5 راهکار روزمره برای حفظ سلامت پوست

راهکارهای حفظ سلامت پوست

پوست بزرگترین عضو بدن است. وقتی سلامت باشد، لایه های آن به خوبی از ما مراقبت می کنند. اما وقتی سلامت پوست به خطر بیفتد، دیگر مثل یک سد محکم عمل نمی کند و توانایی آن برای محافظت از بدن دچار آسیب می شود.

بنابراین باید بهترین راهکارها را برای بهبود سلامت پوست پیدا کنیم تا نقش حفاظتی آن حمایت شود.

پوست پنجره ای به بدن است که داستان های زندگی را بازگو می کند. از آکنه های دوران نوجوانی گرفته تا پوست شفاف و درخشان دوران بارداری و لکه های ناشی از نور آفتاب در دوران پیری، همه نشانگر سن و سلامتی شما هستند که بازتاب آنها روی پوست شما قابل مشاهده است.

پوست کارکردهای زیادی دارد که آنرا به اندامی با وظایف متعدد در بدن تبدیل کرده است. مهمترین نقش پوست این است که خط اول دفاعی بین بدن و دنیای بیرون باشد و ما را در برابر باکتری ها، ویروس ها، آلودگی و موادشیمیایی موجود در محل کار و خانه حفظ کند.

پوست دمای بدن را تنظیم می کند، تعادل مایعات را حفظ کرده و از دست دادن رطوبت را کنترل می کند. همچنین مثل یک مانع و ضربه گیر عمل کرده و با انعکاس احساس درد، ما را از خطر آگاه ساخته و از ما در مقابل اشعه خطرناک ماورا بنفش (UV) خورشید محافظت می کند.

برای حذف چین و چروک، داشتن پوستی شفاف و درخشان و حفظ پوستی نرم و منعطف زیر نظر متخصصان با تجربه، به کیلینک یادمان تب در تهران مراجعه کنید.

عوامل موثر بر سلامت پوست

 • عوامل داخلی : عوامل زیادی پوست را تحت تاثیر قرار می دهند. ژنتیک، افزایش سن، هورمون ها و بیماری هایی مانند دیابت عوامل داخلی هستند که بر پوست تاثیر گذارند. برخی از این ها را نمی توان تغییر داد، اما عوامل خارجی زیادی هستند که شما می توانید آنها را تغییر دهید.
 • عوامل خارجی : عوامل خارجی مانند قرار گرفتن در معرض نور آفتاب بدون محافظت و شستن مداوم پوست با آب که می تواند به آن آسیب برساند. یک رژیم غذایی ناسالم، کمبود خواب، تمرین ورزشی ناکافی، کمبود آب بدن، سیگار کشیدن و مصرف داروهای خاص می تواند به توانایی عملکرد پوست به عنوان مانع حفاظتی خلل وارد نماید.

1. بر اساس یک رژیم غذایی سالم غذا بخورید

یک صنعت چند میلیارد دلاری صرف تولید محصولاتی می شود که پوست را در بهترین حالت حفظ کند و شعارش این است که با علائم پیری مبارزه می کند. اما انواع مرطوب کننده فقط به عمق پوست می رسند، در حالی که فرآیند پیری در جایی عمیق تر و درون سلول ها اتفاق می افتد.

آنچه می خورید به اندازه همان کرمی که روی پوست خود می مالید اهمیت دارد. رژیم غذایی شما سلامت پوست را از درون به بیرون بهبود می بخشد، پس داشتن یک پوست شفاف با خوردن یک غذای سالم شروع می شود.

بیشتر بخوانید : بیماری لایم چیست؟ علائم، روش‌های انتقال، درمان و جلوگیری

غذاهای مناسب برای حفظ سلامت پوست

در ادامه به نام خوراکی هایی که طبق مطالعات برای سلامت پوست مفیدند، اشاره می کنیم:

 • انبه : حاوی ترکیباتی با خاصیت آنتی اکسیدانی است که به حفاظت از اجزای پوست مانند کلاژن کمک می کند.
 • گوجه فرنگی : دارای خواص پیشگیری از سرطان است. طبق مطالعه روی موش ها، مصرف روزانه گوجه فرنگی سبب کاهش 50 درصدی ایجاد تومورهای سرطان پوست پس از قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش می گردد.

