا از برونشیول ها به علت تورم شدید، ممکن است با یک فوریت پزشکی مواجه شوید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : ۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶ و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره ۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰ در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک ۰۲۱۸۸۵۷۱۵۲۳ و ۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دریافت مشاوره و نوبت حضوری

برای دریافت مشاوره رایگان و یا دریافت نوبت حضوری با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید

شماره تلفن 021-88073136
شماره موبایل 09304182098
نظرات و پرسش های شما
پاسخگوی سوالات شما هستیم

تاکنون دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید ☝️