انواع تکنیک‌ها و درمان های مکمل را بشناسید

درمان های مکمل

درمان مکمل چیست؟

درمان مکمل اصطلاحی است که به انواع درمان هایی که همراه با طب غربی به کار گرفته می شوند، اشاره دارد. نمونه هایی از درمان های مکمل عبارتند از: ماساژ، مدیتیشن، بیوفیدبک، تای چی، ریکی، موسیقی درمانی، تصویر سازی هدایت شده و مکمل های غذایی. این درمان ها در کنار طب غربی استفاده می شوند.

تفاوت بین درمان های مکمل، درمان جایگزین و درمان یکپارچه

تفاوت بین این روش ها بیشتر به نحوه استفاده از آنها ارتباط دارد.

 • درمان مکمل : درمان با روش های اضافه در کنار رویکردهای پزشکی غربی (داروها، ایمونوتراپی، شیمی درمانی، پرتودرمانی و جراحی) است. این درمان ها مکمل روش های درمانی پزشکی مرسوم هستند.
 • طب جایگزین : رویکردی است که به جای رویکردهای پزشکی مرسوم استفاده می شود.
 • طب یکپارچه : سلامت و تندرستی شخص را در نظر می گیرد و درمان را به بیماری یا اندام های خاص درگیر محدود نمی کند. تمرکز در درمان یکپارچه بر جنبه های ذهنی، عاطفی، عملکردی، معنوی، اجتماعی و ارتباطی سلامت فرد است.

روش های درمانی مکمل چه نوع مزایایی برای سلامتی دارند؟

هر نوع درمان مکمل جنبه خاصی از سلامتی را هدف قرار می دهد. به طور کلی، روش های درمانی مکمل یک یا چند مورد از این مزایای سلامتی را ارائه می دهند:

 • تسکین درد
 • کاهش اضطراب و استرس
 • کاهش حالت تهوع
 • بهبود خلق و خو
 • آرام سازی
 • تسریع بهبود زخم
 • افزایش احساس تندرستی، لذت، مثبت اندیشی و آرامش درونی
 • برطرف کردن تنش عضلانی
 • کاهش خستگی
 • بهبود انعطاف پذیری و گردش خون

در ادامه به مزایای بالقوه خاص هر یک از روش های درمانی مکمل برای سلامتی می پردازیم.

انواع مختلفی از درمان های مکمل در دسترس هستند. این درمان ها در مقایسه با طب سنتی غربی، چندان مورد استفاده قرار نمی گیرند، زیرا بسیاری از این درمان ها با دقت علمی مشابه طب غربی مرسوم مورد مطالعه قرار نگرفته اند، پس بهتر است که از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد درمان های مکمل سوال کنید.در صورتی که درباره درمان های مکمل سوالی داشتید می توانید به کلینیک یادمان تب در تهران مراجعه کنید.

انواع درمان های مکمل

انواع مختلفی از درمان های مکمل وجود دارد. در زیر شرح مختصری در مورد بسیاری از انواع این درمان ها ارائه شده است (این لیست ممکن است شامل تمام روش هایی که به عنوان درمان های مکمل در نظر گرفته می شوند، نباشد).

منیپولیشن و درمان های دستی

ماساژ درمانی

در ماساژ برای بهبود حال بیمار بر روی پایانه های عصبی بدن و نقاط طب فشاری کار می شود. انواع مختلفی از ماساژ وجود دارد، برای مثال، شیاتسو، هلرورک و رفلکسولوژی (بازتاب درمانی).

با این حال، نحوه کار در تمام این طیف گسترده‌ تنوع بر پنج حرکت اصلی ماساژ سوئدی استوار است: افلوراژ (ضربه‌های آرام و ریتمیک در جهت جریان خون به سمت قلب)، پتریساژ (ورز دادن، فشار دادن و چرخاندن گروه‌های عضلانی)، فریکشن (فشار ثابت یا حرکات دایره ای محکم، که اغلب در اطراف مفاصل استفاده می شود)، ضربه زدن (ضربه زدن دست ها روی بدن) و لرزش (حرکت دادن سریع وتکان دادن عضله به جلو و عقب).