 طبق تحقیقات انجام شده افزودن عصاره گوجه فرنگی به وعده غذایی می تواند به حفاظت در برابر آفتاب سوختگی کمک کند. افرادی که روزانه 40 گرم عصاره گوجه فرنگی مصرف کرده بودند، پس از 10 هفته نسبت به گروه کنترل، آفتاب سوختگی کمتری داشتند.

به نظر می رسد لیکوپن که همان رنگدانه ای است که دلیل این رنگ قرمز عمیق در گوجه می شود، نقش مهمی در تاثیر حفاظتی آن در برابر آسیب اشعه ماورابنفش دارد.

 • روغن زیتون : طبق مطالعات بین کاهش خطر پیری شدید پوست در آفتاب و مصرف روغن زیتون ارتباط وجود دارد. یعنی باعث کاهش آسیب تجمعی پوست شامل چین و چروک ، لکه های تیره و تغییررنگ ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه آفتاب در طولانی مدت می گردد.
 • فلاوانول های کاکائو : این ماده که در شکلات تلخ یافت می شود می تواند ساختار و کارکرد پوست را تغییر دهد. دانشمندان دریافته اند که فلاوانول های کاکائو باعث کاهش زبری و پوسته پوسته شدن در پوست شده، آبرسانی به پوست را افزایش داده، به سیستم دفاعی پوست دربرابر اشعه ماورابنفش کمک می کنند تا آسیب کمتری ببیند.
 • چای سبز : مزایای زیادی برای پوست دارد. ترکیبات یافت شده در چای سبز به نام پلی فنول ها باعث جوان شدن سلول های در حال مرگ پوست می شوند، این نشان می دهد که می توانند برای درمان جای زخم یا بیماری های خاص پوستی مفید باشند.

این ماده نتایج امیدوارکننده ای در درمان بالقوه بیماری های پوستی مانند پسوریازیس و شوره نشان داده است.

در بیماری پسوریازیس، تکه هایی از پوست خشک شده، پوسته پوسته و قرمز می شوند که معمولا به دلیل التهاب و تولید بیش از حد سلول های پوست است. چای سبز می تواند سرعت تولید سلول های پوست را کاهش داده و التهاب پوستی را سرکوب کند.

 • چای سفید : دارای خواص ضد سرطان و ضد پیری است و مطالعات وجود ماده ای در چای سفید را نشان می دهد که می تواند پوست را در برابر استرس اکسیداتیو و آسیب سلول های ایمنی محافظت کند.
 • کلم پیچ : یکی از بهترین منابع لوتئین و زاگزانتین است. این دو ماده باعث حفاظت پوست در برابر آسیب های پوستی ناشی از تابش نور به ویژه اشعه ماورابنفش می شوند.
 • امگا 3 : این ماده در ماهی های چرب، گردو، دانه های کدوتنبل یا روغن هایی مانند روغن بذر کتان و روغن ذرت موجود است و می تواند از خشکی و پوسته پوسته شدن پوست جلوگیری نماید.
 • سویا : به بهبود چین و چروک های پنجه کلاغی کمک می کند. این چروک ها در گوشه بیرونی پوست چشم در زنان یائسه دیده می شود. هرگز به اینکه غذاها شما را در برابر آفتاب محافظت می کنند به تنهایی اعتماد نکنید.

برای حفاظت خود در معرض آفتاب همیشه ضدآفتاب هایی با SPF حداقل 15 مصرف کنید و بین ساعات 10 صبح تا 2 بعدازظهر به دنبال سایه بان بگردید و لباس هایی بپوشید که همه پوست شما را بپوشاند و کلاه لبه پهن استفاده کنید.

غذاهای مناسب برای حفظ سلامت پوست

رژیم غذایی با کالری محدود

تحقیقات روی موش ها نشان داده است که کاهش دریافت کالری باعث کاهش سرعت پیر شدن سلول ها می شود. این یافته می تواند ثابت کننده یک استراتژی ضدپیری برای آزمایش روی انسان ها در آینده باشد.

دانشمندان دریافته اند که کاهش میزان کالری 35 درصدی مصرف کالری، بر روند پیری درون سلول تاثیر دارد. کاهش کالری سبب کند شدن پروتئین سازهای سلولی به نام ریبوزوم و نهایتا کاهش روند پیری می گردد.