ماساژ درمانی برای کاهش استرس و اضطراب، بهبود خلق و خو، کمک به آرامش و کنترل درد استفاده می شود. بعد از جراحی، ماساژ می تواند بهبود محل برش را تسریع کرده و از ایجاد اسکار جلوگیری یا آن را کاهش دهد.

ماساژ پا تاثیر مثبتی بر کاهش درد و حالت تهوع و افزایش آرامش دارد.

رفلکسولوژی

این درمان شامل اعمال فشار با دست به نواحی از پا، دست یا گوش است که گمان می‌رود با اندام‌ها یا سیستم‌های آسیب دیده بدن ارتباط دارند.

رفلکسولوژی به کاهش علائمی مانند درد، یبوست و حالت تهوع کمک می کند.

دستکاری کایروپراکتیک یا استئوپاتی

دستکاری کایروپراکتیک یا استئوپاتی یک روش درمان دستی است که بر ستون فقرات و سایر مفاصل بدن و اتصالات آنها به سیستم عصبی تمرکز دارد.

این روش شامل حرکت دادن عضلات و مفاصل با استفاده از کشش، فشار ملایم و مقاومت (فشار در جهت مخالف) است.

این حرکات در کاهش درد عضلانی و بهبود تحرک و عملکرد کلی موثر هستند. این روش دستی شدت علائم مختلف از جمله میگرن، درد قاعدگی و سندروم تونل کارپال را کاهش می دهد.

کاپینگ

کاپینگ یک نوع ماساژ درمانی است که در آن برای ایجاد خلاء روی پوست فنجان های گرم شده می گذارند. با این روش می توان با افزایش جریان خون به مناطق مورد نظر، التهاب را کاهش داد.

ماساژ درمانی

تکنیک های ذهن و بدن

مراقبه یا مدیتیشن

مدیتیشن روشی برای آرام کردن ذهن به منظور از بین بردن تنش عضلانی و رسیدن به آرامش درونی است. اشکال متعددی از مراقبه وجود دارد که به صورت فردی یا گروهی آموزش داده می شود.

آرام سازی و تنفس عمیق

تمدد اعصاب و تکنیک‌های تنفس به برطرف کردن تنش عضلانی، کاهش تنگی نفس، کاهش اضطراب و افزایش حس کنترل کمک می‌کنند، به ‌ویژه در هنگام دریافت درمان‌های ناخوشایند یا استرس‌ زا.

یوگا

یوگا نوعی ورزش ملایم است که شامل قرار دادن بدن در حالات خاص و استفاده از تکنیک‌های تنفسی است. یوگا هزاران سال است که در هند انجام می شود و اکنون در سراسر جهان رایج است.

در غرب، به یوگا بیشتر به خاطر فواید جسمی اش ارزش می دهند تا معنوی، مانند توانایی آن در افزایش انعطاف، شادابی و کاهش استرس و خستگی.

منظر درمانی

منظر درمانی نشان دادن مناظر آرامش بخش است که حس آرامش را برمی انگیزد. مناظر در یک اتاق تاریک از طریق یک نمایشگر اسلاید یا صفحه نمایش ویدیویی یا در قالب کتاب های هنری یا آثار هنری واقعی نشان داده می شوند.

منظر درمانی اغلب به عنوان یک تکنیک حواس پرتی برای کمک به مدیریت درد و اضطراب استفاده می شود.

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی یک هنر درمانی بیانی است که برای کمک به افراد برای دستیابی به هارمونی و تعادل طراحی شده است. موسیقی درمانی می تواند شامل گوش دادن و یا نواختن موسیقی باشد.

موسیقی درمانگران کارشناسانی هستند که برای طراحی برنامه های موسیقی برای بیماران آموزش دیده اند. انسان از طریق موسیقی، مسائل عاطفی، روحی و رفتاری را تجربه می کند.

موسیقی درمانی به رهاسازی احساسات و افزایش آرامش کمک می کند. گوش دادن به موسیقی می تواند آرامش بخش و نشاط آور باشد.

درمان به کمک حیوانات

یک درمانگر با کمک سگ ها یا حیوانات دیگر به فرد کمک می کند تا بهتر با مشکلات سلامتی خود از جمله اختلالات سلامت روان، سرطان و بیماری قلبی کنار بیاید.