این کاهش سرعت نه تنها مربوط به کاهش تولید ریبوزوم است بلکه به آنها فرصت داده می شود تا خودشان را ترمیم کنند و کارکرد کل بدن را بهبود ببخشند.

سایر تحقیقات اولیه نشان داده اند که الانتین – ترکیبی که در بسیاری از کرم های ضد پیری یافت می شود – همان اثر رژیم های محدودکننده کالری را تقلید می کند و تا بیش از 20 درصد متوسط طول عمر را افزایش می دهد. این اکسیر حیاتی ممکن است در کمد حمام شما پنهان شده باشد. 

متاسفانه این تحقیق تاکنون فقط روی حیوانات انجام شده است. با این حال راه مسیرهای جدید برای کشف افزایش طول عمر در انسان نیز هموار خواهد شد.

بیشتر بخوانید : انواع بیماری لوپوس + علائم و درمان

 الکل

قطع مصرف الکل می تواند خطر ابتلا به سرطان های پوستی غیرملانومی را کاهش دهد. تحقیقات نشان داده اند که مصرف بیشتر الکل موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان سلول بازال و سرطان سلول سنگفرشی در پوست می شود.

همچنین دریافته اند که به ازای هر 10 گرم افزایش مصرف روزانه الکل، خطر سرطان سلول بازال تا 7 درصد و خطر سرطان سلول سنگفرشی تا 11 درصد افزایش می یابد.

2. استرس خود را کنترل کنید

تا بحال توجه کرده اید که دقیقا قبل از یک اتفاق مهم، ناگهان یک جوش ناخوشایند روی صورت شما ظاهر می شود؟ درست است، دانشمندان ارتباطی بین سطوح استرس و مشکلات پوستی پیدا کرده اند.

 • در مطالعه ای روی دانشجویان کالج، کسانی که استرس بالایی را تجربه می کردند بیشتر در معرض مشکلات پوستی بودند.
 • خارش پوست
 • ریزش مو
 • تکه های چرب، مومی شکل یا پوسته پوسته روی کف سر
 • مشکلات تعریق
 • پوسته پوسته شدن پوست
 • راش های پوستی

سایر مطالعات نشان می دهد در نوجوانانی سطح استرس بالایی داشتند 23 درصد بیشتر احتمال ابتلا به آکنه شدید وجود داشته است.

محققان بر این باورند که استرس باعث افزایش میزان سبوم می شود، ماده ای روغنی که منافذ را مسدود می کند و این به نوبه خود موجب آکنه های بیشتر و شدیدتر می شود.

کاهش استرس می تواند به شفاف تر شدن پوست کمک کند. اگر فکر می کنید که استرس روی پوستتان تاثیر منفی دارد، با تکنیک هایی مانند تای چی، یوگا و مدیتیشن آن را کاهش دهید.

تاثیر استرس بر سلامت پوست

3. رطوبت پوست را حفظ کنید

مرطوب کننده های پوست موجب آبرسانی به لایه های بیرونی پوست می شوند و رطوبت آن را حفظ می کنند. مرطوب کننده ها اغلب حاوی هومکتانت ماده ای برای جذب رطوبت، اکلوسیو ماده ای برای نگهداری رطوبت و امولین برای نرم کردن فضایی بین سلول های پوست می باشند.

آکادمی پوست آمریکا راه های زیر را برای حفظ رطوبت و پیشگیری از خشکی، قرمزی و خارش پوست توصیه کرده است:

 • هر روز 5 تا 10 دقیقه دوش بگیرید. شستن زیاد بدن می تواند لایه چرب پوست را از بین برده و آن را خشک نماید.
 • از آب ولرم به جای آب داغ استفاده کنید.
 • استفاده از صابون های قوی را محدود کرده و از پاک کننده های ملایم بدون بو استفاده کنید.
 • از برس های ساینده اسکراب، اسفنج های حمام و لیف هایی که به سطح پوست آسیب می زنند دوری کنید.
 • پوست را به آرامی و با حوله خشک کنید.
 • بلافاصله بعد از شستشو پوست را مرطوب کنید. برای تاثیر بیشتر مرطوب کننده، روغن ها، لوسیون ها و کرم ها باید آنها را چند دقیقه بعد از خشک کردن استفاده نمایید.
 • از روغن ها یا  کرم ها بیشتر از لوسیون ها استفاده کنید تا تحریک پوست به حداقل برسد.
 • پوست را نخارانید. کمپرس سرد و مرطوب کننده ها به کنترل خارش کمک می کنند.
 • لباس های تحریک کننده پوست را نپوشید. وقتی لباس هایی از پشم یا از مواد زبر دیگر می پوشید، لباس های زیر خود را از جنس پنبه یا ابریشم انتخاب کنید.
 • برای شستن لباس از مواد شوینده ضد حساسیت استفاده کنید.
 • از نزدیک شدن بیش از حد به شومینه و سایر منابع گرمایی که پوست را خشک می کنند اجتناب نمایید.
 • با روشن کردن دستگاه بخور مرطوب کننده در زمستان، به حفظ رطوبت لایه بیرونی پوست کمک کنید.

اگر این تغییرات ساده باعث حل مشکلات خشکی پوست شما نشده با متخصص پوست تماس بگیرید. آنها می توانند با شناسایی دلیل مشکلات پوستی برای آنها درمان های اختصاصی ارائه نمایند.

بیشتر بخوانید : زونا چیست + علائم، تشخیص و درمان

4. سیگار کشیدن را ترک کنید

سیگار کشیدن باعث پیر شدن پوست صورت و سایر نقاط بدن می شود. سیگار کشیدن رگ های خونی لایه های بیرونی تر پوست را باریک می کند و جریان خون را کاهش می دهد.

کلاژن و الاستین دو ماده هستند که به پوست خاصیت استحکام و انعطاف پذیری می بخشند. با کشیدن سیگار میزان ارتجاعی بودن طبیعی پوست به دلیل تجزیه کلاژن کم شده و تولید کلاژن نیز کاهش می یابد.

علاوه بر این ها، رفتارهای تکراری هنگام کشیدن سیگار – مانند فشار دادن لب ها – می تواند موجب ایجاد چروک در صورت گردد.

اگر هم اکنون سیگار می کشید، بهترین کاری که می توانید برای سلامتی پوست خود انجام دهید ترک آن است. از موسسات معتبر برای اطلاعات بیشتر و اقدام به این کار کمک بگیرید. 

تاثیر کشیدن سیگار بر پوست

5. قبل از نیمه شب و به اندازه کافی بخوابید

خوابیدن کافی و به موقع می تواند حلقه های سیاه دور چشم را از بین ببرد و رنگ پوست شما را بهتر نماید و از همه بهتر این راه کار رایگان است.

بنیاد ملی خواب به بزرگسالان توصیه می کند در شبانه روز بین 7 تا 9 ساعت بخوابند. کمتر از این مدت خوابیدن می تواند برای سلامت بدن و به ویژه پوست مضر باشد.

کمبود خواب مزمن با چاقی مفرط، نقص سیستم ایمنی، دیابت و سرطان مرتبط است، اما تحقیقات نشان داده اند که کیفیت خواب می تواند تاثیر چشمگیری بر کارکرد پوست و میزان پیری آن داشته باشد.

افرادی که جزو کم خواب ها دسته بندی می شوند، دچار علائم پیری زودرس شده و این توانایی در پوست آنها کاهش می یابد که بتواند در شب خودش را به دور از استرس ها محیطی مانند قرار گرفتن در معرض آفتاب ترمیم نماید.

در یک خواب عمیق، بدن وارد حالت ترمیم شده و پوست، عضلات و سلول های خون و مغز بازسازی می شوند. بدون خواب کافی بدن نمی تواند کلاژن جدید بسازد. کلاژن از افتادگی پوست جلوگیری می کند.

سعی کنید شب زودتر و به مدت 7 ساعت کامل بخوابید تا بهترین وضعیت را داشته باشید.

حفظ سلامت پوست و جوان ماندن آن لزوما به معنای هزینه های گزاف و خرید کرم ها و لوسیون های گران قیمت نیست؛ با دنبال کردن راهکارهای ساده می توانید پوست خسته و بی روح را هم شاداب و درخشان کنید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : ۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶ و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره ۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰ در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک ۰۲۱۸۸۵۷۱۵۲۳ و ۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دریافت مشاوره و نوبت حضوری

برای دریافت مشاوره رایگان و یا دریافت نوبت حضوری با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید

شماره تلفن 021-88073136
شماره موبایل 09304182098
نظرات و پرسش های شما
پاسخگوی سوالات شما هستیم

تاکنون دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید ☝️