درمان با کمک حیوانات گاهی درد و اضطراب، افسردگی و خستگی مرتبط با بسیاری از مشکلات سلامتی را کاهش می دهد.

بیوفیدبک

بیوفیدبک یک تکنیک آموزشی است که فرد از طریق آن یاد می گیرد که افکار، احساسات یا رفتار خود را کنترل کند. درمانگر عملکردهای بدن بیمار (به عنوان مثال EEG برای اندازه گیری امواج مغزی، ECG برای اندازه گیری ضربان قلب، EMG برای اندازه گیری انقباضات عضلانی) را در طول درمان اندازه گیری می کند.

با یادگیری راهبردهای مقابله ای جدید، تغییراتی را در این اندازه گیری ها مشاهده خواهید کرد.

تصویرسازی یا تجسم هدایت شده

در این روش درمانی، پزشک به بیمار کمک می کند تا تصاویر ذهنی مثبت و نتایج دلخواه را برای موقعیت های خاص در ذهن ایجاد کند. برای مثال، در حالی که در آرامش است، بر احساس قوی ‌تر یا بهتر شدن تمرکز کند، یا تخریب سلول‌های تومور را تصور کند.

در تکنیکی دیگری، بیمار جنبه های مختلف درمان را تجسم می کند، از راحت ترین قسمت درمان تا دردناک ترین، و سعی می کند که در هر مرحله آرامش خود را حفظ کند.

هیپنوتیزم درمانی

هیپنوتیزم درمانی شبیه به تصویرسازی هدایت شده است، اما یک پزشک یا هیپنوتراپیست دارای مجوز آرامش عمیقی را برای فرد ایجاد می کند.

هیبنوتیزم درمانی

دعا درمانی

از دعا درمانی برای شفای ذهنی و عاطفی استفاده می کنند. دعا می تواند به عنوان ابزاری برای بررسی ناراحتی ها و استرس های گذشته، حال یا آینده قلب و روح فرد استفاده شود.

بررسی این موارد، به درک بهتر خود و کشف و رهاسازی احساسات کمک می کند. دعا کردن به صورت شخصی است و درمانگر صرفاً به عنوان یک تسهیل کننده عمل می کند.

انرژی درمانی

تایچی

تای چی یک هنر رزمی غیر جنگی است که در آن به منظور آرام کردن ذهن و بهبود خوددرمانی، از تکنیک‌های تنفسی و دنباله‌ای از حرکات آرام و زیبا برای بهبود جریان چی یا انرژی زندگی استفاده می شود.

تایچی اغلب به عنوان مراقبه در حرکت توصیف می شود. این روش بیشتر به عنوان نوعی مراقبت پیشگیرانه انجام می شود تا اینکه درمانی برای یک بیماری باشد.

چی گونگ

چی گونگ یک روش باستانی شامل حرکت، تکنیک های تنفسی و مراقبه است. این روش برای ایجاد و بهبود گردش qi یا انرژی زندگی در سراسر بدن طراحی شده است.

لمس درمانی

با لمس درمانی، یک پزشک میدان انرژی خود را با میدان انرژی شما هماهنگ می کند تا اختلالات در «جریان انرژی» متعادل شود و قدرت شفابخش بدن بتواند آزادانه کار کند.

درمانگر دست‌هایش را چند اینچ بالاتر از بدن فرد قرار داده و برای بررسی هرگونه تغییر یا انسداد در میدان انرژی به آرامی آنها را از روی بدن او عبور می‌دهد.

انرژی شفابخش از بدن درمانگر به بدن فرد هدایت می‌شود. لمس درمانی برای درمان عارضه های مرتبط با استرس مانند خستگی و سردرد و همچنین تسکین درد، به ویژه در اثر فشار عضلانی و پس از جراحی استفاده می شود.

از این روش برای بهبود زخم و اختلالات لنفاوی و گردش خون نیز استفاده شده است.

ریکی

ریکی شکلی از درمان های روحی ژاپنی است که ریشه در بودیسم تبتی دارد. هدف ریکی ارتقای سلامت، حفظ آرامش و کمک به فرد برای دستیابی به سطح بالاتری از آگاهی است.

درمانگران «انرژی ریکی» را از طریق دست‌های خود هدایت کرده (آنها را روی بدن پوشیده ‌فرد نگه می‌دارند)، و انرژی را به مناطق مورد نیاز می فرستند.

ادعا می شود که ریکی مراکز انرژی بدن یا چاکراها را متعادل کرده و انسدادهای انرژی را که منجر به ناهماهنگی و بیماری می شود، از بین می برد.

برخی از افراد پس از درمان احساس آرامش و برخی دیگر احساس نشاط می کنند.

طب سوزنی

طب سوزنی یک درمانی باستانی چینی است. هدف آن پیشگیری از بیماری ها و عارضه های خاص و درمان آنها با فرو کردن سوزن های بسیار ظریف و محکم به نقاط خاصی در بدن است.

اعتقاد بر این است که طب سوزنی ترشح اندورفین ها (مسکن‌های طبیعی) را تحریک کرده و موجب افزایش حس سلامتی شود.

طب فشاری، که در آن همان نقاط طب سوزنی با دست تحریک می شوند، ممکن است به همان روش، اما به میزان کمتر، موثر باشد.

استفاده از آهنربا یا مگنت درمانی

این درمان شامل قرار دادن آهنربا بر روی بدن برای کاهش درد یا تسریع روند بهبود است.

مگنت درمانی

درمان های بیانی

 • ژورنال نویسی : نوشتن در دفترچه یادداشت روشی موثر برای کنترل برخی از احساساتی است که ابتلا به یک بیماری باعث می شود. اگر با یک بیماری جدی روبرو هستید، بیان احساسات خود به دیگران ممکن است دشوار باشد. اما با نوشتن، می توانید احساسات دشوار را به صورت ایمن و خصوصی بیان کنید. ژورنال نویسی منظم به شما کمک می کند تا افکار خود را روشن کرده و انتخاب های خوبی داشته باشید.
 • هنر درمانی : طراحی، نقاشی و مجسمه سازی، به ویژه زمانی که در یک محیط گروهی انجام شود، می تواند به شما کمک کند احساساتی را بیان کنید که به راحتی نمی توان آنها را در قالب کلمات بیان کرد.
 • گروه های حمایتی : در گروه‌های حمایتی، شما این فرصت را دارید که نگرانی‌ها، ترس‌ها و امیدهای خود را با کسانی که چالش‌های مشابهی را تجربه می‌کنند، در میان بگذارید. گروه های پشتیبانی می توانند به خانواده و دوستان شما نیز کمک کنند.

سایر روش های درمانی مکمل

مکمل های غذایی و داروهای گیاهی

 مکمل های غذایی شامل ویتامین ها، مواد معدنی، گیاهان و آنزیم ها می باشند. ایمنی و اثربخشی آنها توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده بررسی و تایید نمی شود.

به عنوان مثال از این موارد می توان به گلوکزامین، کندرویتین، خار مریم، جینکو، نخل اره ای، جینسینگ، روغن ماهی، اکیناسه، ویتامینD، کلسیم، سیر و چای سبز اشاره کرد.

رایحه درمانی

در رایحه درمانی، از اسانس های روغنی استفاده می شود. در این روش، روغن ها در یک اتاق تبخیر یا از طریق پوست جذب می شوند.

تصور می‌شود که رایحه‌های آزاد شده از این روغن ها بر نحوه عملکرد هیپوتالاموس، بخشی از مغز که بر هورمون‌ها تأثیر می‌گذارد، موثر است.

تئوری پشت این روش این است که رایحه می تواند بر خلق و خو، متابولیسم، سطح استرس و میل جنسی تأثیر گذار باشد.

برخی از اسانس های روغنی عبارتند از: بابونه، اسطوخودوس، نعناع فلفلی، رزماری، اکالیپتوس، چوب صندل و درخت چای. انتخاب و پاسخ به رایحه به اندازه زیادی برای هر شخص متفاوت است.

تکنیک‌ها و درمان های مکمل

استفاده از روش های درمانی مکمل

در اینجا به چند نکته در این باره اشاره می کنیم:

 • قبل از شروع هر گونه درمان تکمیلی با ارائه دهنده خدمات بهداشتی اولیه خود صحبت کنید.
 • هرگز بدون مشورت با پزشک خود، مصرف داروهای تجویز شده را قطع نکنید.
 • از ارائه دهنده خدمات بهداشتی فعلی خود بخواهید که ارائه دهندگان روش های درمانی مکمل را به شما معرفی کند. همچنین می توانید وب سایت های بیمارستان های محلی را بررسی کنید.
 • در مورد نوع حرفه مورد نظر خود جستجو کنید. به عنوان مثال، اگر به دنبال یک متخصص کایروپراکتیک هستید، در مرورگر عبارت سازمان های کایروپراکتیک را جستجو کنید.
 • شما می توانید در مورد الزامات مربوط به داشتن مجوز یا گواهینامه اطلاعات کسب کنید و به احتمال زیاد لینک هایی به پزشکان منطقه خود پیدا کنید.
 • تا آنجایی که می توانید در مورد پزشک مد نظرتان اطلاعات کسب کنید، مثلا تحصیلات، آموزش، مجوزها یا گواهینامه و مدارک آنها.

امروزه می‌توانید این اطلاعات را با جستجو در وب‌ سایت ها بیابید یا به سادگی با دفتر آن‌ها تماس گرفته و قبل از تنظیم وقت ملاقات درباره این موارد سوال کنید.

 • همکاری کردن یا نکردن متخصص درمان مکمل با پزشک خود را جویا شوید. برای انجام درمان به بهترین شکل، همکاری تمام افرادی که به شما خدمات درمانی ارائه می دهند اهمیت دارد.
 • از ارائه دهنده درمان مکمل بپرسید که آیا با افراد مبتلا به بیماری شما کار کرده است یا خیر.
 • برای اطلاع از تحت پوشش بیمه قرار داشتن خدمات درمانی مکمل یا اینکه چه هزینه هایی را باید خودتان بپردازید، تحقیق کنید.
 • همه ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود (پزشکان طب غربی و متخصصان درمان های مکمل) را در مورد تمام داروهای تجویز شده و سایر محصولات بهداشتی و درمانی که استفاده می کنید آگاه کنید.

این کار به این افراد کمک می‌کند تا دید کاملی از وضعیت مدیریت سلامت شما داشته باشند.

 • در صورت تداوم یا بدتر شدن علائم، به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در طب پزشکی نوین مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید : انواع درد و طبقه بندی آن

چگونه بفهمم که درمان مکمل ایمن، مؤثر و از نظر علمی قابل اعتماد است؟

دانستن این نکته مهم است که تحقیقات علمی تایید کننده ایمنی و اثربخشی درمان های مکمل در مورد تمام انواع آن انجام نشده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش های درمانی خاص می توانید به روش های زیر اطلاعات کسب کنید:

 • صحبت با ارائه دهنده خدمات سلامت خود. در مورد درمان های مکمل مد نظر خود با آنها صحبت کنید. از آنها در مورد ایمنی و اثربخشی این روش ها بپرسید.
 • از ارائه دهنده درمان مکمل بخواهید منابع علمی درباره ایمنی و اثربخشی روش های مورد استفاده شان به شما معرفی کند.
 • مراجعه به کتابخانه محلی یا یک کتابخانه پزشکی (یک دانشکده پزشکی یا برخی از بیمارستان ها یکی دارند) یا تماس با آنها برای یافتن مقالات، مجلات علمی یا کتاب های معتبر در مورد درمان های مکمل یا محصول مد نظرتان.
 • بازدید از وب سایت های معتبر. دولت ایالات متحده در چندین وب سایت اطلاعات مفیدی را در این باره ارائه می دهد. برای مثال وبسایت مرکز ملی پزشکی مکمل و جایگزین ، سازمان غذا و داروی ایالات متحده و مؤسسه ملی مکمل های غذایی.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : ۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶ و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره ۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰ در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک ۰۲۱۸۸۵۷۱۵۲۳ و ۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دریافت مشاوره و نوبت حضوری

برای دریافت مشاوره رایگان و یا دریافت نوبت حضوری با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید

شماره تلفن 021-88073136
شماره موبایل 09304182098
نظرات و پرسش های شما
پاسخگوی سوالات شما هستیم

تاکنون دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید ☝️